Kaza Gebeliği Nasıl Olur?

28.09.2020 08:45
“Kaza Gebeliği” yani istenmeyen gebelik halk tabirinde çok karşımıza çıkan bir ifadedir. Peki bu kaza gebelikleri nasıl meydana geliyor?
Kaza Gebeliği Nasıl Olur?
A

“Kaza Gebeliği” yani istenmeyen gebelik halk tabirinde çok karşımıza çıkan bir ifadedir. Peki bu kaza gebelikleri nasıl meydana geliyor?

Gebelikten Korunma Yolları Nelerdir?

Gebelikten korunmada pek çok farklılıklar vardır. Kişinin durumuna, isteğine göre tercih ettiği bir yöntem vardır. Gebelikten korunma yöntemleri

Geri çekilme,

Bakır ve ya hormonlu spiral,

Doğum kontrol hapları,

prezervatif.

Ancak bu kadar çok yöntem varken nasıl hala kaza gebelikleri oluyor? pek çok kişi bu soruyu merak ediyor. 

Hangi Korunma Yönteminde Hangi Kaçaklar Oluyor?

Geri çekilme yönteminde boşalma hissi gelen erkek, penisi vajinadan çıkararak dışarıya boşalma yöntemi uyguluyor. Kaza gebelikleri en çok bu yöntemde görülüyor. Bunun sebebi, bazen zevk suyu ile gelen meni içinde sperm bulunması ve bu spermin yumurtaya ulaşması olabiliyor. Bazen de penisi erken boşalma gibi sebeplerle meninin farkında olmadan vajinaya akmasından kaynaklı kaza gebelikleri meydana gelebiliyor.

Bakır ve ya hormonlu spiral yöntemi en güvenilir yöntemlerdendir. Ancak özellikle spiralin ilk aylarda kayma ihtimali veya kullanım ömründen daha uzun olarak bekletilmesi, değiştirilmemesi kaza gebeliklerine yol açabiliyor. Bunu engellemek için spiral yeni takıldığında ilk 3 ayda mutlaka kontrol edilmeli ve koruma süresi bittiğinde değiştirilmelidir. 

Doğum kontrol hapları, yine hormonları kontrol altına alarak uygulandığından oldukça güvenilir bir yöntemdir. Ancak bu hapları günlük belli periyotlarda almak gerekir ve bu durum özveri ister. Kullanımının aksatıldığı durumlarda yine kaza gebelikleri ile karşı karşıya kalınabilir. 

Prezervatif yöntemi spermin hazne içine dolarak vajinaya ulaşmasını engelleme yöntemidir. Bu yöntemde kaza gebelikleri prezervatiften kaynaklı olabilir. Prezervatifte meydana gelen yırtılma, yıpranma, dayanıksızlık spermin sızıntı şeklinde vajinaya akmasına sebep olabilir ki, bu da gebeliğin oluşması için yeterli olacaktır. Bu duruma maruz kalmamak için, prezervatif bilinen ve kalitesi onaylanmış marka olmalıdır. Takılmadan önce kontrol edilmeli ve mutlaka tek kullanımlık olmalıdır.  

Cinsellikte Parthenofobya Nedir?
Parthenofobya; genç ve bakire kızla cinsel ilişkiye girmekten korkmak, çekinmektir
Transseksüellik nedir?
Transeksüel, kendini karşı cinse ait gören kişilere verilen addır
Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik Normal mi?
Sağlıklı bir cinsel yaşam, her çiftin mutlu bir evlilik geçirmesi için zorunludur
Cinsellikte Daha Çok Zevk İçin Spor Yapın
Cinsellik her ne kadar zevk odaklı görünse de en büyük pay bedene aittir
Aşırı Cinsel İstek Sapıklık Mıdır?
Cinsel ilişki sıklığı; özellikle evli kişilerde sık araştırılan bir konudur
Gebe Kalmak İçin Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girilmelidir?
Gebe kalmak için doğru zamanda cinsel ilişkinin yaşanması önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com