Fıtık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26.04.2018 01:30 | Güncelleme: 26.05.2020 01:23
Toplumumuzda yaygın olarak görülen fıtık, kişide ağrılı bir yaşam ve işlev kaybına neden olmaktadır. Fıtık, bir organın veya dokunun olması gereken bölgenin dışına taşması halinde oluştuğu bir sorundur.
Fıtık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
A

Toplumumuzda yaygın olarak görülen fıtık, kişide ağrılı bir yaşam ve işlev kaybına neden olmaktadır. Fıtık, bir organın veya dokunun olması gereken bölgenin dışına taşması halinde oluştuğu bir sorundur.

Fıtık Neden Olur?

Fıtık normal dışı, ani yapılan hareketlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her ani harekette meydana gelmez ancak bir kez meydana geldiğinde de kolaylıkla iyileşmez. Bu sebeple günlük hareketlerde çok dikkatli olunmalı ve ani hareketlerden, ısınmayan kaslara yük bindirmekten çekinmelidir.

Fıtık çeşitlerine göre oluşum sebebi gösterir. Ancak çoğunlukla fıtık sebebi, ağır kaldırmak, ıkınmak, şiddetli hapşırmaktır.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Fıtık oluştuğu bölge veya organa göre isimlendirilir. Bağırsak fıtığı, mide fıtığı, kasık ve bel fıtığı en yaygın görülen fıtıklardır.

Toplumumuzda en sık görülen fıtık, bel fıtığıdır. Bunun sebebi de yapılan ağır işler, ısınma işlemi yapılmadan ağır kaldırma eylemleridir.

Bel fıtığını takip eden, en fazla ikincı sırada görülen fıtık ise kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı daha çok ayakta ve sert hapşurma ile, kasların bir anda gerilmesi neticesinde ortaya çıkar.  

Fıtık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fıtık, ne boyutta olduğuna göre tedavi yöntemi de değişir. Yeni oluşumlu bir fıtık basit bir fizik tedavi ile iyileşebilir. Ancak sonraki dönemde de dikkatli olmak gerekir. Fıtığın tekrarlama veya başka bir bölgeden tekrar çıkma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Daha ileri boyutlardaki fıtıklarda ise ameliyat önerilir. Ancak ameliyat da her zaman kesin çözüm olmaya bilir. Bu konu hakkında en doğru görüş, hastanın detaylı incelenmesinden sonra doktorun görüşü olacaktır.

Her hastalıkta olduğu gibi fıtıkta da tedavi yöntemi kişiye özeldir. Yani her hastanın fıtık oluşum sebebi, aşaması ve iyileşmeye olan yatkınlığına göre tedavi şekli, yöntemi ve süresi değişiklik gösterecektir.

Fıtık ile ilgilenen bilim dalları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi ve travmatolojidir. Doktorunuz gerekli gördüğünde diğer dallara da yönlendirme yapacaklardır.

Takıntı Hastalığı – Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Günümüzün hastalığı takıntı hastalığı ; anksiyete türü bir rahatsızlık olan obsesif-kompülsif bozukluk (OKB), insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır
Spastik Kolon Hastalığı ( İrritabl Barsak Sendromu) Nedir? Spastik Kolon Nelerdir?
Spastik kolon hastalığı; organik bir neden olmaksızın karın ağrısı ve karında rahatsızlık hissi ile birlikte dışkılama değişikliklerinin ön planda olduğu semptomlar topluluğudur
Kronik Yorgunluğun Belirtileri ve Sebebi Nedir?
Kronik yorgunluk günümüzde özellikle çalışan kesimde sık olarak rastlanan bir sağlık sorunu haline gelmiştir
Krup nedir? Belirtileri nelerdir
Krup küçük çocuklarda sık görülen, gırtlak ve çevresini tutan viral bir hastalıktır
Çocuklarda Respiratuar Sinsityal Virüs(RSV) Enfeksiyonu Tehlikesi
Respiratuar Sinsityal Virüs(RSV) Enfeksiyonları yenidoğan bebeklerde önemli bir sağlık sorunudur
Düzenli Egzersiz ve Hipertansiyona Olumlu Etkisi
Kan basıncının (tansiyon) kontrol edilmesinde düzenli yapılan egzersiz oldukça etkilidir
Uçuk Nedir? Uçuk Hakkında Merak Ettiklerimiz
Uçuk sıkça karşılaştığımız ve hemen herkesin merak ettiği bir hastalıktır
Gıda İntoleransı ve Çocuklarımız
Çocuklarımızı her zaman sağlıklı olduğunu düşündüğümüz, büyümeleri ve gelişmeleri için gerekli olan taze meyve ve sebze, süt ve süt ürünleri gibi gıdalarla beslemek isteriz
Kleptomani (Hırsızlık Hastalığı) Nedir?
Kleptomani, ihtiyacı olmadığı ve hemen kullanmayacağı halde ve maddi değeri sebebiyle satma düşüncesi olmadan bir takım nesneleri izinsiz olarak alarak, onlara sahip olma şeklinde bir dürtü kontrol bozukluğudur
Addison Hastalığı Nedir?
Addison hastalığı, kişide böbrek üstü bezlerinin yeteri şekilde çalışmaması durumda ortaya çıkan bir hastalıktır
Deri Soyulması Neden Olur?
Deri soyulması altında başka sebepler de yatabileceğinden teşhis konulması gereken bir durumdur
Vücudumuzdaki Ödemler Pek Çok Hastalığı İşaret Edebilir
İnsan vücudunda ödemler belirli  bir bölge veya  organ ile sınırlıdır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com