Omega 6 Nedir? Vücutta Neden Dengelenmelidir?

06.02.2020 04:27 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Omega 6; vücutta sentezlenmeyip dışarıdan gıdalar yolu ile alınan yağ asitlerindendir. Vücudun doğru ve dengeli çalışması için; omega 3 gerekli olduğu gibi, omega 6 da gereklidir. Ancak omega 6 alımında denge korunmalı ve aşırısından kaçınılmalıdır.
Omega 6 Nedir? Vücutta Neden Dengelenmelidir?
A

Omega 6; vücutta sentezlenmeyip dışarıdan gıdalar yolu ile alınan yağ asitlerindendir. Vücudun doğru ve dengeli çalışması için; omega 3 gerekli olduğu gibi, omega 6 da gereklidir. Ancak omega 6 alımında denge korunmalı ve aşırısından kaçınılmalıdır.

Omega 6 nın faydaları nelerdir?

Vücutta pek çok faydalı vitamin ve minerallerin aktif olmasını sağlar. Omega 3 ile etkileşimlidir ancak vücuda alınma oranı omega 3 ü geçmemelidir. Yani omega 6 yerine çoğunlukla omega 3 tercih edilmelidir.

Omega 6 neden az alınmalıdır?

Omega 6 doymamış yağ asitlerindendir. Bu sebeple vücutta yağlanmayı artırır ve fazla alımı kalp damar sağlığını bozabilir.

Omega 6 hangi gıdalarda vardır?

Özellikle margarin, pamuk özü, ayçiçeği fazlasıyla omega 6 yağ asidi içerir. Bu sebeple günlük beslenmelerde; hamur işi ve kızartmalardan uzak durulmalıdır. Hamur işi beslenme tarzında margarin, kızartmalarda ise Ayçiçek yağı fazlaca kullanılır.

omega 6 içeren sağlıklı besinler nelerdir?

Badem; E vitamini, manganez, magnezyum, protein ve lif kaynağı olmasının yanında iyi bir de omega 6 içerir. Bu sebeple tercih edilmelidir.

Ceviz; yine mineral ve lif zengini kuru yemişlerdendir. Omega 6 kaynağı olarak tercih edilmelidir.

Kaju; omega 6 nın yanında lif ve mineral zenginidir.

Yumurta; kahvaltılarda öğün olabileceği gibi, yemekleri ve tatlıları zenginleştirmek, çeşitlendirmek için de vazgeçilmez bir besindir. Ayrıca omega 6 kaynağı olarak da tüketilmesi tercih edilen bir gıdadır.

Avokado yağı; avokadonun posasından elde edildiği için avokadonun sahip olduğu faydalara da ayrıca sahiptir. İyi bir omega 6 kaynağıdır. Ayrıca yüksek ısılarda da vitaminini kaybetmediğinden kızartmalarda da bu yağ tercih edilebilir.

Tofu; demir, kalsiyum, manganez ve protein zenginidir. Türk mutfağında çok bilinen ve kullanılan bir ürün değildir ancak son derece faydalıdır. Tofu; soya sütünden elde edilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde birçok farklı yan etki baş gösterebiliyor; halsizlik, yorgunluk, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma,…
Bahar Alerjisine Karşı Alınacak 10 Önlem Nedir?
Bahar aylarının gelmesiyle  birlikte burun akıntısı, hapşırma, göz kızarması, öksürük, nefes tıkanması ve cilt kaşınmasından yakınanların sayısı artıyor
Organ Kopmalarında Kopan Organ Nasıl Taşınmalıdır?
Kazalar veya yaralanmalar sonrası kopan organların hasar görmeden en doğru şekilde hastaneye taşınması çok önemlidir
Meyve Suyu Sağlığa Neden Faydalıdır?
Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmelerinde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor
Kanser Hastaları, Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli
Kanser tedavisi sonrasında duygusal olarak hastalığın etkilerinden kurtulmak ve yeni yaşama adapte olmak zaman alabiliyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com