İlaç Almadan Önce Gebelik Şüphesini Atlamayın

27.11.2017 01:54
Gebeliğin her evresi muhakkak ki çok önemlidir
İlaç Almadan Önce Gebelik Şüphesini Atlamayın
A

Gebeliğin her evresi muhakkak ki çok önemlidir. Ancak ilk üç ayın ayrıca bir önemi vardır. Çünkü bu dönem bebeğin vücudunun anne karnında şeklini aldığı ve organların tamamlandığı evredir. Bu zamanlarda yapılan en ufak tedbirsizlikler dahi bebeğin fiziksel engelli olmasını sağlayabilir.

Gebelik istemeyen her çift korunur. Ancak unutulmamalıdır ki, çoğu korunma yöntemleri, %100 garanti veremez. Yani spiral kullandığı halde veya prezervatif kullandığı halde gebe kalan binlerce insan vardır. Maalesef insanlar bu hususu fazlalıkla atlamaktadır.

Gebeliğin ilk zamanlarında vücut hiçbir belirti vermeyebilir ve anne adayı hamile kaldığını algılayamaz. Hatta bazı anne adayları üstüne görme olarak adlandırılan dönemi geçirdiklerinde adet olduklarını sanarak gebeliği çok daha geç öğrenebilirler.

Bu durumda anne adayı antibiyotik kullanıyor veya anestezi alacak olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki; gebeliğin ilk üç ayında alınan anestezi ve pek çok antibiyotik, bebekte beklenmeyen gelişim bozukluklarına sebep olabilir.

İşte bu sebeplerden dolayı; ciddi ilaçlar kullanılacağı zamanlarda özellikle gebelik testleri yapılmalı ve önlem alınmalıdır.

Çok sıklıkla atlanan konulardan bir diğeri ise, hayatın her alanında güvenlik sebebiyle içinden geçilen XR cihazlarıdır. Bunlar da bebeklere ciddi zarar verebilirler. Alış veriş merkezlerinde dahi sıklıkla kullanılan bu cihazlar, bebeğinizi riske atabilir. Bu sebeplerle adet takibinin düzenli yapılması hatta gerekli yerlerde emin olunsa dahi gebelik testinin yapılması çok önemlidir.

Katarakt Oluşumu
Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceği vardır
Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Sünnet, hafif sayılabilen bir müdahale olsa da yine de cerrahi bir işlemdir ve ciddiye alınması gerekir
Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?
Gaz sancısı geldiğinde insanı deliye çeviren, bir de şişkin bir karınla bizi gezmek zorunda bırakan, çoğu zaman rahatsızlık veren bir durumdur
Hamilelikte Rahat Uyumak İçin Öneriler
Hamilelik sürecinin özellikle ilerleyen zamanlarda genişleyen karın ve hareketlenen bebekle birlikte uyumak gerçekten güçleşir
Gebelikte Egzersiz
Düzenli olarak egzersiz yapmak insan vücudu için çok önemlidir
Spor Sakatlanmalarına Dikkat!
Spor, gündelik yaşamda var olması gereken fiziksel bir aktivitedir ancak hangi tip sporun hangi seviyede yapılması gerektiğini doğru seçmek sağlığın korunması için oldukça önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com