Düşünmeyi Hafife Almayın: Plasebo Etkisi

Yayın Tarihi : 2015/11/18 11:16 • Güncelleme Tarihi : 2021/08/11 12:43 •

Düşünerek vücudunuzu, sağlığınızı, kendinizi ve hatta dünyayı değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer biliyorsanız Plasebo etkisiyle tanışın

Düşünmeyi Hafife Almayın: Plasebo Etkisi

Düşünerek vücudunuzu, sağlığınızı, kendinizi ve hatta dünyayı değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız Plasebo etkisiyle tanışın. Plasebo etkisi; kişinin aslında sağlığına iyi gelen ilaçları aldığını düşünerek sadece renkli şekerlerle iyileşmesidir. Gerçekten yapılan araştırmalar, olumlu düşünmenin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyor.

Evrene Olumlu Mesaj Göndermek Ne Demektir?

Olumlama yapmak, aslında evrene değil, beyne gönderilen mesajdır. İnsanın yapabileceğine, kendine güvenebileceğine olan inancı, onu başarıya götüren temel anahtardır. Bu sebeple aslında yapılan olumlamalar; beyne bir hitap şeklidir.

Zayıflamak, başlanılan işi başarıya ulaşana kadar sürdürebilmek, uzun soluklu girişimlerde netice alabilmek gibi pek çok işlemler hep kişinin azmiyle ortaya konulan başarılardır. işte olumlamalar, tam olarak bunu yapabileceğini beynine bildirmek ve buna kendine inandırdıktan sonra hedefe odaklamaktır.

Düşünce Hasta Eder mi?

Düşünce ile iyileşmenin tersi tabii ki düşünce ile hasta olmaktır. Neredeyse herkes duymuştur; fiziksel olarak bir şey yok psikolojik gibi görünüyor… Evet hayatta bazen; kayıplar, korkular, stresler, şoklar olur ve bunlar olup geçmezler. Hayatta iz bırakırlar. Bazen sevilmeme fikri, bazen istenmeme fikri, bazen üst üste yaşanan korkular zihninizde döndükçe benliğinizi ele geçirir ve organları hasta eder. Aslında fiziksel olarak bir hastalık görünmese de, psikolojik yorgunluk, hız kesmeden organlarınıza zarar verir.  Bunun en bilineni stres kaynaklı mide ağrılarıdır. Önemli sınavlarda, görüşmelerde, özel günlerde hep mide ağrısı şikayetleri, sindirim problemleri sık duyulur. Stes anlarında mide, fazlaca kasılır ve bulantılar meydana gelir. Bu stres ve kaygı durumu uzadığında ve sık yaşandığında ise, mide problemleri kalıcı hale gelebilir. Düşüncelerin ve duygu yoğunluğunun kişiyi hasta ettiği en net örneklerden biridir bu.

Bu sebeplerle düşünce gücü hafife alınmamalı ve insan; hep en iyi en güzelini kendine telkin etmelidir.

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?