Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

03.07.2018 11:30
Yüzme: tıpkı koşu, fitness gibi vücut kaslarını çalıştırmaya yarayan ve vücuda sağlık yeren bir spordur
Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
A

Yüzme: tıpkı koşu, fitness gibi vücut kaslarını çalıştırmaya yarayan ve vücuda sağlık yeren bir spordur. Bazı kişiler yüzme sporunu profesyonel olarak yaparken bazıları ise sadece tatile gittiği zaman yüzer. Genellikle yaşadıkları bölgede deniz olan insanlar yüzme sporuyla daha çok ilgilenir. Yaşadığı bölgede deniz olmayan kişilere ise en yakın havuza düzenli olarak giderek yüzmelerini öneriyoruz. Yüzme kişiyi ferahlatır, dinginleştirir, vücudu güçlendirir, dengeyi arttırır ve ağrılara iyi gelir. Özellikle imkan varsa denizde yüzmek daha fazla tercih edilmelidir. Deniz suyunun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanında yüzmenin sağlığa birçok faydası vardır.

Yüzmenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kronik olarak kas veya eklem hastalıklarına sahip olan kişilerin daha çok yüzme sporunu tercih etmesi önerilir. Suya karşı kuvvet gösterilerek yapılan yüzme sporu tüm kasların, kemiklerin ve eklemlerin bir arada uyumla çalışmasını sağlar. Bu şekilde kaslar ve eklemler birlikte güç kazanarak hastalıkların önüne geçilir.

Yüzme, özellikle denizde yüzme, eklem iltihabı ve iltihaplı romatizma gibi hastalıklara oldukça faydalıdır.

Kas geliştirme sporları belli kasları çalıştırırken yüzme sporunda tüm kaslar birbiriyle uyumlu çalışır ve omurgaya daha az yük biner. Bel ve omurga hastalıklarına sahip kişilerin düzenli olarak yüzmesi önerilir.

Yüzme vücudu fazlasıyla esnetir. Suyun esnetme özelliğinden yararlanılarak tüm kaslar, kollar, bacaklar ve eklemler esner. Vücudun dengesi artar. Denge problemleri azalır.

Kalp hastaları genellikle yürüyüş gibi aktiviteleri tercih eder. Çünkü fitness, koşu gibi ağır aktiviteler bu kişilerin sağlığına iyi gelmez. Kalbin yükünü arttırır ve çok yorulmaya yol açar. Kalp rahatsızlığı olan kişilere yüzme sporu önerilmektedir. Yüzme, diğer sporlar gibi kalbe aşırı yük bindirmeyip kan basıncını arttırmayacaktır.

Kilo vermek isteyen kişilerin yüzme sporuyla ilgilenmesi kilo vermelerine çok yardımcı olur. Bir saat yüzerek yaklaşık 500 kalori yakılabilir. Bu da neredeyse normal porsiyonda bir öğündeki yemeğin kalorisine eşdeğerdir. Ayrıca yüzmede tüm vücut kasları birlikle kasılacağı ve sıkılaşacağı için orantılı olarak kilo verilir. Tabi ki yüzme yanında bol su içmeye ve dengeli beslenmeye özen gösterilirse beklenen sonuç alınır. Vücut şekillenir ve fazla kilolar verilir.

Yüzme sporunda diğer sporlardan birkaç kat daha fazla kalori harcayarak kilo verildiği gibi yağ depoları da daha hızlı yakılır. Kötü kolesterolü fazla olan kişilerin düzenli yüzmesi gerekmektedir.

Ayrıca yüzme, astım gibi solunum problemi olan kişilere de iyi gelen bir spordur. Nefes alıp verme kapasitesini arttırır. Akciğerleri geliştirir ve güçlendirir. Vücuda yeterli oksijenin alınmasını sağlar.

Her Gün Bir Elma Sizi 17 Yaş Gençleştirir
Londra'da yapılan bir araştırmaya göre elmanın büyük miktarda içerdiği polifenoller ve flavonoidler hücrelerdeki oksidatif süreçleri kontrol etmektedir
El hijyeni önemlidir.Doğru el yıkama nasıl olmalı?
Sağlığımızın korunması için ilk adım ellerimizdir
Memede Görülen Kızarıklık ve Döküntülerin Nedenleri Nelerdir?
Meme üzerinde veya çevresinde görülen kızarıklık ve döküntüler alerjik bir belirti olabileceği gibi bir cilt hastalığının da habercisi olabilir
Tuzun Çeşitleri Nelerdir?
Tuz günlük hayatımızda yemek, gıda ve hatta içecekleri tatlandırmak ve muhafaza etmek  için kullanılmaktadır
Tuza Dikkat Haftası
Tuz yüzyıllardan beri insanlar için önemli bir gıda maddesidir
Hıçkırık Nedir? Sebepleri Nelerdir?
Hıçkırık; solunum kasları ve özellikle diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkar
Zerdeçal Kansere Karşı Etkilidir
Karkamin, zerdeçalın en önemli bileşenidir ve birçok iltihap reaksiyonlarını engeller
Yaşlılık Doğal Ve Yaşanması Gereken Bir Süreçtir
Bebeklik, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik gibi yaşlılık da yaşamımızın doğal bir sürecidir
Psikolojik ve Fiziksel Şiddet Nedir?
Şiddet denildiğinde sadece aklınıza fiziksel şiddet gelmesin
GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir ?
GDO yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar, genetik mühendisliği aracılığı ile bir canlıya başka bir canlı türünden gen aktarılarak yeni bir canlı organizma yaratılması olarak tanımlanabilir
Sütyen Kullanın, Göğüsleriniz Sarkmasın!
Göğüs bedeninize göre doğru tercih edilmiş bir sütyen, göğüslerinizin daha dolgun görünmesini sağlar
Zihin İçin Terapiler
Hayatı güzellikleriyle yaşadığımız gibi kötüsüyle de yaşıyoruz
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com