Doğum Kontrolü Nedir?

08.11.2018 11:41
Doğum kontrolü; toplumda kullanılan yöntemle artık hiç çocuk sahibi olamamak gibi algılansa da, aslında, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve isteğe binaen gebe kalınmasının kontrolünü sağlamaktır.
Doğum Kontrolü Nedir?
A

Doğum kontrolü; toplumda kullanılan yöntemle artık hiç çocuk sahibi olamamak gibi algılansa da, aslında, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve isteğe binaen gebe kalınmasının kontrolünü sağlamaktır.

Bu yanlış algı yüzünden, ne yazık ki, pek çok çift korunmuyor veya yanlış yöntemler tercih ediyor. Neticede ise, istenmeyen gebelikler, çocuk anneler, yasa dışı kürtajlar, düşük doğum yapmak için yapılan cahilce müdahaleler veya istenmeyen, sevilmeyen, bakılamayan bebekler meydana geliyor.

Cinselliğin toplumda ayıp olarak algılanması, konuşulmaması bilgisizliğe yol açıyor. Aslında cinsel korkuların, vajinismusun çok gündeme geldiği bu zamanlarda, zeminde yatan sebep bilgisizliktir. İnsan bildiği şeyden korkmaz. Korkutan, bilmediği durumlardır. Kulaktan dolma yanlış bilgiler, kötü cinsellik hikayeleri korkuları ortaya çıkarır. Asıl bilgi mecrası olan hekimlere, cinsel terapistlere danışma fikri ise her zaman itici, utanç verici ve ayıp olarak algılanır. Bu sebeple doğru bilgiye ulaşılamaz ve yanlış bilgiler başta cinsel korkulara, ardından cinsel isteksizliğe, evliliklerin bitmesine ve toplumsal bozulmalara kadar uzanır.

Cinsel terapilere bakıldığında, çoğunluğu her zaman evliler oluşturur. Yani aslında bir cinsel hayatları var ancak düzene girmeye ihtiyacı olan kişiler. Halbuki bu eğitimler evlilikten önce alınsa, ne cinsel problemler meydana çıkacak, ne de bu durumu düzeltmek için daha çok çaba sarf edilmesi gerekecek. Her hastalıkta söylendiği gibi; hastalığı önlemek, meydana geldikten sonra tedavi olmaktan çok daha kolay ve ucuzdur.

Korunmak için doktora başvurmak da toplumun büyük bir kesimince ayıp algısından çıkamamıştır. Bu sebeple günümüzde hala en sık kullanılan yöntem, geri çekilme yöntemidir. Ancak bu yöntem ne yazık ki pek çok yönteme göre daha güvensiz, kontrolü daha zordur. İstenmeyen gebeliklerin çoğunun altında yatan sebep de budur.

Ülkemizde doğum kontrol hapı ile kullanma yoğunluğu ise sadece %9dur. Bunun altında yatan sebep de yine kulaktan dolma yanlış bilgilerdir. Doğum kontrol haplarının kısırlığa sebep olduğu söylenir. Ancak unutulmamalıdır ki, doğum kontrol hapları sadece gebelikten korunmak için değil, aynı zamanda adet düzenleme, hormon dengeleyici gibi pek çok görevle de hekim kontrolünde reçete edilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sık Cinsellik Zevki Azaltır mı?
Cinsel ilişkide öncelikli kriter; zevk almaktır
Kadınlarda Orgazm Belirtileri Nedir? Orgazm Oldukları Nasıl Anlaşılır?
Genelde cinsel ilişki ve orgazmdan sonra kadınlar gülümserler
Aşırı Cinsel İlişki Kadınlara Zarar Verir mi?
Kadınlarda aşırı cinsel ilişkinin herhangi bir tehlikesi yoktur
Bakire Biri Hamile Kalabilir mi?
Evlilik öncesi  genç kızlar bakire iken ilişki kurmaları halinde hamile kalıp kalmayacaklarını sıklıkla merak ediyorlar
Nuvaring Vaginal Halka ve Doğum Kontrolü
Doğum kontrol yöntemlerinde gün geçtikçe gelişmeler olmaktır
Erken Boşalma Probleminiz Varsa Bir de Bunu Deneyin
Erken boşalma problemi, pek çok erkekte görülen ve ilişki kalitesini ciddi oranda düşüren rahatsızlıklardan biridir
Genital Bölgede Geçmeyen Kaşıntılar
Genital bölgede görülen yoğun kaşıntı ve akıntı vücudunuzda mantar veya bakteriyel bir enfeksiyonun gelişebileceği yönünde bilgi verir
Rahim Sarkması Nedir?
Rahimin vajinaya kadar inmesi ve bazen vajinadan rahim ağzının elle temas edilebilmesi veya rahimin vajinadan tamamen çıkmasına denir
Kadınlarda Erken Ergenlik Belirtileri Nelerdir?
Erken ergenliğin tanısında en önemli faktör ikincil cinsel özelliklerin erken yaşlarda ortaya çıkmasıdır
Kızlık Zarı Yırtılınca Her Zaman Kanama Olur mu?
Kızlık zarının farklı tipleri vardır ve tipine göre, yırtılması kanamaya sebep olur yada olmaz
Erkeklerde Ereksiyonda Ortalama Penis Boyu Ne Kadar Olmalıdır?
Küçük penise sahip olan erkeklerde ereksiyon anında penis boyu %100 ve normal zamanlarda büyük penisi olan erkeklerde ereksiyon zamanında penis boyu %75 büyür
Yaz Tatilinde Bulaşıcı Cinsel Hastalıklar Artıyor.
Yapılan araştırmalar göre; tatil zamanında güneş, kum ve denizin romantizmine kapılıp yeni ilişkilere yelken açanlar korunmasız cinsel ilişki sebebiyle haziran, temmuz ve ağustos aylarında bulaşıcı cinsel…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com