Tokluk Kan Şekeri Testi Diyabet Tanısında Önemlidir

01.08.2018 04:18
Açlık kan şekeri normal olan  kişilerde, öğünlerden sonra ölçülen tokluk kan şekeri yüksek olabilir
Tokluk Kan Şekeri Testi Diyabet Tanısında Önemlidir
A

Açlık kan şekeri normal olan  kişilerde, öğünlerden sonra ölçülen tokluk kan şekeri yüksek olabilir. Bu duruma halk arasında gizli şeker adı da verilir. Tokluk kanşekeri, öğünlerden 2 saat sonra ölçülen kan şekeridir.
Uzmanlar, açlık kan şekeri normal değerlerde olanların en az bir kere de tokluk kan şekerlerini de ölçtürmelerini önermektedir.
Tokluk kan şekeri ,  ana öğünlerden iki saat sonra yapılan veya şeker yükleme testinde  (75 gr. karbonhidrat içeren glikoz alımı) ile elde edilen ölçümdür. Gün içinde açlık-tokluk kan şekerinin birlikte ölçülmesi çok daha bilgi vericidir. Şeker hastalığının erken döneminde hastalığın seyrini belirleyen tokluk kan şekeri değeridir. Sadece açlık kan şekeri ölçümü hastalarda, diyabetin teşhis edilmesini geciktirebilmektedir.
Diyabet teşhisi konmadan önce 15 yıl boyunca, açlık kan şekeri normalken,  tokluk kan şekerleri  yüksek olabilir. Bu konuda yapılmış çeşitli bilimsel araştırmalarda 40 yaş üstü bireylerin yaklaşık üçte birinde yapılan tahlillerde açlık kan şekeri değerinin normal olmasına rağmen tokluk kan şekeri değerlerinin ,  bu kişilerin şeker hastası oldukları yönünde bilgi verdiğini göstermiştir.
Dünya Sağlık Örgütü 45 yaş ve üzeri herkese  şeker yükleme testi yapılmasını  önermektedir. Sonuçların,  normal çıkması durumunda ise bu test her beş yılda bir tekrarlanmalıdır. Ailesinde şeker  hastası olanların ise 30 yaşından sonra her yıl şeker yükleme testi yaptırmaları gerekir. Şeker hastalarının hem açlık, hem de tokluk kan şekerlerini düzenli olarak takip etmeleri büyük önem taşımaktadır.

YORUMLAR

rmznkdr | 30.04.2012 01:06

Tokluk kan şekeri değeri (üst sınır) ne olmalıdır?

Tahlil.Com | 22.06.2018 07:54
2 saatlik tokluk kan şekeri: 140 mg veyâ daha düşük olursa, normal olarak kabul edilir.140'ın üstü değerler ise risklidir.
Östrojen Nedir?
Östrojen; kadınlık hormonudur.
Alfa Fetoprotein Testi Nedir?
AFP yani Alfa fetoprotein testi bebekte gelişimin takibi veya bebeğin ikiz olup olmadığı yönünde yorum yapabilmek için uygulanan bir testtir.
Amniyosentez Nedir? Riski Nedir? Kimlere Uygulanmalıdır?
Amniyon sıvısı, bebeğin hamilelik süresince içinde bulunduğu ve gelişimi, beslenmesi korunması için oldukça önemli bir yapıdır.Amniyon sıvısının amniyosentez ile incelenmesi…
Hangi Genetik Test Güvenilirdir?
Genetik test; kişinin vücudundan alınan herhangi bir yapının laboratuvar ortamında işlenerek, hastanın genetiği hakkında bilgi edinilmesidir.
Folik Asit Nedir? Folik Asit Düşüklüğü Neden Olur?
Folik asit ,Vitamin B9 olarak da bilinir Folik asit düşüklüğü sıklıkla görülen bir sağlık sorunudur.
Glukoz (Kan Şekeri) Nasıl Değerlendirilir?
Kan şekeri; şeker hastalığı tanısı ve takibinde kullanılan kandaki glukozu ölçen testtir. Glukoz test sonucunun değerlendirilmesi diyabetli hastaların klinik takiplerinde de önem taşımaktadır.
Tam Kan Sayımında RBC Nedir?
Tam kan sayımında, RBC; Red Blood Cells (Kırmızı kan hücreleri–eritrosit sayısı) anlamına gelmektedir.Tam kan sayımı diğer adıyla da hemogram testinin önemli parametrelerinden biridir.
Direkt Coombs Testi Nedir ? Direkt Coombs Neden İstenir ?
Direkt Coombs Testi (Direkt antiglobülin testi -DAT)  dolaşımdaki eritrositlere bağlı antikorları araştırır. Direkt Coombs testi çeşitli hastalıkların ayırıcı tanısında kullanılmaktadır.Direkt…
Hepatit B Testleri: HBS AG :Negatif Anti HBc :Negatif Anti HBs: Negatif olması ne anlama gelir?
Hepatit B araştırması  yapıldığında; HBS AG :Negatif,  Anti HBc :Negatif,  Anti HBs: Negatif çıktığında tahlil sonuçları nasıl yorumlanmalıdır?
Beta HCG Değeri İle Gebelik Dönemi Tahmin Edilebilir
Beta HCG testi sonucu, hamilelik durumu olup olmaması cevabının yanı sıra hamilelik varsa hamileliğin hangi evrede olduğu hakkında bilgi verebilmektedir.
Bağırsak Görüntüleme Sisteminde Kapsül Endoskopi Dönemi
Bağırsak hastalıklarının tanısı sırasında endoskopi yöntemine sıklıkla başvurulur. Kapsül endoskopi hakkında aşağıdaki yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Genetik Testler ve Genetik Tahliller Nelerdir?
Belirli bir gen ya da kromozomda meydana gelmiş bir değişim varsa bunun tanımlanması için yapılan test ve tahlillerdir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com