Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

11.07.2018 10:38
Karpuz, yaz aylarının en popüler meyvesidir
Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?
A

Karpuz, yaz aylarının en popüler meyvesidir. Dünyanın birçok bölgesinde yetişen karpuz 2. sırada ülkemizde yetişmektedir. Sıcaklara karşı insanları serinleten, oldukça lezzetli ve yenmesi zahmetsiz bir meyvedir.  Öyle ki her yıl karpuzun çıkmasıyla yazın geldiğini anlamış oluruz. Sofralardan eksik olmayan karpuz, genellikle yemeklerden sonra tatlı niyetine tüketilir. Karpuzu peynir gibi gıdalarla yakıştırıp birlikte tüketenler de vardır. Bu özelliklerinin yanı sıra karpuz sağlık için oldukça faydalı bir meyvedir. Peki, karpuzun içeriğinde neler vardır? Vücudumuza yararları nelerdir? Tahlil.com olarak sizler için bu soruları cevapladık.

Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karpuz bol miktarda A, B ve C vitamini, lifler, protein, demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, %90 su, vücut için yararlı bazı enzimler, likopen, antioksidan özelliği olan beta karoten ve doğal şekerler içerir.

Karpuz içeriğindeki likopen ve potasyum sayesinde kalp ve damar sağlığını koruyucu etki gösterir. İçerdiği yüksek potasyumla kan basıncını ve kalbin ritmini düzenler. Yüksek tansiyon sorunu olan kişiler fazla miktarda olmamak suretiyle günlük düzenli karpuz tüketirse tansiyonu dengeleyecektir. Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kalp, damarlar ve diğer organları kolesterolden korur.

Karpuzun kansere karşı koruyucu etkisi büyüktür. İçerdiği A ve C vitamini, likopen ve beta karoten maddeleri sayesinde antioksidan özellik gösterir, kansere karşı koruyuculuk sağlar. Vücuttan toksinleri uzaklaştırır. Bağırsakları temizler, hareketini düzenler ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki sağlar.

Karpuz böbrekleri korur ve sağlıklı işleyişini sürdürür. Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar. Bu şekilde de vücuttaki su dengesini korur. İçerdiği %90 su sayesinde vücudun özellikle sıcak yaz aylarında susuz kalmasını önler. Sıcaklarda vücuttan kaybedilen su, karpuz yiyerek kolayca yerine konulabilir. Karpuz tüketimi mesane ve böbrek taşlarını, kumlarını dökmeye veya önlemeye yardımcı olur.

Karpuz tam bir diyet meyvesidir. Yağ içermeyip kolesterolü de azalttığı için kilo vermeye yardımcı olur. İçerdiği bol su ile vücudu toksinlerden temizler. İçerdiği sitrulin adlı madde sayesinde vücutta yağ yakılmasını ve kan dolaşımını hızlandırır.

Karpuz içerdiği vitaminler ve bol su sayesinde cildi nemlendirir. Daha canlı bir görünüm verir. Ayrıca karpuz depresyonu önler çünkü vücutta seratonin ve dopamin denilen mutluluk hormonlarını salgılatır.

Yapılan önemli bir uyarı ise: karpuzun yemeklerden önce yendiğinde bu faydalarını daha çok göstereceğidir. Uzmanlar yemekten hemen sonra karpuz yemeyi önermiyor. Bu hem sindirimi ve hazmı zorlaştırıyor hem de faydalarını daha az göstermesine yol açıyor.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?
Son zamanlarda popülerliği artan çörek otu yağının faydalarını tahlil
MS Hastaları İçin Gebelik Tehlikeli Midir?
MS hastaları gebe kalıp kalamayacakları konusunda bilgi sahibi olmak isterler
Aloe Vera’nın Faydaları Nelerdir?
Aloe vera günümüzde sağlık ve kozmetik alanında oldukça popüler olan bir bitkidir
 Bahar Yorğunluğunu Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler
İlkbaharda yaşanılan stresi azaltmak  yok etmek için özellikle B vitamini olan kepekli gıdaların tüketimini sağlamak gerekir
Kefir Yetiştirmenin Püf Noktaları
Evinizde bağışıklığı güçlendirecek kefiri üretebilirsiniz
Dişlerinizi Çok Sık Temizletmeyin!
Dişlerin sıklıkla temizletilmesi, dişin dış kısmında bulunan mine tabakasına zarar vereceği ve çatlatabileceği için uzmanlarca fazla önerilmemektedir
Başarılı Emzirme
Emzirmeye doğumdan sonraki birkaç saat içinde başlanılmalıdır
 Omega 3 Neden İnsan Sağlığı İçin Gereklidir?
Omega 3 vücudun genel sağlığı için gereklidir
Cildimizdeki Yağın Azalması İçin Ne Yapmalıyız?
Yağlı ciltler kuru ciltlere kıyasla daha az kırışır ve daha az rengi değişir
Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?
Saçların dökülmemesi, sağlıklı görünmesi, parlak olması ve kırılmaması için, saçlara özen gösterilmesi gerekir
Baba Olmak İçin En İyi Yaş 20-30 Yaşlar Arasıdır
Erkekler için bebek sahibi olmak hemen hemen ergenlikten sonra ömür boyu mümkündür ancak uzmanlara göre en uygun yaş 20-30 yaşlar arasıdır
Bel Ölçüsü Kalp Hastalığı Riskini Gösteriyor
Aşırı kilolu olmak birçok sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor
tahlil.com
tahlil.com