;

Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller mi?

Yayın Tarihi : 2016/04/17 11:12 • Güncelleme Tarihi : 2016/04/17 11:12 •
Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında döllenme için bekleyen hazır bir yumurtanın olması gerekir

Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında döllenme için bekleyen hazır bir yumurtanın olması gerekir. Adet düzensizliğine neden olan yumurtlama bozukluklarında, hazır yumurtanın olduğu yumurtalama döneminin belirlenememesi nedeni ile gebelik şansı düşmektedir. Kısacası adet dönemlerinden yaklaşık 15 gün önce gerçekleşen yumurtalamadan sonra girilen cinsel birliktelik gebelik şansını arttırmaktadır. Bu nedenle adet düzensizliği yumurtlamanın olacağı günün belirlenmemesine ve hamile kalamama sorunlarına yol açmaktadır.

Adet kanaması ile hamilelik arasındaki ilişki nedir?

Üreme çağındaki sağlıklı bir kadında her ay düzenli bir şekilde ovulasyon döneminin gerçekleşmesi ile dölleme için uygun yumurta ve rahim içi şartları hazırlanır. Bu döngü hormonların etkisi ile endometrium tabakasının kalınlaşmasına neden olur. Eğer bu dönemde sperm ile yumurta hücresi bir araya gelmez ise, gebelik oluşamayacağı için rahim iç tabakasının doku kalıntıları rahimden gelen bir miktar kan ile vücut dışına atılır. Böylece her ay gerçekleşen adet kanamaları, doğurganlığın son bulacağı menopoz dönemine kadar sistematik bir şekilde devam eder. Kısacası adet kanaması, vücudun gebelik için hazırladığı uygun rahim şartlarının kullanılmaması halinde, kendini sonraki ay için tekrar hazırlama çalışmalarıdır. Bknz: http://hamilelik.com/adet-duzensizligi-hamile-kalmayi-engeller-mi

Adet gecikmesi nedir, neden olur?

Düzenli adet kanamalarının 1 haftadan daha uzun bir süre gerçekleşmemiş olmasına adet gecikmesi denir. Genellikle ilk akla gelen nedeni gebelik olsa da, çeşitli hastalıklar sonucu da meydana gelebilmektedir. Yaşam tarzındaki köklü değişimler, yumurtalama bozuklukları, yoğun strese maruz kalma, dengesiz beslenme ve iklim değişiklikleri gibi kişinin hormonal düzenin bozulmasına neden olan birçok faktör doğrultusunda adet düzensizliği ve adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Gerekli teşhis ve tedavi seçeneğinin değerlendirilmesi için mutlaka doktora başvurulması önerilmektedir.

Adet düzensizliği ve kısırlık ilişkisi nedir?

Adet düzensizliğinin sıklığı ve nedeni doğrultusunda kısırlık sorunu gündeme gelmektedir. Yaşam tarzında yapılan değişimler sonucu stres faktörlü gecikmelerde endişelenilmesi gereken bir durum yoktur. Fakat puberte döneminden itibaren sık sık adet düzensizliği yaşanıyor ise, yumurtlama bozukluğu ve üreme sistemi hastalıkları söz konusu olabilir. Her ay düzeni bir şekilde yumurtlama dönemi gerçekleşmiyorsa, hamileliğin gerçekleşmesi de oldukça zordur. Özellikle adet düzensizliğine neden olan faktörler arasında rahim ya da rahim ağzı odaklı miyom, polip, guatr ve süt hormonu bozuklukları yer alıyorsa, kısırlık sorunu ve düşük riski meydana gelebilmektedir.

Yorumlar

Yorum
; ;