Elektroterapi Nedir?

10.08.2016 08:47 | Güncelleme: 02.02.2021 10:08
Elektroterapi, vücutta bir bölgenin çalışıp çalışmadığını veya çalışma kapasitesini ölçmek için vücudun belirli bir bölgesine kontrollü olarak elektrik verilmesidir.
Elektroterapi Nedir?
A

Vücut, her organı bağlantı içinde çalışan bir yapıdır. Örneğin, elinizi sıcak bir maddeye dokunduğunuzda, hızlıca elinizi çekmeniz emrinin verilmesi ve uygulanması tamamen elektriksel bağlantılarla gerçekleşir. ayrıca sadece refleks hareketlerinde değil, duyma, tatma, görme, hissetme ile ilgili tüm uyarıların değerlendirilmesi ve oluşturulan cevabın tepki olarak ortaya konması elektriksel iletimlerle mümkündür. Bu işi yapan ise, nöron sistemi olarak adlandırdığımız, tüm algıları elektrik akımı gibi ileten yapılardır. 

Bu sebeple nöronların sağlıklı olması, vücudumuzun tepkilerini korumada hayati önem taşır. 

Elektroterapi Nedir?

vücutta elektrik sistemi bozulduğunda bu, karşımıza kas ağrıları, kasılmalar ve hareket edememe şeklinde çıkar. bu sebeple yapılacak elektriksel tedaviler, kasların dinlenmesi, fonksiyonunu yeniden hatırlaması adına oldukça önemlidir. Zaten günümüzde elektronik masaj aletleri de bu mantıkla çalışmaktadır. Büyük elektrik akımı verilen koltuklar, yataklar, vücuda bir titreşim olarak gelir. Bu şekilde yapılan hızlı kasılmalar, kasları ilk etapta şok edip bir miktar yorsa da, neticesinde bir rahatlama getirir. 

Özellikle yoğun stres altında olan kasların bu tarz bir rahatlamaya ihtiyacı vardır. Çünkü stres anlarında kaslar kasılı kalır. Bu istemsiz kasılma hali, ciddi bir yorgunluk meydana getirir. Ancak bu tarz bir masajla gevşer ve normal rutinine kavuşur. 

Ancak bu işlem ciddi bir tedavi olarak yapılması gerektiğinde mutlaka fizik tedavi uzmanı eşliğinde ve danışmanlığında yapılmalıdır.  

Elektroterapi çoğunlukla fizik tedavi uzmanı doktorlarının kontrolünde yapılan bir tedavidir. Tedavinin gayesi ise kişide vücutta olan ağrılar ve kas güçsüzlüğü sorununu gidermek ve kişinin yaşam kalitesini artırmaktır.

Elektroterapi Neden Yapılır?

Elektroterapi, vücutta bir bölgenin çalışıp çalışmadığını veya çalışma kapasitesini ölçmek için vücudun belirli bir bölgesine kontrollü olarak elektrik verilmesidir. Fizik tedavi bölümlerinde elektroterapi yöntemine sıklıkla baş vurulur. Evde Gebelik Testi mi? Kan Tahlili mi?
Gebelik şüphesinde kullanılan iki yöntemdir,evde gebelik testi ve kan tahlili. Bunlardan hangisi güvenilir sonuç verir.
Adetliyken Muayene Olur mu?
Kadınların adet döneminde; hormonal dengeleri değişir.Ancak adet döneminde muayene olmak veya tahlil yapmak için doktorunuza danışmanızda yarar vardır.
Vücutta Potasyum Dengesinin Önemi, Eksikliği ve Fazlalığı
Potasyum besinler yoluyla aldığımız, en az sodyum kadar gerekli bir mineraldir.Vücutta potasyum eksikliği ve fazlalığı ise potasyum dengesi bozulacağından beraberinde bazı sağlık sorunları getirebilir.
Bebeklerde Tiroid Testleri İhmal Edilmemelidir
Ülkemizde tiroit bezi hastalıkları sıkça görülmektedir.Bebeklerde de tiroid bezi hastalıkları görüldüğünden tarana amaçlı olarak yapılan tiroid testleri…
Türkiye'de Covid 19 (Corona) Testi Ve Laboratuvar Tanısı Son Durum
Türkiye'de Covid (Corona) vakalarıın artmasıyla birlikte hastalığın kontrolü ve hastalığa yakalanan kişilerin tanısı, takibi ve gerekirse izole edilmelerinin sağlanması için laboratuvar…
Anti HBS Testi Pozitif Olması Ne Anlama Gelir?
Anti HBs genel olarak ELİSA yöntemiyle yapılan bir testtir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com