Fıtık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26.04.2018 01:30 | Güncelleme: 26.05.2020 01:23
Toplumumuzda yaygın olarak görülen fıtık, kişide ağrılı bir yaşam ve işlev kaybına neden olmaktadır. Fıtık, bir organın veya dokunun olması gereken bölgenin dışına taşması halinde oluştuğu bir sorundur.
Fıtık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
A

Toplumumuzda yaygın olarak görülen fıtık, kişide ağrılı bir yaşam ve işlev kaybına neden olmaktadır. Fıtık, bir organın veya dokunun olması gereken bölgenin dışına taşması halinde oluştuğu bir sorundur.

Fıtık Neden Olur?

Fıtık normal dışı, ani yapılan hareketlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Her ani harekette meydana gelmez ancak bir kez meydana geldiğinde de kolaylıkla iyileşmez. Bu sebeple günlük hareketlerde çok dikkatli olunmalı ve ani hareketlerden, ısınmayan kaslara yük bindirmekten çekinmelidir.

Fıtık çeşitlerine göre oluşum sebebi gösterir. Ancak çoğunlukla fıtık sebebi, ağır kaldırmak, ıkınmak, şiddetli hapşırmaktır.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Fıtık oluştuğu bölge veya organa göre isimlendirilir. Bağırsak fıtığı, mide fıtığı, kasık ve bel fıtığı en yaygın görülen fıtıklardır.

Toplumumuzda en sık görülen fıtık, bel fıtığıdır. Bunun sebebi de yapılan ağır işler, ısınma işlemi yapılmadan ağır kaldırma eylemleridir.

Bel fıtığını takip eden, en fazla ikincı sırada görülen fıtık ise kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı daha çok ayakta ve sert hapşurma ile, kasların bir anda gerilmesi neticesinde ortaya çıkar.  

Fıtık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fıtık, ne boyutta olduğuna göre tedavi yöntemi de değişir. Yeni oluşumlu bir fıtık basit bir fizik tedavi ile iyileşebilir. Ancak sonraki dönemde de dikkatli olmak gerekir. Fıtığın tekrarlama veya başka bir bölgeden tekrar çıkma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Daha ileri boyutlardaki fıtıklarda ise ameliyat önerilir. Ancak ameliyat da her zaman kesin çözüm olmaya bilir. Bu konu hakkında en doğru görüş, hastanın detaylı incelenmesinden sonra doktorun görüşü olacaktır.

Her hastalıkta olduğu gibi fıtıkta da tedavi yöntemi kişiye özeldir. Yani her hastanın fıtık oluşum sebebi, aşaması ve iyileşmeye olan yatkınlığına göre tedavi şekli, yöntemi ve süresi değişiklik gösterecektir.

Fıtık ile ilgilenen bilim dalları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi ve travmatolojidir. Doktorunuz gerekli gördüğünde diğer dallara da yönlendirme yapacaklardır.

Premenstrüel Sendrom Nedir? Nasıl OLuşur?
Premenstrüel Sendrom; adet öncesi kadınlarda beliren şikayetlerdir
Kolik Nedir?Nasıl Anlaşılır?
Kolik; daha çok  bebeklerde görülen gaz sancısıdır
Rahim Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Rahim; döllenen yumurtanın gelişiminin sağlandığı yerdir
Doğum Kontrol Hapı Neden Varise Sebep Olur?
Doğum kontrol hapı; kullanım ve ulaşım kolaylığı bakımından en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak varis oluşumuna sebep olduğu bilinmektedir.
İdiyopatik Hiperprolaktinemi Nedir?
Prolaktin hormonu normal şartlarda; hamilelik, doğum gibi sebeplerle yükselir
Skleroderma (Deri Kalınlaşması) Nedir?
Deri sertleşmesi ( Skleroderma ), çoğunlukla 20-40 yaş arasındaki kadınların yaşadığı bir sorundur
Prolaktin Hormonu Yüksekliği Gebeliği Engeller mi?
Prolaktin hormonu; gebelik, regl dönemi, stres gibi sebeplerle yükselir
Adet Ağrısında Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?
Adet dönemi; kadının döllenmeyen yumurtayı attığı dönemdir
Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nasıl Olur?
Panik atak, günümüzde sık karşılaştığımız bir psikolojik sorundur
HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) AIDS Belirtileri Nedir?
HIV (insan bağışıklık yetmezliği virüsü) , AIDS'e (edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu) neden olmaktadır
Alzheimer Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi
Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin dejenerasyonuyla birlikte beyin dokusunun hasarına neden olan bir hastalıktır
İdrar Kaçırmanın Çeşitli Nedenleri, Tanısı ve Öneriler
Mesanenin idrar depolama işlevinin aksadığı durumlarda idrar kaçırma ortaya çıkar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com