Menstrual Kap Nedir? Sağlıklı mıdır?

28.02.2018 09:01 | Güncelleme: 09.10.2020 07:33
Menstrual kap, adet döneminde kadınlara yardımcı olarak tasarlanmış,silikon bir kaptır
Menstrual Kap Nedir? Sağlıklı mıdır?
A

Menstrual kap, adet döneminde kadınlara yardımcı olarak tasarlanmış, silikon bir kaptır. Bu küçük silikon kap yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir.

Vajinaya kap yerleştiriliyor, biriken kan boşaltılıyor ve 5 yıl süre ile kullanılabiliyor. Tampon ve pedlere alternatif olarak kullanılan bir üründür.

Menstrual Kap Sağlıklı mıdır?

Bu sistem sağlık açısından çok doğru değildir. Doğal sisteme dışarıdan olan bu müdahale vajinal bölgenin doğal florasını bozabilir. Vajina zaten nemli bir bölge olduğundan, bakterilerin ve mantarların yaşamına olanak sağlayan bir bölgedir. Bu bölgeye dışarıdan yabancı cisim almak, enfeksiyonlara açık hale getirmek anlamını taşır.
Ev ortamlarında kabı dezenfekte olarak hazır tutmak pek mümkün değildir. Bu sebeple dışarıdan alınan mikrop kolayca vücuda girerek de enfeksiyon sebebi olabilir.

Ayrıca kullanırken sık temizlenmesi gerekir. Temizlenmediğinde biriken kan devamlı ortamda nemlenmeye ve bakteri üretimine elverişli hale gelir.

Ayrıca kullanılmadığı zamanlarda güzel muhafaza edilmediğinde; ortamdaki bakterileri kendi üzerine aldığı gibi, kendi üzerinde olan vajina bölgesinde var olan bakterileri de ortama verecektir. Bu da bazı hastalıkların bulaşmasına, deri hastalıklarının meydana gelmesine sebep olabilir.

Ayrıca menstrual kap, vajina boyutuna uygun olarak seçilmelidir. Bu sayede kayma veya dar gelerek hem korumama hemde acı sebebiyeti ortadan kaldırılmış olur.

Menstrual Kap Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Menstrual kap kullanımı çok da sağlıklı olmadığından devamlı kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Ancak gerçek zaruret durumlarında nadiren kullanılabilir. Bu durumda da temizliğinin doğru biçimde yapıldığından emin olunmalı ve çok uzun süre kullanılmamalıdır.

Menstrual kap genelde açık renk, dar kıyafetler giyileceği dönemlerde seçilir. Çünkü bu kıyafetler giyildiğinde ped takılması kişiyi görsel olarak rahatsız eder ve endişelenmek istemez.

Menstrual kap kullanımından sonra vajinada kaşıntı, kızarıklık, koku hissedilirse mutlaka uzmana danışılmalıdır.

Kadınlarda Yılda Bir Kere Jinekolojik Muayene Önemli
Kadınlarda  yılda bir kez yapılacak jinekolojik muayenenin büyük önem taşıdığı uzmanlarca ifade ediliyor
Egzersiz Nedir ve Egzersiz Hakkında Bilmedikleriniz
Egzersiz günümüzde sıkça gündeme geliyor
Tiroid Bezi Nedir ? Tiroid Bezinin Görevi Nedir?
Tiroid bezi boyun bölgesine yerleşmiş, hormon salgılayan bir bezdir
Aç Kalarak Zayıflamak Sağlıklı Bir Zayıflama Değildir
Zayıflamak için bir diyetisyen desteği almadan, sadece az yiyerek ve aç kalarak zayıflama çabası sıkça görülen bir girişimdir
Estetik Operasyonlar ve Estetik Operasyon Öncesi Hastanın Bilmesi Gerekenler
Bu yazımda bir Estetik Cerrah olarak ,estetik operasyonlar ve estetik operasyon öncesi hastalara genel yaklaşım konusuna değinmek istiyorum
Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde birçok farklı yan etki baş gösterebiliyor; halsizlik, yorgunluk, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma,…
Bahar Alerjisine Karşı Alınacak 10 Önlem Nedir?
Bahar aylarının gelmesiyle  birlikte burun akıntısı, hapşırma, göz kızarması, öksürük, nefes tıkanması ve cilt kaşınmasından yakınanların sayısı artıyor
Meyve Suyu Sağlığa Neden Faydalıdır?
Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmelerinde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor
Kanser Hastaları, Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli
Kanser tedavisi sonrasında duygusal olarak hastalığın etkilerinden kurtulmak ve yeni yaşama adapte olmak zaman alabiliyor
Grip Neden Gündemden Düştü ?
Sonbaharın sonuna geldiğimiz şu günlerde grip nedense gündemimize hiç girmedi
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com