Ortodonti Nedir?

18.03.2016 01:55 | Güncelleme: 26.05.2020 01:40
Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bölüm, ortodonti olarak isimlendirilmektedir. Diş ve ağız bölgesine sağlık sebebiyle veya estetik bakımdan yapılan pek çok müdahale yapılmaktadır.
Ortodonti Nedir?
A

Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bölüm, ortodonti olarak isimlendirilmektedir. Diş ve ağız bölgesine sağlık sebebiyle veya estetik bakımdan yapılan pek çok müdahale yapılmaktadır.

Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Dişlerin sağlıklı kalması tüm vücut sağlığının korunması için son derece önemlidir. Ağız yolu ile alınan besin, dişlerle parçalanarak küçültüldükten sonra mideye gider ve burada tam olarak sindirime uğrar. Temizliği tam sağlanamamış dişlerde bulunan bakteriler, yiyeceklere yapışır ve bu yolla iç organlara, oradan da kan dolaşımına katılmış olur. Yani kirli bir ağız, kirli bir kan dolaşımı demektir.  O nedenle diş ve ağız bakımı düzenli olarak incelenmeli, gerekli hijyen uygulamaları yapılmalıdır. 

Zararlı bakteriler en çok çürük diş, damakta açık yaralarda barınırlar. Kısa süreli temizlikler de bu bakterilerden ağızı arındırmaz. Böyle durumlarda çürüklerden kurtulmalı, açıklıklar kapatılmalıdır. Yani diş doktorundan çekinmemeli ve basit tedaviler yapılmalı ki, daha ileri seviye hastalıklara ve dolayısıyla ileri seviye ve daha ağır tedavilere maruz kalınmasın.

Ortodonti Uzmanlık Alanı Nedir?

Ortodonti daha çok dişin estetik bakımını üstlenen bilim dalıdır. Dişlerde olan çarpıklıklar, çene kaymaları, dişlerin üst üste gelmesi gibi problemleri gidermek ilk amaçlarıdır.

Ortodonti tedavisi uzun süreli ve sabır isteyen bir tedavidir. Kemik yapısında olan dişlerin kaydırılması zor bir işlemdir ve aniden yapılamaz. Diş telleri sayesinde, dişler hafif hafif kaydırılmak suretiyle bu işlemler gerçekleşir.

Tedavide esas süreci belirleyecek olan hastanın ağız ve diş yapısıdır. Bu tedavi için gerektiğinde diş eksiltme yöntemine gidilebilir. Dar bir çene yapısı ve sıkışık dişlerde genelde bu yöntem tercih edilir.

Eğer gerek yoksa, diş çekimi yapılmadan sadece var olan dişleri sıraya dizmek, düzenli hale getirmek şeklinde yapılır.

Ortodonti Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ortodonti tedavisi uzun süren bir tedavidir. Öncelikle istikrarlı olmak, tedaviyi aksatmamak ve uygun olan malzemeyi düzenli olarak kullanmak gerekir. Özellikle damaklı teller çıkarılıp takılabilmektedir. Bu sebeple tedavi aksatma durumu en çok bu tellerde görülür. Bu hataya düşmemeli ve tedavi süresini uzatmamak için bu teller düzenli kullanılmalıdır.

Dişlerde zayıflamayı engellemek ve güçlendirmek bu dönemde çok önemlidir. Bu sebeple süt ve süt ürünleri bol tüketilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tuzun Faydaları Nelerdir? Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?
Toplumumuzda aşırı tuz kullanımı olduğundan, hep olumsuzluklarla birlikte anılır. Oysa ki tuz, doğru oranlarda kullanıldığında faydalı bir baharattır. Peki tuzun faydaları nelerdir?
Muz Cilt Lekelerine Meydan Okuyor!
Bol vitamin içeriğiyle ve lezzetli oluşuyla tercih edilen, sevmeyeni neredeyse yok denilecek kadar az olan tropik meyvelerdendir muz. Muz öyle bir bitkidir ki, hiçbir kısmı çöp…
İğne Neden Kalçadan Yapılır?
Enjeksiyonda çeşitli yöntemler vardır. Halk arasında enjeksiyon yapılması, iğne yapıldı veya iğne oldum diye ifade edilmektedir. Yapılan enjeksiyonun yani iğnenin neden en çok kalçadan…
Orgazm Olmak Meme Kanserini Önlüyor Olabilir!
Cinsel birliktelik sırasında zevk alma hissinin doruğa ulaştığı an orgazm olarak adlandırılmaktadır. 
Renkten Yumurta Kalitesi Anlaşılırmı?
Yumurtaların birbirinden farklı renkleri vardır.Hangi renk yumurtanın daha iyi olup olmadığı veya yumurta renkleri arasında bir kalite farkı olup olmadığı da sıklıkla merak edilen bir konudur.
Potasyumun Vücuttaki Önemi ve Fonksiyonu Nedir?
Potasyum, vücut içindeki sıvı miktarının düzenlenmesine, kas kasılmalarının uyarılmasına,  asit-baz dengesinin sürdürülmesine yardımcı olan bir elektrolittir.
Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur?
Akıllara ilk olarak hamilelik ihtimallerini getiren adet gecikmesinin hamilelik dışında da pek çok farklı nedenleri olabilir.
Emziren Anne; Kendine İyi Bak!
Emzirmek; bir annenin yaşayabileceği en özel duygulardandır. Aylarca karnında taşıdığı bebeği dünya ile tanıştırırken; onu ürkütmeden, sakince, koruyarak ve bağlanarak alışmasını sağlar.…
Su İle Taharet Neden Önemli? Çocuklara Ne Zaman Öğretilmeli?
Taharet; maddi olan kirlerden yani idrar ve gaitadan temizlenmek manasına gelen bir kelimedir.  Bu temizliği en doğru şekilde su ile yapmak öğrenilmeli ve çocuklara öğretilmelidir.
Omega 6 Nedir? Vücutta Neden Dengelenmelidir?
Omega 6; vücutta sentezlenmeyip dışarıdan gıdalar yolu ile alınan yağ asitlerindendir. Vücudun doğru ve dengeli çalışması için; omega 3 gerekli olduğu gibi, omega 6 da gereklidir.…
Dumansız Hava Sahası Hayatımıza Ne Kattı?
Dumansız hava sahası; aslında geç kalınmış ancak uygulandığı günden itibaren pek çok kazançlar sağlamış bir uygulamadır. Henüz yeterli değildir kısıtlamalar ancak bu haliyle…
Çocuklar Hareket Etmeyi Neden Çok Sever?
Pek çok ebeveyn, çocuğunun hareketliliğinden şikayet eder. Oysaki hareket, çocuklar için adete yeme içme gibi doğal bir ihtiyaçtır. Peki çocuklar neden…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com