KOAH ve Astım Hastaları Tatil İçin Nereleri Tercih Etmelidir?

17.08.2019 10:45 | Güncelleme: 21.03.2020 08:15 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
KOAH ve astım; kirli hava ile artan ve rahatsızlık veren hastalıklardır. Bu sebeple bu hastaların dikkat etmeleri gereken pek çok husus vardır. Tatile gidilecek doğru yer seçimi de bu hususlar arasındadır. Aksi takdirde hastalık tetiklenecek ve tatil keyif vermeyecektir.
KOAH ve Astım Hastaları Tatil İçin Nereleri Tercih Etmelidir?
A

KOAH ve astım; kirli hava ile artan ve rahatsızlık veren hastalıklardır. Bu sebeple bu hastaların dikkat etmeleri gereken pek çok husus vardır. Tatile gidilecek doğru yer seçimi de bu hususlar arasındadır. Aksi takdirde hastalık tetiklenecek ve tatil keyif vermeyecektir.

KOAH ve astım hastalıkları olan kişiler, en ufak hava kirliliğinden dahi etkilenirler. Sadece kirlilik değil %60 ı geçen nem oranları, 30 derece üzerindeki hava sıcaklıkları da bu hastaları olumsuz etkiler. Bu sebeplerle KOAH ve astım hastaları tatil yapacakları mekan ve zamanı da buna göre ayarlamalıdır.

KOAH ve Astım Hastaları İçin Uygun Tatil İlleri

Marmara ve Ege Bölgesi; hava kirliliği buralarda diğer illere göre daha azdır. Bu sebeple Kıklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir tercih edilebilir.

Karadeniz bölgesi; Rize, Sinop, Artvin, Kastamonu temiz ve serin havasıyla tercih edilebilir.

İç Anadolu bölgesi; deniz olmaması sebebiyle çoğunlukla tatil beldesi olarak tercih edilmez ancak doğal güzellikleri gezmek için; Nevşehir, Eskişehir, Kırşehir de tercih edilebilecek, KOAH ve astım hastaları için uygun illerdir.

KOAH ve Astım Hastaları Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Mekan seçimi dikkat edilecek konuların en başında gelir. Bu sebeple tatil beldesi doğru seçilmeli, hava temizliğine, fabrikaların uzaklığına, sığ ve sakin kesimlere odaklanılmalıdır.

Doğru zamanlama da olmazsa olmazlardandır. Özellikle polen hassasiyeti olan astım hastaları polen zamanının geçmesini beklemeli, esintinin az olduğu, ağaçların az olduğu yerleri tercih etmelidir.

Güneşlenme süresine dikkat edilmelidir. Tüm insanlar için geçerli olmakla birlikte; astım ve KOAH hastaları da güneşin en yoğun olduğu 11.00 – 15.00 saatleri arasında güneşlenmemeli, mümkünse kapalı ve serin yerlerde bulunulmalıdır. Dikkat edilmediğinde özellikle karasal iklimde yaşayıp, nemli havada tatil yapan KOAH hastaları nefes almakta zorlanabilirler.

Astım ve KOAH hastaları tatile giderken ilaçlarını yanlarına almalı ve ihtiyaç duydukları anda hemen kullanmalıdırlar. Vücut farklı bir havaya adapte olmaya çalışırken daha çok efor sarf ettiğinden hasta olmaya daha meyilli hale gelir.

Ayrıca her kronik hastalıkta olduğu gibi, tatile gitmeden önce doktora danışılmalı ve gerekli tavsiyeler alınmalıdır.

Pansitopeni Nedir?
Pansitopeni bir hematoloji hastalığıdır.Hematoloji bölümünde tedavisi yapılmaktadır.
HIV Testi ve AİDS İle İlgili Sıkça Sorulan Soru Ve Cevaplar
Tahlil.com doktorlarına HIV, AİDS ve ELİSA testlerine dair bir çok soru geliyor. Uzmanlarımızca sorulara verilen cevapları aşağıdaki bağlantımızda oluyabilirsiniz.
Dolama Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Dolama, bakteri ve mikropların parmak uçlarında tırnak diplerinde oluşturduğu iltihaplanma diye tanımlanmaktadır. İvedilikle tedavi edilmez ise buradan vücuda da yayılabilir.
Corona Virüsün Tedavisi Yüksek Doz C Vitamini mi?
Amerika'nın haberlerinde, eyaletlerde laboratuvar tarafından onaylanmış ilk corona virüs (COVID-19) vakalarından biri, yakın zamanda Çin'in Wuhan şehrine seyahat eden Illinois'te yaşayan bir…
COVİD-19 dan Sadece Vücudunuzu Değil, Psikolojinizi de Koruyun
Tüm dünyayı etkisine alan ve Türkiye’de de etkisini gün geçtikçe hissettiren COVİD-19 salgını, yarattığı tedirginlikle de insan sağlığını tehlikeye atıyor.
Corona Virüs Gibi Salgınlar Neden Artarak Yayılır?
İlk covid-19 vakasından sonra, Amerika yavaş yavaş enfeksiyonun yayıldığını bildiriyor. İki ay sonra, bu yayılma istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Git gide artan sayılar uzmanları endişelendiriyor.…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com