Yaza Girerken Fazla Kilolar Nasıl Verilir?

Birçok kadın ve erkek kış boyunca hareketsiz yaşama alışıp yediklerine dikkat etmeyip kilo alıyor
A

Birçok kadın ve erkek kış boyunca hareketsiz yaşama alışıp yediklerine dikkat etmeyip kilo alıyor. Vücutta depolanan yağlar yazın gelmesiyle kişiyi rahatsız etmeye başlıyor. Birçok insan hızlı kilo vermek için 3-4 günlük şok diyetlere, uzun süre aç kalmaya veya ağır egzersizler yapmaya başlıyor. Uzmanlar bu zararlı zayıflama yöntemlerini asla önermiyor. Tam tersine dengeli ve düzenli beslenerek ve düzenli egzersiz planı ile yaza girerken fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Öncelikle Kilo Almanıza Sebep Olan Besinleri Çıkarın!

Kilo almanıza sebep olan besin çeşitleri sizce neler? Çok fazla yağlı besleniyorsanız veya çok abur cubur yiyorsanız artık buna son vermeniz gerekiyor. İşlenmiş gıdalardan, fast food dediğimiz beslenme türünden, çok yağlı et yemeklerinden, asitli ve yüksek kalorili içeceklerden (kola, ice-tea, alkol vb.) uzak durmanız gerekiyor.

Beslenme düzeninizi değiştirirken diyetinizden çıkardığınız besinlerin yerine sağlıklı olanları eklemelisiniz. Örneğin yağlı ve kırmızı et içeren gıdaları çıkarıp yerine balık ve tavuk tüketmelisiniz. Kızartma yöntemi yerine haşlama yöntemini kullanmalısınız. Ağır kalorili tatlılar yerine meyveler ve ev yapımı hafif sütlü tatlılar tüketebilirsiniz. Çikolataya dayanamıyorsanız bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz. Fast-food beslenmeye son verip sebze ağırlıklı ev yemeklerine ve salatalara geçiş yapmalısınız.

3 Ana-3Ara Öğün Yapın!

Bir öğünde aşırı yemek yiyip günün kalanında aç kalmak hem birçok hastalığı beraberinde getirir hem de kolayca kilo aldırır. Günlük alacağınız kaloriyi öğünlere bölerseniz bu şekilde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmayı sağlarsınız. Sabah kahvaltısında yumurta, peynir, zeytin, birkaç dilim kepekli veya tam buğday ekmeği olmalıdır. Beyaz ekmeği bu süreçte hayatınızdan çıkarmalısınız. Öğle yemeğinde yoğurt, bir tabak az yağlı haşlanmış sebze yemeği veya ızgara tavuk, köfte, balık vb. olabilir. Akşam yemeği en geç saat 19-20’de yenmelidir. Yine bir tabak salata veya sebze yemeği yanında bol yoğurt ve yeşillik ağırlıklı yemenizi öneriyoruz.

Ara öğünlerde ise yoğurt, meyve çeşitleri ve ceviz, badem, fındık gibi tok tutacak, sağlıklı yağlar içeren kuru yemişler tüketebilirsiniz.

En Önemlisi Su!

Düzenli beslenmeye, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durmaya başladınız. Günlük yeterli egzersiz de yapıyorsunuz ama hala kilo veremiyor musunuz? Su içmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Unutmayın su vücut için en gerekli maddedir ve su olmadan fazla yağlardan kurtulamazsınız. Bir sakıncası yoksa günde en az 2-2,5 litre su içilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hypnagogia Nedir?
Hypnagogia, eski yunanca kökenli bir kelimedir
Bilimsel 'Karabasan'
'Karabasan' kavramı hemen hepimizin duyduğu bir kısmımızın da bu durumu deneyimlediği bir olgudur
Esrar ve THC Nedir?
Esrar olarak bilinen ve kenevir bitkisinden elde edilen uyarıcı maddenin etken maddesi TCH'dir
Meslek Hastalığı Nedir?
Kişinin iş nedeniyle sahip olduğu geçici veya kalıcı hastalıkların tamamı iş hastalığı olarak tamamlanmaktadır
Ünlü Hayranlığının Sosyopatik Durumu
Giderek daha sık kullanılmakta olan sosyal medya ünlü' kişilere de ulaşma imkanını artırdı
Yavaş Yemek Zayıflatıyor!
Son yüz yılda çıkan hızlı yemek kültürü ile şişmanlığın arttığı bilinen bir gerçeklik
Çoklu Doğum Nedenleri Nelerdir?
Kadınların birden çok çocuk doğurmasına çoklu doğum denir
Tüketimi Azalt..Mutlu Ol:)
İletişim çağını yaşadığımız ve sanayileşmenin hızla büyüdüğü günümüzde, insanların ürünlere ulaşma imkanının artmasının yanında mutsuzluk seviyesinin de hızla arttığını söyleyebiliriz
Regl Dönemi ve Hamilelik
Sitemize sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ilişki sonrasında düzenli olarak regl görülmesine karşın hamileliğin oluşup oluşmayacağı yönündedir
Dikiş İzlerini Güneş Kremi İle Koruyun.
Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalan dikiş izlerinde, cilt renginden çok daha koyu renge sahip lekelerin oluştuğu bilinmektedir
Her HIV+ Kişi AIDS Değildir.
HIV taşıyan herkesin AIDS olduğu düşüncesi yaygın olarak duyulan ancak doğru olmayan bir söylentidir
Kalıcı Kilo Verme ve Sacayağı Etkisi
Düzensiz, sağlıksız ve bilinçsiz olarak tüketilen besinler, vücutta aşırı yağlanmaya neden olur ve bu durum insan sağlığını tehdit eder