Pankreas Yetmezliği Nedir?Belirtileri Nelerdir?

25.10.2016 10:10
Pankreas yetmezliği,  pankreasın bağırsakların içindeki besinlerin parçalanması ve emilimini sağlamak için yeterli miktarlarda sindirim enzimleri üretememesi ve/veya taşıyamaması halidir
Pankreas Yetmezliği Nedir?Belirtileri Nelerdir?
A

Pankreas yetmezliği,  pankreasın bağırsakların içindeki besinlerin parçalanması ve emilimini sağlamak için yeterli miktarlarda sindirim enzimleri üretememesi ve/veya taşıyamaması halidir.
Tipik olarak çeşitli hastalıkların neden olduğu yinelenen akut pankreatit veya kronik pankreatitin yol açabildiği ilerleyici pankreas hasarı sonucu oluşmaktadır.
Pankreas yetmezliği, genel belirtileri yemek sonrası şişkinlik, ruhsal bozukluk, başağrısı, yanma gibi “kötü hazım” belirtileri ile ortaya çıkar.
Dışkılar çok defa açık renk ve miktar açısından çoktur.Yemek sonrası hafif bir karın ağrısı ile birlikte  bağırsakları boşaltma isteği de çok tipiktir.
Tedavisi öncelikle organ dinlendirilir.Beslenme rejimi çok hafif olmalı, kolay hazmedilen yemeklere dayandırılmalıdır.Şeker başlangıcı  belirtileri görüldüğünde hemen gereken tedaviye başlanmalıdır.

B 12 Eksikliği ve Sonuçları
B 12 vitamini tahıl ve kırmızı ette oldukça fazla miktarda bulunur
Göz Kuruluğu Nedir?
Gözlerinizde batma ve kızarıklık varsa göz kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz
Romatizma Nedir?
Vücut hareketinden sorumlu eklem ve kaslarda işlev kaybına neden olabilecek ağrılı hastalıklar romatizma olarak isimlendirilir
Kasık Fıtığı Nedir?
Karın içi organlarının karın boşluğundaki doğal açıklıklardan yada ince bölgelerden dışarı doğru yer değiştirmesidir
Kış Depresyonu Nedir? Nasıl Önleyebiliriz?
Kış aylarında günlerin kısalmasıyla birlikte birçok kisi kendini ümitsiz ve hüzünlü hissedebilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com