Ayak Bileklerinizi İnceltmek İçin Bazı Tavsiyeler

Yayın Tarihi : 2016/11/28 18:44 • Güncelleme Tarihi : 2023/02/28 11:14 •

Ayak bileklerinin şekli ve kalınlığı çoğunlukla genetik olarak aktarılan bir özelliktir.

Ayak Bileklerinizi İnceltmek İçin Bazı Tavsiyeler

Ayak bileklerinin şekli ve kalınlığı çoğunlukla genetik olarak aktarılan bir özelliktir. Ancak bazı tedbirler ile bileklerin kalınlaşması engellenebilir veya incelmesi sağlanabilir. Düzenli olarak ayak bileklerini hareket ettiren egzersizler bileklerin incelmesine yardımcı olur. Ayrıca yapılan egzersizlerle bilek dolaşımı sağlanacağından ödem oluşumu engellenir. Aşırı bilek kalınlaşmasında ise cerrahi işlem uygulanarak bölgesel zayıflatma mümkündür. 

Ayak Bileklerinin Kalın Olması Bir Sağlık Problemi midir?

Ayak bileklerinin kalın olmasının bilinen bir sağlık problemine sebep olduğu belirlenememiştir. Ancak insanın dış görünüşü kendini mutlu etmelidir ki, özgüven sahibi olup, başarılı olabilsin. Bu sebeple eğer ayaklarınızı güzel görmek istiyorsanız, bu sizi iyi ve güvende hissettiriyorsa, ayak bileklerini inceltmek sizi mutlu edecektir.

Ancak unutmamak gerekir ki; eğer kemikli bir ayak bilek kemiğine sahipseniz. Yani kilodan, yağ birikmesinden bir şişlik değil de; kemiklerin iri ve kalın olmasından kaynaklı bir şişlik varsa, bunun çözümü yoktur. Yani ayak bilek egzersizleriyle kemiklerin yapısını ve kalınlığını değiştirmeniz pek de mümkün değildir.

Ayak bilekleri şişlikleri bazen çok da rahatsız edici olabilir. Özellikle dolaşımla ilgili bir probleminiz varsa, bu ayak bileklerinde şişlik meydana gelebileceğini gösterir. Ödem oluşumu, aşırı kilo artışı, varis, selülit gibi hastalıklar da ayak bilekleri şişliklerine sebep olabilir. Bu durumda yapılması gereken bu hastalıklarla ilgili önlemleri almaktır.

Yani ayak bileklerini inceltmeye çalışmak yerine, bu hastalıkları ortadan kaldırırsanız dolayısıyla ayak bilek şişliğiniz son bulacak normal boyutlarda olacaktır.

Ayak Bileği İnceltme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bu egzersizlerin amacı o bölgede dolaşımı hızlandırmak ve kan akışını hızlandırmaktır. Bu sebeple bu egzersizde bölgeyi çevirmek, kasları esnetme hareketleriyle daha fazla gerilime dayanabilecek kıvama getirmek ve egzersizleri düzenli aralıklarla yapmak çok önemlidir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?