Doğum Kontrolü Nedir?

08.11.2018 11:41
Doğum kontrolü; toplumda kullanılan yöntemle artık hiç çocuk sahibi olamamak gibi algılansa da, aslında, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve isteğe binaen gebe kalınmasının kontrolünü sağlamaktır.
Doğum Kontrolü Nedir?
A

Doğum kontrolü; toplumda kullanılan yöntemle artık hiç çocuk sahibi olamamak gibi algılansa da, aslında, istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve isteğe binaen gebe kalınmasının kontrolünü sağlamaktır.

Bu yanlış algı yüzünden, ne yazık ki, pek çok çift korunmuyor veya yanlış yöntemler tercih ediyor. Neticede ise, istenmeyen gebelikler, çocuk anneler, yasa dışı kürtajlar, düşük doğum yapmak için yapılan cahilce müdahaleler veya istenmeyen, sevilmeyen, bakılamayan bebekler meydana geliyor.

Cinselliğin toplumda ayıp olarak algılanması, konuşulmaması bilgisizliğe yol açıyor. Aslında cinsel korkuların, vajinismusun çok gündeme geldiği bu zamanlarda, zeminde yatan sebep bilgisizliktir. İnsan bildiği şeyden korkmaz. Korkutan, bilmediği durumlardır. Kulaktan dolma yanlış bilgiler, kötü cinsellik hikayeleri korkuları ortaya çıkarır. Asıl bilgi mecrası olan hekimlere, cinsel terapistlere danışma fikri ise her zaman itici, utanç verici ve ayıp olarak algılanır. Bu sebeple doğru bilgiye ulaşılamaz ve yanlış bilgiler başta cinsel korkulara, ardından cinsel isteksizliğe, evliliklerin bitmesine ve toplumsal bozulmalara kadar uzanır.

Cinsel terapilere bakıldığında, çoğunluğu her zaman evliler oluşturur. Yani aslında bir cinsel hayatları var ancak düzene girmeye ihtiyacı olan kişiler. Halbuki bu eğitimler evlilikten önce alınsa, ne cinsel problemler meydana çıkacak, ne de bu durumu düzeltmek için daha çok çaba sarf edilmesi gerekecek. Her hastalıkta söylendiği gibi; hastalığı önlemek, meydana geldikten sonra tedavi olmaktan çok daha kolay ve ucuzdur.

Korunmak için doktora başvurmak da toplumun büyük bir kesimince ayıp algısından çıkamamıştır. Bu sebeple günümüzde hala en sık kullanılan yöntem, geri çekilme yöntemidir. Ancak bu yöntem ne yazık ki pek çok yönteme göre daha güvensiz, kontrolü daha zordur. İstenmeyen gebeliklerin çoğunun altında yatan sebep de budur.

Ülkemizde doğum kontrol hapı ile kullanma yoğunluğu ise sadece %9dur. Bunun altında yatan sebep de yine kulaktan dolma yanlış bilgilerdir. Doğum kontrol haplarının kısırlığa sebep olduğu söylenir. Ancak unutulmamalıdır ki, doğum kontrol hapları sadece gebelikten korunmak için değil, aynı zamanda adet düzenleme, hormon dengeleyici gibi pek çok görevle de hekim kontrolünde reçete edilmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kondom, Orgazm Kalitesini Etkilermi?
Kondom; en sık kullanılan korunma yöntemidir
Orgazm, Büyüdükçe Öğreniliyor
Orgazm; vücudun cinsellik esnasında haz alma duygusudur
Değişik Pozisyon, Orgazmı Kolaylaştırıyor
Değişiklik; her zaman için merak uyandıran ve dikkat çeken bir durumdadır
Göbekaltı Yağları Penisi Küçük Gösteriyor
Göbek yağları özellikle erkeklerde ciddi sorunlara sebep olmaktadır
Uyku Ereksiyonu Testi
Erkekler kimi zaman, uykularında erekte olurlar
Kızlık Zarı Yapısal Farklılık Gösterirmi?
Kızlık zarı; adet kanının akmasını sağlayan, delikli bir yapıdır
Evliliğe Dokunuş
Evlilik şüphesiz kutsal bir yolculuk
HIV'den Korunmanın Enkolay Yolu: Kondom
HIV; cinsellikle bulaşan hastalıkların en yaygınıdır
Vajina Daraltma Operasyonu Nasıl Yapılır?
Vajina; kadının cinsellikten zevk almasını sağlayan, üreme organıdır
İlk İlişkide Kanama Mutlaka Olur mu?
Kadınların %70-80'i anüler tip denilen kızlık zarına sahiptir
Çocuğun Mastürbasyon Yapması Zararlı Mıdır?
Mastürbasyon; eller ile cinsel organını uyarılıp zevk alınması ve sonunda da cinsel orgazm yaşanmasıdır
Kadında Boşalmayı Öğrenmek İçin İlişki Şart mı?
Boşalmak; çoğu zaman erkekler için kullanılan bir cinsel terim olmasına karşın, kadınlarda da çok önemlidir
tahlil.com
tahlil.com