Bebeklerde Şeker ve Tuz İhtiyacı Ne zaman Olur?

03.10.2018 12:43
Tuz; insanlarda tiroit hormonunun oluşmasını destekleyen, şeker ise enerji veren besinlerdir. Ancak yetişkin beslenme alışkanlıklarında, bu besinler ihtiyaç için değil, lezzet için kullanıldığından miktarları abartılmaktadır. Peki bir bebek bu gıdalara ne zaman ihtiyaç duyar?
Bebeklerde Şeker ve Tuz İhtiyacı Ne zaman Olur?
A

Tuz; insanlarda tiroit hormonunun oluşmasını destekleyen, şeker ise enerji veren besinlerdir. Ancak yetişkin beslenme alışkanlıklarında, bu besinler ihtiyaç için değil, lezzet için kullanıldığından miktarları abartılmaktadır. Peki bir bebek bu gıdalara ne zaman ihtiyaç duyar?

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü; vitamin, mineral, su, antioksidan ve pek çok değer bakımından bebeğin korunması ve gelişmesi açısından yeterli destektir.
6. aydan itibaren de ek gıdaya geçiş dönemidir. Ana öğünlerde anne sütü alınsa da, artık besin takviyesi de bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak bu dönemde tabii ki yetişkinlerin yedikleri yemeklerden bebeklere verilmemelidir. Çünkü yetişkinler; şeker, tuz, baharat gibi çeşitlendirilmiş, tatlandırılmış besinleri tercih ederler. Bu gıdalar bebeklerde gaz sancısı artırır, sindirim sorunlarına ve hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle, 6 ay 1 yaş arasındaki bebeklere özel besinler hazırlanmalıdır.

Tuz, vücutta tiroit hormonu üretimini destekleyen bir besindir. Ancak bu miktarın ayarlanmasında çok önemlidir. Şayet beslenmede hiç tuz tüketilmezse, tiroit hastalıkları ortaya çıkacağı için sıfır tuz tüketimi önerilmemekle birlikte, bu miktar abartılmamalı ve eser miktarda kullanılmalıdır. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 1 yaş altı bebeklerde iyot ihtiyacı, 1 gramdan az iken, 1-3 yaş arası bebeklerde bu miktar 1.5 gramdan daha azdır.

Bebeklerde şeker ihtiyacı ne zaman ortaya çıkar? Şeker, enerji vericidir ve besinleri tatlandırır. Bunun haricinde, herhangi bir faydası yoktur. Bebeklik döneminde tüketilen besinler, kişinin yetişkinlikteki yemek tercihlerini meydana getirir. Bu sebeple hiçbir faydası bulunmayan şekeri, bebeklerle erken tanıştırmanın hiçbir faydası yoktur. Zaten koşullar gereği, topluma daha fazla karıştıkça bu yapay besinleri tüketecektir. İnsan ihtiyacını karşılayacak doğal şekerler, meyvelerde bulunmaktadır. Bu şekerler hem daha besleyici, hem de daha sağlıklıdır. Bebeğinize tatlı birşeyler yedirmek istediğinizde dahi pekmez, bal gibi doğal besinler kullanmak, daha doğru bir davranış olacaktır.

Bebeklikten itibaren meyve yemeye alışan ve yapay şekerle tanışmayan yetişkinler, hayat boyunca tatlıya düşkünlük yaşamazlar ve doğal tatlar tercih sebepleri olur. Ancak yapay şekere alışmış olan bir damak zevki, meyve şekerini kabul etmez ve bu besinleri tercih etmez.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Regl Döneminde Ayaklarınızı Üşütmeyin!
Kadınların belirli yaş aralığında geçirdiği regl dönemleri özellikle kış dönemlerinde oldukça zorlu geçebilir
Hamilelikte Egzersiz Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Hamilelik esnasında yapılan egzersizler annede kilo artışını engellemesiyle birlikte diabet riskini azaltmaktadır
Yeterli Su Tüketip Tüketmediğimizi Test Etmek İçin 3 Küçük İpucu
Bu konuda uzmanların farklı görüşleri olsa da çoğunlukla ortalama günlük su tüketiminin 2-2
Gebelik İle İlgili Sorular
Gebe olup olmadıklarını merak eden okurlarımızdan Tahlil
Başınıza Masaj Yapın..Saçlarınız Daha Az Dökülsün!
Saçlarınızın çok döküldüğünü düşünüyorsanız basit bir uygulamayla bu durumun üstesinden gelebilirsiniz
Bebeklikten Yetişkinliğe Geçerken Beyin
Bebeklik döneminde algının çok daha açık ve hızlı olduğu hepimizin bildiği bir gerçekliktir
Stres Egzamaya Neden Oluyor!
Egzama, deride görülen yoğun kaşıntı hissettiren, kızarıklık ve döküntülerle kendini belli eden bir hastalıktır
Günde 2 Litre Su Tüketmek Doğru mu?
Su, doğadan gelip, tüm canlılar için hayati önem taşıyan bir bileşendir
Sivilce İzleri
Cilt üzerinde gelişen sivilcelerin çoğu bakteri kökenlidir
Pirinç Suyunu Dökmeyin
Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan pirinç, besleyici ve doyurucu özelliğiyle dikkat çeker
Her Yaşadığımız Olumsuz Durum Depresyon mudur?
Yazılı ve görsel basında, sosyal medyada ve özellikle de internet ortamında “depresyon” terimi giderek daha sık yer alıyor
Ekinezya ve Grip
Ekinezya bitkisi de özellikle gribin gündemimize girmesinden sonra sıkça araştırılan bir bitki oldu
tahlil.com
tahlil.com