Bebeklerde Şeker ve Tuz İhtiyacı Ne zaman Olur?

03.10.2018 12:43
Tuz; insanlarda tiroit hormonunun oluşmasını destekleyen, şeker ise enerji veren besinlerdir. Ancak yetişkin beslenme alışkanlıklarında, bu besinler ihtiyaç için değil, lezzet için kullanıldığından miktarları abartılmaktadır. Peki bir bebek bu gıdalara ne zaman ihtiyaç duyar?
Bebeklerde Şeker ve Tuz İhtiyacı Ne zaman Olur?
A

Tuz; insanlarda tiroit hormonunun oluşmasını destekleyen, şeker ise enerji veren besinlerdir. Ancak yetişkin beslenme alışkanlıklarında, bu besinler ihtiyaç için değil, lezzet için kullanıldığından miktarları abartılmaktadır. Peki bir bebek bu gıdalara ne zaman ihtiyaç duyar?

Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü; vitamin, mineral, su, antioksidan ve pek çok değer bakımından bebeğin korunması ve gelişmesi açısından yeterli destektir.
6. aydan itibaren de ek gıdaya geçiş dönemidir. Ana öğünlerde anne sütü alınsa da, artık besin takviyesi de bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak bu dönemde tabii ki yetişkinlerin yedikleri yemeklerden bebeklere verilmemelidir. Çünkü yetişkinler; şeker, tuz, baharat gibi çeşitlendirilmiş, tatlandırılmış besinleri tercih ederler. Bu gıdalar bebeklerde gaz sancısı artırır, sindirim sorunlarına ve hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle, 6 ay 1 yaş arasındaki bebeklere özel besinler hazırlanmalıdır.

Tuz, vücutta tiroit hormonu üretimini destekleyen bir besindir. Ancak bu miktarın ayarlanmasında çok önemlidir. Şayet beslenmede hiç tuz tüketilmezse, tiroit hastalıkları ortaya çıkacağı için sıfır tuz tüketimi önerilmemekle birlikte, bu miktar abartılmamalı ve eser miktarda kullanılmalıdır. Dünya sağlık örgütü verilerine göre 1 yaş altı bebeklerde iyot ihtiyacı, 1 gramdan az iken, 1-3 yaş arası bebeklerde bu miktar 1.5 gramdan daha azdır.

Bebeklerde şeker ihtiyacı ne zaman ortaya çıkar? Şeker, enerji vericidir ve besinleri tatlandırır. Bunun haricinde, herhangi bir faydası yoktur. Bebeklik döneminde tüketilen besinler, kişinin yetişkinlikteki yemek tercihlerini meydana getirir. Bu sebeple hiçbir faydası bulunmayan şekeri, bebeklerle erken tanıştırmanın hiçbir faydası yoktur. Zaten koşullar gereği, topluma daha fazla karıştıkça bu yapay besinleri tüketecektir. İnsan ihtiyacını karşılayacak doğal şekerler, meyvelerde bulunmaktadır. Bu şekerler hem daha besleyici, hem de daha sağlıklıdır. Bebeğinize tatlı birşeyler yedirmek istediğinizde dahi pekmez, bal gibi doğal besinler kullanmak, daha doğru bir davranış olacaktır.

Bebeklikten itibaren meyve yemeye alışan ve yapay şekerle tanışmayan yetişkinler, hayat boyunca tatlıya düşkünlük yaşamazlar ve doğal tatlar tercih sebepleri olur. Ancak yapay şekere alışmış olan bir damak zevki, meyve şekerini kabul etmez ve bu besinleri tercih etmez.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Etiketsiz Açık Bal Sağlığımızı Tehdit Ediyor
İster petek, ister süzme olsun, hakiki balı sahtesinden ayırmak mümkün değil
Kimler Hangi Kanser Taramalarını Yaptırmalı ?
Kanser hemen herkesin korkulu bir kabusudur
Hangi Besinler Demir Eksikliğine Sebep Olurlar?
Araştırmacılar çok fazla üzüm ve yeşil çayın tüketilmesinin demir eksikliğine yol açtığını ispatlamışlardır
Bebeklere Masajın Faydaları
Masaj, şüphesiz yetişkinlerin de rahatlamak için sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir
Kayısının Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Kayısı; sarı, turuncu renkli, sulu, tek çekirdeği olan ve güzel kokulu bir yaz meyvesidir
Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Yüzme: tıpkı koşu, fitness gibi vücut kaslarını çalıştırmaya yarayan ve vücuda sağlık yeren bir spordur
Sağlıklı Beslenmenin İlk Adımı Sağlıklı Mutfak Alışverişi
Sağlıklı beslenmenin ilk adımı: Sağlıklı mutfak alışverişi Sağlıklıysa koy sepete Mutfak alışverişini bilinçli yapmak hem sağlığınızı korumanızı hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor
 Adet Gecikmesi Nedir? Adet Gecikmesinin 10 Nedeni
Adet gecikmesi tıbbi adıyla da amenore, adet kanamasının beklenen tarihinde olmaması  durumudur
Susam Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bir Besindir
Tahinin ana maddesi olan susam, poğaça ve kurabiyeler ve simit başta olmak üzere bir çok unlu besin maddesini süslemekte ve bu besinlerde bulunmaktadır
Ailenizin Beslenme Danışmanı Olun
Beslenme alışkanlıkları ailede başlar ve alışıldığı gibi bir ömür devam eder
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com