Sjögren Sendromu Nedir?

06.03.2017 04:47
Gözlerde ve ağızda belirgin ve geçmeyen kurulukla kendisini gösteren bir tip bağışıklık hastalığıdır
Sjögren Sendromu Nedir?
A

Gözlerde ve ağızda belirgin ve geçmeyen kurulukla kendisini gösteren bir tip bağışıklık hastalığıdır.
Salgı bezlerini etkileyen bir hastalık olduğundan özellikle de göz yaşı ve tükürük bezini de etkileyip kuruluğa sebep olur. Çoğunlukla kadınlarda görülür.
Ağızdaki tükürük salgısı yeterince olmadığı durumlarda kişide diş çürüğü başta olmak üzere bir takım diş hastalıkları da görülebilir.
Kadınlarda  vajinal kuruluğa sebep olabilir bu da cinsel isteksizlik veya cinsel ilişkiden zevk alamama gibi bir takım cinsel sorunların tetikçisi olabilir.

Bu hastalığını asıl oluşum nedeni vücudun kendi hücrelerini tanımaması ve onlarla savaşmasıdır.
Otoimmün bozukluk olarak da adlandırılan bu tip hastalıklarda vücudun savunma hücresi olan lökositler, vücudun diğer sağlıklı hücrelerine saldırarak işlev yapmalarını engeller.
Sjögren sendromunda da kişinin savunma hücreleri tükürük bezi gibi salgı yapan bezleri hedef alarak savaşır.
Sonuçta göz ve ağızda ciddi kurumaya neden olur. 

İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır. İnsülün direnci oluşumu da istenmeyen bir durum olup  reaktif hipoglisemi ile birlikte diyabet hastalığının…
Kadınlarda Vaijnal Akıntı Neden Olur?
Kadınları rahatsız eden ve biraz da korkutan vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gündelik vücut faaliyetlerinin sonucunda da oluşabilir
Peniste Mantar Hastalığı Nedir?
Peniste mantar enfeksiyonu hastalığı hijyen eksikliğinden meydana gelen, kaşıntı yapan bir hastalıktır. Çoğunlukla cinsel yol ile bulaşmaktadır.
Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Risk Faktörleri Nelerdir?
Bu makalemizde yüksek tansiyona neden olan çeşitli risk faktörlerinden bahsedeceğiz. Bazı faktörler sağlık durumunuzla ilgili olabilirken bazıları da yaşam tarzınızdan ve kalıtsal…
Apandisit Ameliyatına İlaç Alternatifi
Apandisit; kalınbağırsağın üst tarafında bulunan apandis organının iltihaplanması olarak tanımlanır.
Yırtılan Kulak Zarı Tedavi Edilir mi?
Eğer kulaklar,  bir KBB uzmanı tarafından muayene edilirse ve kulak zarının yırtılması teşhisi konulursa, doktor öncelikle zardaki  deliğin büyüklüğünü ölçer.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com