Ortodonti Nedir?

18.03.2016 01:55 | Güncelleme: 26.05.2020 01:40
Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bölüm, ortodonti olarak isimlendirilmektedir. Diş ve ağız bölgesine sağlık sebebiyle veya estetik bakımdan yapılan pek çok müdahale yapılmaktadır.
Ortodonti Nedir?
A

Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bölüm, ortodonti olarak isimlendirilmektedir. Diş ve ağız bölgesine sağlık sebebiyle veya estetik bakımdan yapılan pek çok müdahale yapılmaktadır.

Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Dişlerin sağlıklı kalması tüm vücut sağlığının korunması için son derece önemlidir. Ağız yolu ile alınan besin, dişlerle parçalanarak küçültüldükten sonra mideye gider ve burada tam olarak sindirime uğrar. Temizliği tam sağlanamamış dişlerde bulunan bakteriler, yiyeceklere yapışır ve bu yolla iç organlara, oradan da kan dolaşımına katılmış olur. Yani kirli bir ağız, kirli bir kan dolaşımı demektir.  O nedenle diş ve ağız bakımı düzenli olarak incelenmeli, gerekli hijyen uygulamaları yapılmalıdır. 

Zararlı bakteriler en çok çürük diş, damakta açık yaralarda barınırlar. Kısa süreli temizlikler de bu bakterilerden ağızı arındırmaz. Böyle durumlarda çürüklerden kurtulmalı, açıklıklar kapatılmalıdır. Yani diş doktorundan çekinmemeli ve basit tedaviler yapılmalı ki, daha ileri seviye hastalıklara ve dolayısıyla ileri seviye ve daha ağır tedavilere maruz kalınmasın.

Ortodonti Uzmanlık Alanı Nedir?

Ortodonti daha çok dişin estetik bakımını üstlenen bilim dalıdır. Dişlerde olan çarpıklıklar, çene kaymaları, dişlerin üst üste gelmesi gibi problemleri gidermek ilk amaçlarıdır.

Ortodonti tedavisi uzun süreli ve sabır isteyen bir tedavidir. Kemik yapısında olan dişlerin kaydırılması zor bir işlemdir ve aniden yapılamaz. Diş telleri sayesinde, dişler hafif hafif kaydırılmak suretiyle bu işlemler gerçekleşir.

Tedavide esas süreci belirleyecek olan hastanın ağız ve diş yapısıdır. Bu tedavi için gerektiğinde diş eksiltme yöntemine gidilebilir. Dar bir çene yapısı ve sıkışık dişlerde genelde bu yöntem tercih edilir.

Eğer gerek yoksa, diş çekimi yapılmadan sadece var olan dişleri sıraya dizmek, düzenli hale getirmek şeklinde yapılır.

Ortodonti Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavidir. Öncelikle istikrarlı olmak, tedaviyi aksatmamak ve uygun olan malzemeyi düzenli olarak kullanmak gerekir. Özellikle damaklı teller çıkarılıp takılabilmektedir. Bu sebeple tedavi aksatma durumu en çok bu tellerde görülür. Bu hataya düşmemeli ve tedavi süresini uzatmamak için bu teller düzenli kullanılmalıdır.

Dişlerde zayıflamayı engellemek ve güçlendirmek bu dönemde çok önemlidir. Bu sebeple süt ve süt ürünleri bol tüketilmelidir.

Grip Aşısı Kimlere Yapılmalı? Tahlil.com'dan Öneriler
Sonbaharın kendini hissettirmesiyle birlikte Grip mevsimi de başlıyor
Brakiterapi : Radyoterap​ide Minimum Zarar Maksimum Fayda
Özellikle prostat, baş-boyun, yemek borusu, bronş, rahim, rahim ağzı ve meme kanserlerinde uygulanan brakiterapi; çevre dokulara en az zararla, tümörlü bölgede yüksek doz toplanmasına neden olarak uygulanan…
Kilo Problemine Farklı Çözümler
Estetik International Zayıflama Ünitesi Direktörü Dr
Boyun Kalınlığı Çocuklarda Obesite Varlığını Gösteriyor
Bilimsel bir çalışma, çocukların boyunlarının çevresini ölçümünün, aşırı kilolu veya obez çocukların takip edilmesi için bilgi vereceğini gösteriyor
Bebeğinizin Yürümesi İçin Pratik Uzman Önerileri
Anne ve babalar, bebeklerinin yürümeye başlamasını büyük bir heyecan ve sabırsızlıkla bekler
Plastik Cerrahide Yenilik:Sanal Liposuction İncelmek İçin, Kavitasyon ve Vela Smooth Bir Arada
Son yıllarda ultrason teknolojisi kozmetik ve estetik amaçlı olarak geniş uygulama alanına sahip olmuştur
Okullarda Grip Hastalıkları ve Salgınına Dikkat Edilmeli
Okullarda, çocukların kapalı ve kalabalık ortamlarda vakit geçirmesi nedeniyle, grip gibi bulaşıcı hastalıklar da hızla yayılabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com