KOAH ve Astım Hastaları Tatil İçin Nereleri Tercih Etmelidir?

17.08.2019 10:45 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
KOAH ve astım; kirli hava ile artan ve rahatsızlık veren hastalıklardır. Bu sebeple bu hastaların dikkat etmeleri gereken pek çok husus vardır. Tatile gidilecek doğru yer seçimi de bu hususlar arasındadır. Aksi takdirde hastalık tetiklenecek ve tatil keyif vermeyecektir.
KOAH ve Astım Hastaları Tatil İçin Nereleri Tercih Etmelidir?
A

KOAH ve astım; kirli hava ile artan ve rahatsızlık veren hastalıklardır. Bu sebeple bu hastaların dikkat etmeleri gereken pek çok husus vardır. Tatile gidilecek doğru yer seçimi de bu hususlar arasındadır. Aksi takdirde hastalık tetiklenecek ve tatil keyif vermeyecektir.

KOAH ve astım hastalıkları olan kişiler, en ufak hava kirliliğinden dahi etkilenirler. Sadece kirlilik değil %60 ı geçen nem oranları, 30 derece üzerindeki hava sıcaklıkları da bu hastaları olumsuz etkiler. Bu sebeplerle KOAH ve astım hastaları tatil yapacakları mekan ve zamanı da buna göre ayarlamalıdır.

KOAH ve astım hastaları için uygun tatil illeri

Marmara ve Ege Bölgesi; hava kirliliği buralarda diğer illere göre daha azdır. Bu sebeple Kıklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir tercih edilebilir.

Karadeniz bölgesi; Rize, Sinop, Artvin, Kastamonu temiz ve serin havasıyla tercih edilebilir.

İç Anadolu bölgesi; deniz olmaması sebebiyle çoğunlukla tatil beldesi olarak tercih edilmez ancak doğal güzellikleri gezmek için; Nevşehir, Eskişehir, Kırşehir de tercih edilebilecek, KOAH ve astım hastaları için uygun illerdir.

KOAH ve astım hastaları tatil yaparken nelere dikkat etmelidir?

Mekan seçimi dikkat edilecek konuların en başında gelir. Bu sebeple tatil beldesi doğru seçilmeli, hava temizliğine, fabrikaların uzaklığına, sığ ve sakin kesimlere odaklanılmalıdır.

Doğru zamanlama da olmazsa olmazlardandır. Özellikle polen hassasiyeti olan astım hastaları polen zamanının geçmesini beklemeli, esintinin az olduğu, ağaçların az olduğu yerleri tercih etmelidir.

Güneşlenme süresine dikkat edilmelidir. Tüm insanlar için geçerli olmakla birlikte; astım ve KOAH hastaları da güneşin en yoğun olduğu 11.00 – 15.00 saatleri arasında güneşlenmemeli, mümkünse kapalı ve serin yerlerde bulunulmalıdır. Dikkat edilmediğinde özellikle karasal iklimde yaşayıp, nemli havada tatil yapan KOAH hastaları nefes almakta zorlanabilirler.

Astım ve KOAH hastaları tatile giderken ilaçlarını yanlarına almalı ve ihtiyaç duydukları anda hemen kullanmalıdırlar. Vücut farklı bir havaya adapte olmaya çalışırken daha çok efor sarf ettiğinden hasta olmaya daha meyilli hale gelir.

Ayrıca her kronik hastalıkta olduğu gibi, tatile gitmeden önce doktora danışılmalı ve gerekli tavsiyeler alınmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler
Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.
Biyokimyasal Gebelik (Kimyasal Gebelik) Nedir, Nasıl Anlaşılır?
Biyokimyasal gebelik diğer adıyla da kimyasal gebelik ile ilgili Tahlil.com'a ziyaretçilerimizden sıklıkla sorular geliyor.Biyokimyasal diğer adıyla da kimyasal gebelik sağlıklı bir gebelik değildir.Bu…
Çocuğu Korku ile Eğitmenin Fiziksel Etkileri
Her aile çocuğunun mükemmel olmasını ister. Ancak gelişimsel bazı süreçlerde, çocuk öğrenmenin gereklerini yerine getirirken zaman zaman ailenin sabrını zorlayabilir…
Buerger Hastalığı Nedir ve Kimlerde Görülür?
1908 yılında Buerger tarafından ortaya koyulmuş bir hastalıktır.Özellikle aşırı sigara içenlerde daha çok görülmesi tipik özelliğidir.
Aberran Sağ Subklavian (Subklavyen) Arter Nedir? Nasıl Teşhis Edilir ve Tedavisi
Aberran sağ subklavian arter sağ kola giden atardamarın farklı bir yol izleyerek yerine ulaşmasından kaynaklanan bir anomalidir.
Dünyada Başlıca Ölüm Nedenleri
Dünyada çok çeşitli insan ölüm sebepleri varken bunların sayı olarak çoğunluğu terör ve doğal afetler olarak bilinir. Ancak, ne yazık ki hastalıklar sebebiyle…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com