Beklenen Adet Kanamasının Gecikme Olması Ne Anlama Gelir?

15.07.2016 01:50
Sağlıklı bir bayan 28 günde bir düzenli olarak adet kanaması görmeye alışıktır, adet kanaması geciktiğinde hemen endişelenebilir
Beklenen Adet Kanamasının Gecikme Olması Ne Anlama Gelir?
A

Sağlıklı bir bayan 28 günde bir düzenli olarak adet kanaması görmeye alışıktır, adet kanaması geciktiğinde hemen endişelenebilir.
Düzenli adet kanaması gören bir kadın yılda bir yada  iki kez gecikmeli adet görebilir. Bu durumdaki sebep iş değişikliği, aile içi stres, üzüntü, yaşam tarzı değişikliği, iklim değişikliği, yorgunluk gibi basit bir olaydır.
Bu durum  beynin bilinçli kısmını etkileyerek buradan hipotalamus diye adlandırılan bölgenin işlevini bozmakta ve adet döngüsü burada "takılmaktadır". Bu durumda tıbbi bir değerlendirme yapılması gerekli değildir.
Diğer yandan  yine düzenli olarak adet kanaması gören bir kadında adet gecikmesinin en sık görülen sebebi gebelik olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Beklenen adet kanamasının en az 1 hafta geciktiği durumlarda gebelikten şüphe duyuluyorsa test yapılması uygundur.Gebelikten şüphe duyulmayan ve yine geciken adet kanamalarında ise bunun nedeninin araştırılmasına yönelik olarak kadın doğum doktoruna muayene olunmalıdır.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

esraeken1 | 18.07.2014 01:05

Merhaba hocam kendimi bildim bileli adet günüm bi gün bile aksamadı bu ay 6 gün gecikme var test yaptırdım hamile değilsin dediler ama kasık ağrılarımdan duramıyorum gebelik olsa bu tip ağrılar olur mu ne yapmamı tavsiye edersiniz

Tahlil.Com | 18.07.2014 01:51
Olabilir, ancak kesinlikle hamilelik belirtisi denilemez, idrar yolu enfeksiyonu da olabilir, idrar tahlili yaptırmanızı tavsiye ederiz..
ademsamed | 03.02.2014 11:51

Merhaba hocam,36 yaşında 4 yıllık evlıyım,2aydır adet görmüyorum,bu aradada düzensiz kanamalarım oluyor,tahlil yaptırdım,LH;9.79 FSH;15.54 E2;94 ultrasonda rahimde1,5cm mıyom cıktı,henüz bebeğimiz yok,ne önerirsiniz hocam,2 kezde tüp bebek denedik olmadı,çok tesekürederim şimdiden.

Tahlil.Com | 04.02.2014 10:36

Kadınlarda hormon tahlillerinin değerlendirilmesinde, testlerin referans değerleri, kanın adetin hangi döneminde alındığı ve  yaş gibi bilgilere gerek vardır.Sorunuzu belirtilen kurallarımıza göre  sormanız durumunda cevaplayabiliriz.

Aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Hormon tahlili soran bayanların okuması gereken uyarılarmelek | 03.02.2014 08:43

merhaba ben daha oncede yazmisdim ama cevabi tam anlamadim ben 4ay oncede arkadan beraberlik yasadim 2ay duzenli adet gordum ama 2aydir olmuyorum universteye hazirlaniyorum 5-6saat bazen daha az uyku uyuyorum kahve cok tukediyorum belimde agri oluyor neden adet gormuyorum?hamile ola bilirmiyim?((

Tahlil.Com | 03.02.2014 10:07
Gebelik testi yaparsanız öğrenebilirsiniz.. Bu durumda nasıl bir cevap vermemizi bekliyorsunuz..
Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller mi?
Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında döllenme için bekleyen hazır bir yumurtanın olması gerekir
Karpal Tünel Sendromu Nedir?
Kısaca KTS olarak bilinen Karpal Tünel Sendromu, elde görülen uyuşma ve karıncalanma ile karakterize edilir
Evlilik Heyecanı Öldürmez!
Evliliğin ilişkinin heyecanını öldüreceği düşüncesi oldukça yaygın düşünülen yanlış bir görüştür
Bakış Açınızı Değiştirin..Mutlu Olun!
Mutluluğun ne olduğu ve insanın nasıl mutlu olabileceği geçmişten günümüze tartışılan ve gelecekte de tartışılacak bir konudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com