Çocukta Yüksek Ateşle İlgili Bilinmesi Gerekenler

12.12.2016 11:41
 Ateş, vücutta meydana gelen değişikliklere ya da yabancı organizmalara karşı savunma mekanizmasının verdiği cevaptır
Çocukta Yüksek Ateşle İlgili Bilinmesi Gerekenler
A

 Ateş, vücutta meydana gelen değişikliklere ya da yabancı organizmalara karşı savunma mekanizmasının verdiği cevaptır. Bu durum enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi enfeksiyondan bağımsız da gelişebilir. Hastanın savunma mekanizmasında bir bozukluk yoksa çoğu hastalıkla birlikte ateş de görülür, acile yatan hastaların %20’si yüksek ateş şikayeti ile gelmektedir. İki yaşından küçük çocukların %70’i yılda en az bir kere ateşli hastalık geçirir.

 Ateş, vücudun farklı bölgelerinden ölçülebilir. Ölçümün yapıldığı yerler; ağız, koltuk altı, makat ve kulaktır. Çıkan sonuç ölçülen yere göre değişiklik gösterir. En güvenli ölçüm yeri makattır ancak pratiği zor olduğu için koltuk altı daha çok tercih edilir. Normal oda ısısında ve uygun giyinmiş çocuğun ateşi;

makattan ölçüldüğünde 37.5’ ten,

koltuk altından ölçüdüğünde 37.2’den,

kulak içinden ölçüdüğünde 38 dereceden fazla ise yüksek kabul edilir.

 Çocuğun ateşi 41 dereceden yüksek ölçülmüşse ve bununla birlikte bilinç değişikliği, ağır hava yolu tıkanması, dolaşım bozukluğu ve deri döküntüleri varsa  acilen hastaneye yatması gerekmektedir. Sıcak ortam ve kalın giysi gibi olumsuz koşullar giderildikten sonra ateşi düşmeye başlıyorsa, laboratuvar testleri normal, refleksleri canlı ise evde tedavi tercih edilir.

 Ateş fark edildikten sonra öncelikle ortam sıcaklığı ve çocuğun kıyafetleri kontrol edilmelidir. Çocuk çok kalın giydirilmiş veya oda sıcaklığı çok yüksek olabilir. Bu faktörler uygun olduğu halde çocuğun ateşi yükselmeye devam ediyorsa ya da düşmüyorsa ılık duşa sokulmalıdır. Soğuk duş çocuğu huzursuz edeceği gibi ani ısı değişimine bağlı başka sorunlara da neden olacağından ılık duş tercih edilmelidir. Ayrıca vücutta büyük atardamarların geçtiği bölgelere yani koltuk altına, kasık bölgesine ve boyuna ılık havlu ya da bez konularak ateş düşürülmeye çalışılabilir. Toplumda sık uygulanan alkollü, sirkeli, kolonyalı bezlerin ateşi düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve kullanılması gereksizdir. Ateş yükselmeye devam ediyorsa en yakın hastaneye başvurulması gerekir.

Sağlıklı Karaciğer İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz
Sağlıklı bir karaciğer için tüketebileceğimiz besinleri şöyle sıralayabiliriz
Emzirme Döneminde Meme Sağlığı
Emzirme döneminde meme sağlığı  anne için önemli olduğu kadar bebek içinde önemlidir
Dövme Sağlığa Zararlı mıdır?
Dövme, mürekkep ile deri altına veya üzerine özel aletlerle çeşitli semboller işlenmesidir
Eğrelti Otunun Faydaları Nelerdir?
Eğrelti otu, kumlu yerlerde yetişen ve kökü oldukça kalın bir bitki türüdür
Hayvanlarda 'Saf Kan' Algısı ve Toplu Sağlığına Etkisi
Şehir içinde veya kırsalda yaşayan ve toplumun bir parçası olan hayvanlar, çoğu kez hak ettikleri muameleyle karşılanmıyorlar
Zayıf Olmak Sağlıklı Olmak Demek Değildir
Günümüzde zayıf olmak ile sağlıklı olmak eş anlamda kullanılmaya başladı
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com