Gıda İntoleransı: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri Gıda İntoleransını Tetikleyebilir

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 28.04.2020 06:39
Ülkemizde üretilen ve tüketilen meyve sebze kombinasyonları her mevsimde büyük bir çeşitliliğe sahiptir.
Gıda İntoleransı: Yaz Meyveleri ve Sebzeleri Gıda İntoleransını Tetikleyebilir
A

Ülkemizde üretilen ve tüketilen meyve sebze kombinasyonları her mevsimde büyük bir çeşitliliğe sahiptir.
4 mevsim yaşanan ülkemizde, vitamin ve mineral deposu birbirinden lezzetli meyveler ve sebzeler yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.
Yaz meyvelerinin çok güçlü antioksidan etkileri ve sağlık için faydaları olduğu bilinse de, “gıda intoleransı” durumunda tam tersi olumsuz etkiler ile karşılaşılabilmektedir.
Çok yaygın olarak görülen gıda intoleransı durumunda, kimi belirtiler şişkinlik, aşırı gaz, kabızlık, mide bağırsak ağrıları, hazımsızlık şeklinde sindirim sistemimizde ortaya çıkabilmekte, kimi belirtiler ise kilo sorunları, ödem olarak yaşanmaktadır.     

Kaşıntılı cilt sorunları, yorgunluk sendromu, baş ağrıları ve migren atakları ise, karşılaşılan diğer önemli sağlık sorunları arasındadır. Tüketilen gıdalara karşı vücudun gecikmeli tepkisi olarak tanımlanan “gıda intoleransı” durumunda, yediğimiz az miktarda kayısı, kiraz, erik, çilek, kavun, karpuz vb. yaz meyveleri bile çok şiddetli sorunlar yaşamamıza neden olabilmektedir.
Gıda intoleransında belirtiler, gıdanın tüketilmesinden saatler hatta günler sonra ortaya çıktığından insanların yaşadığı sağlık sorunlarını tükettiği gıdalarla ilişkilendirmesi mümkün olamamaktadır.
Yaz meyve ve sebzelerinin hafif oluşu ve serinletici etkisi yanında, gıda intoleransı etkisini de her zaman göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Yediğimiz bir domates, eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyorsa, saatler sonra ortaya çıkan bir ödem sorununa yol açabilmektedir.
Diyetlerde sıkça kullanılan kalorisi oldukça az olan bir salatalık bile, gıda intoleransı etkisi ile metabolizmanızı durma noktasına getirebilir ve kilo verememizin başlıca nedeni olabilir. 

Serinlemek için tükettiğimiz bir dilim karpuz sizi yorgunluktan dolayı yataktan kalkamaz hale getirebilir ya da patlıcan içeren bir yemek sizde cilt kaşıntısı yapabilir.
Yine lezzetli ve sağlıklı olarak bilerek tükettiğiniz patlıcan, enginar, kabak, bamya, bakla, biber vb. pek çok yaz sebzesi de sindirilemediği taktirde sağlık sorunlarınızın başlıca kaynağı olabilir.
Bu etki tamamen kişiye özgüdür. İnsanların sindiremediği gıdalar tamamen kendisine hastır. Gıda intoleransında bu belirtileri yaşayan kişiler, yıllarca sorunların kaynağını bulamamakta ve faydalı olarak tükettikleri bu gıdalardan kaynaklanabileceğini akıllarına getirmemektedir. York Testi yaptırarak, tüketmiş olduğunuz gıdalara karşı intoleransınızı öğrenebilirsiniz. Böylelikle içinde bulunduğumuz dönemde tüketmiş olduğunuz bir gıdanın sağlık sorunlarına yol açmasını engellemiş olabilirsiniz. Hepsi birbirinden lezzetli yaz meyve ve sebzelerine duyarlılığınız olmaması ve sağlıklı bir yaz geçirmeniz dileklerimizle...

Meyve ve sebzelere karşı gıda intoleransınız olup olmadığını anlamak için York Test yaptırabilirsiniz.Detaylı bilgi  için tıklayınız...

B Vitamini İnme Riskini Azaltır
Uzmanlara göre eğer beynin bir kısmına kısa bir süre kan gitmezse, o kısım doğal işlevini kaybeder ve bu duruma inme denir
Sarımsak Sağlığımız İçin Önemlidir
Yapılan son araştırmalara göre sarımsak karaciğer hücrelerini aktive eder, toksinlerin oluşumunu engeller, karaciğeri gençleştirir ve etkileşimini dengeler
Duygularımın Kökeni
“Neden yaşadığım olaylara karşı bu kadar stresli tepkiler veriyorum?Niçin bu kadar öfkeleniyorum? Bu kadar korku, kaygı dolu olmam normal mi? Tüm bunları bir tek ben mi yaşıyorum?”Bu soruları cevaplayabilmek…
Balık Tüketin..Kalp Sağlığını Koruyun!
Beyaz etlerden balığı tüketimi, vücut sağlığı için oldukça önemli katkılara sahiptir
Çörek otu Alerjiye de Deva Oldu
Çörek otu, ölüm hariç her derde deva olarak bilinen bir bitkidir
Sağlığınızı Yelek Giyerek Koruyun!
Havalar soğuyor ve evler artık ısınmaya başladı
Stresin Sağlığımız Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?
Stres vücutta kortizol hormonunun salgılanmasına neden olur
Kalsiyumun Önemi, Hangi Yiyeceklerde Bulunur ve Fazlası Zararlı Mıdır?
Kalsiyum vücutta en çok bulunan ve D vitaminiyle emilen bir mineraldir
Banyo Sonrası Gözleriniz mi Kızarıyor?
Duş veya banyo sonrası gözlerinizde kızarıklıklar oluşuyorsa bu durum kullandığınız şampuan veya sabuna karşı alerjiniz olduğu anlamını taşıyabilir
Tahlil.com Neden Farklı Bir Sağlık Sitesi?
Tahliller ve tahlil yorumlama konusunda 6 yılı aşkın bir süredir hizmet veren sağlık siteniz Tahlil
Mide Balonu Nedir? Neden Takılır?
Zayıflama tedavisinde kullanılan, tokluk hissi veren tıbbi protezdir
Sevmediği İşte Çalışan Kişiler Daha Çok Hasta Oluyor!
Yapılan araştırmalar sevmediği işte çalışan bireylerin çok daha sık hastalandığını ortaya seriyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com