İdrar Hamilelik Testi Nedir? Güvenilir midir?

19.01.2019 02:16 | Güncelleme: 21.01.2019 10:06 | Yazar: Ahmet Umut Kurnaz
İdrarda yapılan hamilelik testlerinin nasıl çalıştığı, güvenilir olup olmadığı, testin ne kadar erken uygulanabileceği ve nereden temin edilebileceği konusundaki yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.Hamilelik testinizin pozitif çıkması durumunda da önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.
İdrar Hamilelik Testi Nedir? Güvenilir midir?
A

İdrar Hamilelik Testi Nasıl Çalışır?

İdrar hamilelik testleri gebe olup olmadığınızı öğrenmenin kolay ve tutarlı bir yoludur, sadece bir çubuğa idrarınızı yapmanız yeterlidir. Ucuzdurlar  ve çoğu eczane ve marketlerde bulunurlar.

İdrar Hamilelik Testleri Ne Kadar Güvenilirdir?

İdrar hamilelik testleri doğru kullanıldıklarında yüksek bir tutarlılığa sahiptir.
Eczanelerden aldığınız hamilelik testleri %99 oranda doğrudur. Doktorlarınız tarafından yapılan idrar ile hamilelik testiyle aynı tutarlılığa sahiptir.
Hamilelik testleri idrarınızdaki insan koryonik gonadotropini(HCG) adı verilen hormonu kontrol ederek çalışır. Vücudunuz bu hormonu sadece hamileyseniz üretir. HCG hormonu döllenmiş yumurta rahime tutunduğu zaman salınır, yani hamilelik başlandığı anda. Eğer hamilelik testiniz pozitif ise hamilesinizdir, eğer hamilelik testiniz negatif ise hamile değilsinizdir.
Hamilelik testlerinin en tutarlı  ve güvenilir olduğu zaman adetinizin gecikmesinin hemen arkasındandır.
Hamilelik testleri son kullanım tarihleri geçtiği veya hemen kullanmadığınız zaman daha tutarsızlaşır. Yani her zaman hamilelik testinizin son kullanım tarihini kontrol edin ve birlikte geldiği talimatları dikkatlice okuyun.İdrarda Hamilelik Testini Ne Kadar Erken Uygulayabilirim?

Hamilelik testini adetinizin gecikmesi arkasından herhangi bir zamanda uygulayabilirsiniz, en doğru sonucu bu şekilde alabilirsiniz. Hamilelik testini adetinizin gecikmesinin arkasından en kısa sürede veya hamile olduğunuzu düşündüğünüz zaman yapmanız en doğrusudur.

Ne kadar erken hamile olduğunuzu öğrenirseniz, o kadar çabuk seçenekler hakkında düşünebilir ve sağlığınıza gerekli önlemleri alabilirsiniz.
Çoğu hamilelik testi adet döneminden birkaç gün önce işe yaradıklarını söylerler, fakat bu sonuçlar genelde daha tutarsızdır. Hamilelik testini ne zaman almanız gerektiği ve bu sonuçların tutarlılığı ile ilgili bilgiye testle gelen talimatlarda bulabilirsiniz.
Çoğu zaman hamilelik testleri korunması cinsel ilişkinin ardından 10 gün gibi kısa bir sürede hamilelik hormonunu tespit edebilirler. Fakat bu sonuçlar çok güvenilir değildir ve yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar alabilirsiniz.

Eğer adet dönemleriniz düzenli değilse, veya adetiniz bir nedenden dolayı geçirmiyorsanız, alabileceğiniz en tutarlı test sonucu cinsel ilişkiden 3 hafta sonrasıdır.

Hamilelik Testini Nereden Alabilirim?

Hamilelik testini eczaneler ve bazı marketlerden alabilirsiniz. Hamilelik testleri genelde ucuzdurlar. Bazı sağlık merkezlerinde hamilelik testlerini ücretsiz edinebilirsiniz.İnternet ortamından da temin etmek mümkündür.

Ayrıca hamilelik testini hemşireniz, doktorunuz veya sağlık ocaklarından edinebilirsiniz. Çoğu sağlık merkezi eczanelerden alabileceğiniz idrar ile hamilelik testini kullanırlar. Bazı durumlarda kan testi ile hamilelik testi yöntemini kullanırlar fakat bu durum bazı özel durumlarda geçerlidir.
Fakat hamilelik testiniz için sağlık merkezleri ararken dikkatli olun. Bazı sahte sağlık merkezleri bu testleri ücretsiz yapıp bu konuda bilgi ve yardım sağlayabileceklerini belirtirler. Fakat bu tür yerler genellikle medikal alanda çalışma yetkisi olmayan insanlar tarafından yürütülürler ve size hamileliğniz hakkında doğru bir fikir veremezler. Bu tür sahte sağlık kuruluşları genellikle sağlık kuruluşlarının yakınlarında bulunurlar.

Hamilelik Testim Pozitif İse Ne Yapmalıyım?

Eğer adet döneminiz geciktikten sonra hamilelik testi uyguladıysanız ve sonuç pozitif ise bu hamile olduğunuz anlamına gelmektedir. İstemeniz durumunda testi tekrar uygulayabilirsiniz.
Böyle bir durumda doktorunuza veya bir sağlık merkezini gidip hamilelik durumunuzdaki seçenekleriniz hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.
Hamilelik şüphesinde güvendiğininiz sağlık kuruluşlarına başvurmakta özen göstermeniz önemlidir çünkü hamileliğiniz hakkında size yanlış bilgi sunabilirler.

Kaynak:
https://www.plannedparenthood.org/learn/pregnancy/pregnancy-tests

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
İdrar Tahlil Örneği Nasıl Alınır?
İdrarda yanma veya kan görülmesi halinde tahlil için idrar örneği alınmaktadır
Eritropoietin Testi Neden Yapılır?
Bu test, kandaki eritropoietin miktarını ölçer
ESR Nedir ve Hangi Durumlarda ESR Yükselir?
ESR çöken alyuvarların miktarına denir ve genel test olarak birçok hastalığın tanısı için yapılır
Toxoplasma Düşük Avidite Nedir?
Toxoplasma Düşük Avidite  değer 0
Şüpheli ilişkiden ne kadar sonra HIV testi yaptırılmalıdır?
HIV  son yıllarda cinsel yoluyla bulaşan en önemli viral hastalığı haline gelmiştir
Nefrotik Sendromunu Teşhisi Nasıl Koyulur?
Bu hastalık, böbreklerin glomerül bazal membranlarının hasar görmesi sonucu oluşur
İdrar tahlilinde kristal görünürse ne anlama gelir?
Normal ve sağlıklı durumlarda idrarda kristal görülmez ya da çok az görülür
Biyoaktif Kan Grubu Testi Nedir?
Biyoaktif; canlı organizma üzerinde etki etmek anlamına gelir
Hepatit B Test ve Tahlilleri Nasıl Yorumlanır?
Hepaptit B hastalığı akut veya kronik olarak gözlemlene bilir
Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili
CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.
Lambda Hafif Zincir Testi Nerede Kullanılır?
Lambda hafif zincir tahlilinin kullanıldığı yerler aşağıda belirtilmiştir:Multiple myelom olasılığının araştırması esnasında genel olarak immunoglobülin konsantrasyonları ile birlikte kullanılmaktadır
Hemoglobin (HGB) Değerinin Minimum ve Maksimum Değer Aralığı Nedir?
Hemoglobin testi, anemi, kan kaybı, polistemi gibi hastalıkların değerlendirilmesinde kullanılmaktadır
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com