Doğru Uyku İle Güne Dinç Başlayabiliriz

22.06.2017 11:43
Uyku her insanın doğal ihtiyacı olan, vücudumuzun dinlenmesi, daha aktif çalışabilmesi için gereklidir
Doğru Uyku İle Güne Dinç Başlayabiliriz
A

Uyku her insanın doğal ihtiyacı olan, vücudumuzun dinlenmesi, daha aktif çalışabilmesi için gereklidir.
Normal, olgun bir insanın uykudan verim alma ortalaması 6-8 saattir.
Bu vakit bebeklerde 15 saate kadar çıkabilir.
Uyku halindeyken insanın bazal metabolizması aktiftir. Bazal metabolizma; dinlenme hali anlamına gelen vücut fonksiyonlarının sadece yaşamaya yarayacak kadar yani en düşük düzeyde çalıştığı zamandır.

Uykusuzluk halinde fiziki ve ruhsal olarak sıkıntılar görülür.Buda insanın uykuya olan zaruri ihtiyacını ortaya koyar. Uykusuz kalındığında; dil becerileri, bellek, duyuları değerlendirme ve bilişsel fonksiyonlar yavaşlar, durağanlaşır.
Ayrıca çabuk yorulma, stres ve kemik ağrılarına sebep olur.
Yanlış uyuma şekilleri de uykuyu tam alamamaya ve  kronik yorgunluğa yol açar.
Uykumuzun hem fiziki hem ruhsal olarak fayda getirebilmesi için dikkat etmemiz gereken ilk nokta; sağ taraf üzerine yan yatmaktır.

Kanı kalpten vücuda götüren atardamarlar sol taraftan, vücuttan alıp kalbe götüren damar ise sağdan çıkar.
Uyku halinde bazal metabolizma aktif olduğu için vücuda salınan kanın fazlası depolanır. Depolamanın tam olabilmesi için sağ tarafa dönük yatılmalıdır. Çünkü kalbin üstü olan sol tarafa yatmak kalbi zorladığı için daha çok yorar. Sağ tarafa yatmamız sebebiyle kalp atım hızı ve atılacak kan hacmi doğru ayarlanır.

Akciğer ağırlığının vücudun sağ tarafında olması, ince bağırsağın kalın bağırsağa açılmasını sağlar. Portal ven denen; sindirilmiş besinleri karaciğere taşıyan damara baktığımızda orta hattan sağ hatta doğru yol izler. Dalak ve mide toplar damarı da sağ tarafa akış gösterdiğinden buralarda da akış kolaylaşır.

Uyku anında vücutta parasempatik sistem aktiftir. Yani nabız azalır, mide_bağırsak sistemi daha çok çalışır, vücut kasları tamamen gevşer.Uykuda sağa yatış pozisyonu parasempatik sistemle paralel olduğu için sağlıklı uyku halini sağlar.

Akciğerlerdeki sağ bronş, sol bronşa göre daha kısa ve gevşektir. Yani sağ tarafın hava alma kapasitesi daha yüksektir.Bu sebeple sağ tarafa yatılmalıdır.

Gece midenin en doğru duruş şekli bağırsağa benzediği haldir. Yani sağ tarafa dönük yatıldığında mide adeta bağırsağın devamı şeklini alır.

Palm Yağı Nedir? Sağlığımıza Zararları Nelerdir?
Palm yağı çeşitli hazır gıdalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bu yağın sağlığımıza bazı zararları vardır. Palm yağının sağlığımıza zararları konusunda aşağıdaki yazımızda detaylı bilgiler…
Alkali Suyun Faydaları Nelerdir? Kimler Tüketmemelidir?
Alkali; pH değerinin 7,5 ve üzeri olmasını ifade eder. Son zamanlarda sıkça beslenme tarzı olarak sıklıkla gündeme gelmiştir ve sağlıklı yaşama katkıları pek çok araştırma ile…
Koyu Renkli İdrar Neyin Belirtisidir?
İdrar rengi vücuttaki su oranını  göstergesidir.
Karın Şişkinliği ve Gaz Problemine İyi Gelen Yiyecekler
Karın şişkinliği ve gaz problemi  sık görülen  sağlık sorunlarıdır.
Rotavirüs Aşısı
Rotavirüsü enfeksiyonu çocuklarda akut başlangıçlı ishalin en sık görülen etkenlerinden biridir.
Doktorunuza Sormadan Haplarınızı Çiğnemeyin
Hapların çiğnemesi yutmasından daha kolay görünür.
Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?
Roaccutane çoğunlukla gençlerin kullandığı güçlü bir sivilce (akne ) ilacıdır. Bu ilacı yazmak için Dermatoloji (cildiye) doktorları yetkilidir.
Midye Yerken Dikkat!
Sokak lezzetleri denilince şüphesiz ilk akla gelenlerdendir midye. Gıda ve tarım örgütü de, bu bilgiyi doğrulayarak ‘tüketime hazır ürünler’ sınıfına dahil…
Shıh Tzu (Şitsu) Cinsi Köpeklerde Görülen Maruz Kalma Sendromu
Shıh Tzu cinsi köpekler özellikle çocuklu aileler için harika bir alternatiftir.Bu harika yaratıklar özellikle çocuklar olmak üzere insanlarla inanılmaz bir yakınlık…
Dudak Nemlendiricinize Bağımlı mısınız?
Dudaklar oldukça ince deri tabakasına sahiptir ve sürekli olarak dış ortamla temas halindedir.
Plastik Ürünleri Hayatınızdan Çıkartın.
Hayatımıza 1970’li yıllardan sonra giren ve 2000'li yıllarda iyice yaygınlaşan plastik ürünler sağlığımız için de risk oluşturabilir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com