Doğum Kontrolü Nedir?

08.11.2018 11:41
Doğum kontrolü; toplumda kullanılan yöntemle artık hiç çocuk sahibi olamamak gibi algılansa da, aslında, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve isteğe binaen gebe kalınmasının kontrolünü sağlamaktır.
Doğum Kontrolü Nedir?
A

Doğum kontrolü; toplumda kullanılan yöntemle artık hiç çocuk sahibi olamamak gibi algılansa da, aslında, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve isteğe binaen gebe kalınmasının kontrolünü sağlamaktır.

Bu yanlış algı yüzünden, ne yazık ki, pek çok çift korunmuyor veya yanlış yöntemler tercih ediyor. Neticede ise, istenmeyen gebelikler, çocuk anneler, yasa dışı kürtajlar, düşük doğum yapmak için yapılan cahilce müdahaleler veya istenmeyen, sevilmeyen, bakılamayan bebekler meydana geliyor.

Cinselliğin toplumda ayıp olarak algılanması, konuşulmaması bilgisizliğe yol açıyor. Aslında cinsel korkuların, vajinismusun çok gündeme geldiği bu zamanlarda, zeminde yatan sebep bilgisizliktir. İnsan bildiği şeyden korkmaz. Korkutan, bilmediği durumlardır. Kulaktan dolma yanlış bilgiler, kötü cinsellik hikayeleri korkuları ortaya çıkarır. Asıl bilgi mecrası olan hekimlere, cinsel terapistlere danışma fikri ise her zaman itici, utanç verici ve ayıp olarak algılanır. Bu sebeple doğru bilgiye ulaşılamaz ve yanlış bilgiler başta cinsel korkulara, ardından cinsel isteksizliğe, evliliklerin bitmesine ve toplumsal bozulmalara kadar uzanır.

Cinsel terapilere bakıldığında, çoğunluğu her zaman evliler oluşturur. Yani aslında bir cinsel hayatları var ancak düzene girmeye ihtiyacı olan kişiler. Halbuki bu eğitimler evlilikten önce alınsa, ne cinsel problemler meydana çıkacak, ne de bu durumu düzeltmek için daha çok çaba sarf edilmesi gerekecek. Her hastalıkta söylendiği gibi; hastalığı önlemek, meydana geldikten sonra tedavi olmaktan çok daha kolay ve ucuzdur.

Korunmak için doktora başvurmak da toplumun büyük bir kesimince ayıp algısından çıkamamıştır. Bu sebeple günümüzde hala en sık kullanılan yöntem, geri çekilme yöntemidir. Ancak bu yöntem ne yazık ki pek çok yönteme göre daha güvensiz, kontrolü daha zordur. İstenmeyen gebeliklerin çoğunun altında yatan sebep de budur.

Ülkemizde doğum kontrol hapı ile kullanma yoğunluğu ise sadece %9dur. Bunun altında yatan sebep de yine kulaktan dolma yanlış bilgilerdir. Doğum kontrol haplarının kısırlığa sebep olduğu söylenir. Ancak unutulmamalıdır ki, doğum kontrol hapları sadece gebelikten korunmak için değil, aynı zamanda adet düzenleme, hormon dengeleyici gibi pek çok görevle de hekim kontrolünde reçete edilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Maçtan Önceki Gece Cinsel İlişkiye Girmek Performansı Azaltır Mı?
Spor yapanların,özellikle de futbol oynayanların maç öncesi gece cinsel ilişkiye girmelerinin maçtaki performanslarının azaltıp azaltmayacağı yıllardır tartışılan bir konudur
HPV Prezervatif Kullanımına Rağmen de Bulaşabiliyor!
Prezervatif kullanımı bir çok cinsel yolla bulaşan hastalığa karşı işe yarayan bir önlem
Cinsel İktidarsızlık ve Ereksiyon Bozukluğunun 10 Nedeni
Cinsel iktidarsızlık (impotans) erkeğin normal bir cinsel ilişki için yeterli bir penis ereksiyonu gerçekleştirememesi durumudur
Diyabet Kadınlarda da Cinsel Hayatı Olumsuz Etkileyebiliyor
Diyabet (Şeker Hastalığı) erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da cinsel hayatı olumsuz etkileyebiliyor
Şeker Hastası Erkeklerde Görülebilen Sertleşme Bozukluğu
Şeker hastası erkeklerde görülebilen sertleşme bozukluğu (erektil disfonksiyon)  önemli bir cinsel sorundur
Düzenli Cinsel Hayatın Erkeklere 7 Faydası
Düzenli cinsel hayatı olan erkeklerin çok daha sağlıklı bir yaşam sürdürdüklerine dair bir çok bilimsel çalışma vardır
Cinsellik Eğitimi İlk Önce Aile İçinde Başlamalı
Cinsellik konusunda bilgi sahibi olmayan çocuklara ilk cinsel bilgilerin anne ve babaları tarafından verilmesi ilerki süreçlerde çocukların cinsel gelişimi üzerinde olumlu etki sağlayacaktır
Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) Neden Olur?
Cinsel ilişki sırasında vajen girişinde ve vagina içinde ağrı olmasıdır
Erkeklerin Kabusu Geç Boşalma Sorunu ve Çözümü
Geç boşalma sorunu bulunan  erkeklerin genellikle sertleşme veya cinsel isteksizlik problemleri yoktur
Erkekler İlişki Sonrası Neden Uyumak İster?
Erkekler cinsel ilişki sonrası hemen uyumak ister
Normal Penis Boyu Nedir ?
Ergenliğe ulaşmış bir erkeğin penisinin ortalama uzunluğu gevşek halde 5 ile 9 cm arasında, sertleşme halindeyken ise  ortalama 14 cm dir
Adet Dönemi Premenstrüel Sendrom (Adet Öncesi Sendrom)
Normal adet döngüsü 28 ile 35 günde bir tekrarlanır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com