Müzik Ruhun Gıdasıdır! Ruh Neden Doymak İster?

Yayın Tarihi : 2017/08/11 12:16 • Güncelleme Tarihi : 2021/08/08 20:34 •

Dopamin: mutluluk salgılayan ve insanı mutluluğa kavuşturan hormondur

Müzik Ruhun Gıdasıdır! Ruh Neden Doymak İster?

Dopamin: mutluluk salgılayan ve insanı mutluluğa kavuşturan hormondur. Bu hormon; bazı durumlarda daha çok salgılanır.

Dopamin salgılayan durumlardan biri; lezzetli bir yemektir. Aynı salgı; dinlendirici, hoş bir müzik dinlerken de salgılanır. Müzik ruhun gıdasıdır sözü de buradan gelmektedir.

Ruh Neden Doymak İster?

Mutlu olmak insan için bir ihtiyaçtır. Çünkü ancak mutlu olduğunuzda vücut fonksiyonlarını doğru şekilde çalışır. Verimli hale gelir ve sizi sağlığınızla değil, keyifli yaşamınızla meşgul eder.

Hep duyarız, stres insanı hasta eder organların çalışmasını bozar. Çünkü, mutsuzluğu organlar bir hastalık gibi algılar ve onu onarmaya çalışırken, devamlı olarak rutin çalışmalarını aksatır ve böylelikle hastalıklar meydana gelir.

Ruh, insanın kişilik sağlığının yanında, mutluluğunun da anahtarıdır. Ruhun ihtiyaç duyduğu aidiyet duygusu sevgi ve sahiplenme ile, mutluluk duygusu kendini iyi hissettiğin anları artırma ve anlaşılmayla giderilir.

Müzik Evrenseldir

Müzik sözleri olmasa da, başka bir dilde olup anlaşılmasa da; her ruh hali, her kişilik durumuna göre bir hitabı vardır. Haliyle müzik sizin hayat ritminize eşlik eden, keyifli hale getiren, bazen de kontrol eden bir yardımcıdır. Hissettiğiniz ruh halindeki müziği dinlediğinizde, tıpkı bir dostunuzla muhabbettesiniz ve anlaşılıyorsunuz hissiyle kişide dopamin salgılanır ve mutluluğu ortaya koyar.

Bir de dinlendirici müzikler vardır ve bunlar sessizdir. Özellikle ney sesi gibi müzikler, bunun başında gelir. Böyle müzikler özellikle dinlenme halinde eşlik etmelidir. Çünkü vücut dingin olduğunda, dinlenme haline geçtiğinde dahi kalp çalışmaya devam eder. Bu haldeyken vücutta sindirim boşaltım gibi meşakkatli işler yapılmaz ve kalp daha rahat çalışır. Bu halinize sakin bir müzik eşlik ettiğinde kalbinizin ritmi bu müziğe uyum sağlar ve kaliteli bir dinlenme sağlanmış olur.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?