Gece Boşalması(Rüyada Boşalma) Nedir?

Yayın Tarihi : 2017/06/22 22:43 • Güncelleme Tarihi : 2023/05/09 10:27 •

Gece boşalması; ergen kendiliğinden erkeklerde görülebilen bir cinsel rahatlama yoludur. Özellikle genç ve ergen erkeklerde görülür.Bu yazımızda gece boşalması, nedenleri ve nasıl önleneceği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Gece Boşalması(Rüyada Boşalma) Nedir?

Gece Boşalması (Rüyada Boşalma) Nedir?

Gece boşalması; tüm ergen erkeklerde olan cinsel rahatlama yollarıdır. Sağlıklı erkeklerde görülen ve normaldiyebileceğimiz gece boşalmaları, ergenlik çağında ve genç erişkin olan erkeklerde daha sık görülmektedir. Gece boşalmaları bir sorun olmayıp aksine cinsel yönden sağlıklıolmanın , güçlü olmanın bir göstergesidir.
Gece boşalmasında,  uyku sırasında tipik olarak erotik imgeler ve düşüncelerle ilişkilendirilen kendiliğinden olan bir orgazm söz konusudur. Bu durum erkeklerde, hormon seviyeleri ve hatta cinsel organların hafif uyarılması nedeniyle de olabilir. Genç erkeklerde daha sık görülmesinin sebebide budur, yaş ilerledikçe giderek azalmaktadır. Gece boşalmaları günlük hayattaki normalboşalma sıklığıyla ilişkilidir. 
Günlük hayatta masturbasyon yoluyla daha çok boşalan erkeklerde gece boşalması daha az görülür,Normalde yeterince boşalmayan özellikle hormonları tavanda olan genç erkeklerde vücut içinde biriken cinsel salgılar dışarı atılamadığı için gerek rüya görerek gerekse hatırlanan bir rüya olmaksızın gece boşalmaları daha sık görülür.

Gece Boşalması (Rüyada Boşalma) Neden Görülür?

Erkeklerde uyku sırasında cinsel organlarınıza giden kan akışı artabilir. Erkekler için bu durum sertleşmeye yol açabilir. Ardından da uyarılma sonucu boşalma görülür.

Gece Boşalması Nedenleri:

1.Erotik rüyalar: Erotik rüyaların görülmesi bazı erkeklerde orgazma yol açabilir.
2. Gençlerde testosteron  hormonu artışı: Gece boşalması yüksek testosteron seviyeleri ile bağlantılıdır. Erkeklerde birincil ilişki hormonu olan testosteron, ergenlik döneminden erken yetişkinliğe kadar artarak yükselmektedir.
3. Cinsel organların uyarılması: Uyku sırasında cinsel organların ovuşturulması (çarşaf veya yüzüstü yatma gibi) istenmeyen cinsel uyarılmaya neden olabilir. Bu durum da gece boşalmasına sebep olabilir.
4. Gece boşalmaları televizyon izlemekle de  ilişkilendirilmiştir. Bir araştırmaya göre, günde üç saatten fazla televizyon izleyen genç erkeklerde gece boşalmasının daha sık görüldüğü bulunmuştur. 

Gece Boşalması Nasıl Önlenebilir?

Gece boşalmasını önlemek için bazı yollar vardır. Daha fazla cinsellik yaşamak ve bu nednele daha çok boşalmak ile dada sık mastürbasyon yapmak bir çare olabilir. Bunlar, erkeklerin uyku sırasında boşalma ihtiyacını azaltabilir.
Cinsel organlarla teması azaltmak da yardımcı olabilir. Yan veya sırtüstü uyumak ve yine çıplak uyumak yerine pijama altı giymek de bir çare olabilir. 
Gece boşalması sıklıkla olup yaşam kalitesine de zarar verdiğinde bir psikiyatri uzmanına başvurmak da yararlı olabilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?