Domuz Gribi 2012 Yılında da Kendini Hissettirmeye Başladı

Yayın Tarihi : 2018/06/22 21:00 • Güncelleme Tarihi : 2018/06/22 21:00 •
Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmesi ve havaların da giderek soğumasıyla birlikte domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virusüne bağlı grip yeniden görülmeye başladı
Domuz Gribi 2012 Yılında da Kendini Hissettirmeye Başladı

Kış mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmesi ve havaların da giderek soğumasıyla birlikte domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virusüne bağlı grip yeniden görülmeye başladı.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri  iki yıl önce dünyada  17 bin kişinin ölümüne neden olduğu bildirilen  H1N1 virüsüne ülkemizde  bu yıl da rastlandığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Kurulu Başkanı Mehmet Ali Torunoğlu,  “Normal grip hastalığını izleyen bir sistemimiz var, 17 ilden numune alıp sürekli izliyoruz. Aralarında halk arasında ‘domuz gribi’ de denilen ve 2009’da görülen H1N1 virüsü de çıkıyor, ama bunu artık mevsimsel grip olarak yaşıyoruz. Pandemi dediğimiz durum yok. Aşı içeriğiyle örtüşüyor. Şu an dolaşımda olan 100’ün üzerinde virüs var ve tüm bunlar aşılarda var” dedi.
Bu sene mevsimsel grip aşısı olanların aşı içeriğinde H1N1 virusüne karşı da koruyuculuk bulunduğundan ilave bir aşı olmasına gerek bulunmuyor.
Domuz Gribi  hakkında sitemizde önceden yayınlanmış yazıları aşağıda bulabilirsiniz.

Domuz Gribi Nedir ? Tanı Nasıl Koyulur ?
Domuz Gribi Testi Nerede Yapılır ?
Domuz Gribi Paniği ve Aşı Tartışması

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?