Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

23.06.2016 10:40
Gebelik döneminde neler yemeliyiz? Nelerden uzak durmalıyız? Hangi besinler bana ve bebeğime iyi gelir? Gibi birçok sorula karşı karşıya kalırız
Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?
A

Gebelik döneminde neler yemeliyiz? Nelerden uzak durmalıyız? Hangi besinler bana ve bebeğime iyi gelir? Gibi birçok sorula karşı karşıya kalırız.Gebelikte tek teraflı beslenmeden kaçınmak gerekir. Protein, karbonhidrat, vitamin-minaraller ve yağlar günlük yeterli dozlarda alınmalıdır. Gebelik döneminde kalori ihtiyacı diğer insanlara göre artar.Günlük 300 kilokalori daha fazla alınması gerekir.
Düzenli ve yeterli beslenmenin yanında günlük Demir ihtiyacını karşılayacak Demir ilacı ve vitamin preparatlarınında alınması önerilmektedir.
Gebelik döneminde aşırı yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. Şerbetli yada diğer tatlılar aşırıya kaçmadan yeterli miktarlarda tüketilebilir. Anne adayı gün içerisinde az az ve sık sık yemek yemelidir. Vitamin ve minaral kaynağı oldukları için sebze ve meyve tüketimi faydalı olur.Et ve süt ürünleri günlük protein miktarını karşılıyacak düzeyde alınmalıdır. Haftada 1-2 balık veya günde 1-2 ceviz tüketimi bebeğin beyin gelişimi için faydalı olacaktır.Sıvı alımı da çok önemlidir. Günde ortalama 10 bardak su tüketilmelidir. Ihlamur, adaçayı, kuşburnu gibi bitki çaylarının tüketilmesinde ise bir sakınca yoktur.günde 1-2 bardak süt içilmesi kalsiyum açısından sağlıklı olacaktır. Alkol tüketmek gebelikte sağlıklı değildir.
Bu durum gebelikte fetal alkol sendromuna sebep olacaktır.
Gebelik esnasında diyet yapmak doğru değildir.anne adayı hamileliğe normal kilosunda başlamalıdır. Ortalama olarak tüm gebeliğini 10 -12 kilo alarak bitirmelidir. Eğer anne adayı gebeliğine kilolu olarak başlamış ise kilo vermek yerine  tüm gebeliğini az kilo alarak bitirmelidir.

Zerdeçalın Sağlığa Yararları
Zerdeçalın binlerce yıldır iyileştirici etkisi olduğu ve yerliler tarafından ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir
Diş Temizliğinde Diş İpini İhmal Etmeyin.
Dişlerin düzenli bakımı ağız sağlığının korunması için şarttır
Göz Altı Morlukları ve Nedenleri
Göz altı morluklar çoğunlukla ailesel yatkınlık ile ilgili cilt durumudur
Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?
Isırgan otu halk arasında dokununca kaşıntı yapması ile bilinir
Midye Yemek Zararlı Mıdır?
Midyeler ülkemizde de oldukça fazla tüketilen kabuklu deniz canlılarıdır
Muz Kabuğundan Gelen Şifa
Tropikal bir meyve olarak bilinen muzun ana vatanı; Hindistan, Çin ve Avustralyadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com