Horlama Nedir? Nedenleri Nelerdir?

11.04.2018 02:26
Solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmaması durumuna horlama denir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge, kendiliğinden daralabilen bir bölgedir.Bu bölegede, birbirlerinin üstüne geldiğinde, solunumla birlikte titreşmekte ve horlama meydana çıkmaktadır.

Horlama Nedir? Nedenleri Nelerdir?

A

Solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmaması durumuna horlama denir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge, kendiliğinden daralabilen bir bölgedir.Bu bölegede, birbirlerinin üstüne geldiğinde, solunumla birlikte titreşmekte ve horlama meydana çıkmaktadır.


Kişinin burnu açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlamaktadır. Bu durum, kişilerin alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını gösterir.


Burun deformasyonları ve burun tıkanıklıkları da horlama sebepleri olarak sayılmaktadır.


Burun tıkanıklığı olan kişi, havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Ortaya çıkan bu vakum boğazda çökmüş durumda olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Horlama durumu ortaya çıkar.


Yetişkinlerde de horlama görülmektedir. Bu kişilerin çoğunluğu, ciddi sağlık problemlerine yol açmayan, basit horlama şeklindedir.


Dil ve boğaz kasları gevşek yapıda olanlarda da horlama görülmektedir. Bu olay, alkol ya da ilaç alarak gevşemiş kişinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkmaktadır.


Boğaz dokusu kalın olan kişilerde horlama görülmektedir. Şişman insanlarda, kalın boyun dokusu horlamaya neden olarak gösterilir.


Yumuşak damağı ve küçük dili, normalden uzun olan kişilerde de horlama görülebilir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sivrisineklerden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Havaların giderek ısındığı, sıcakların iyice arttığı bu günlerde sivrisinekler de sağlığımız için tehdit olabiliyor.Sivrisineklerden hangi hastalıkların geçtiği sıklıkla merake dilen…
Topuk Dikeni Neden Olur? Tekrar Eder mi?
Topuk dikeni pek çok kişide var olan ve oldukça ağrılı geçen bir hastalıktır.
Boop Hastalığı Nedir? Boop Hastalığı Nedenleri Nelerdir?
Boop hastalığı henüz yeni olarak bilinmekte olan bir çeşit akciğer hastalığıdır.
Antibiyotiğe Dirençli Bakteriler: Kendi Düşmanını Yaratmak
Antibiyotik kullanımı, bakteri kökenli enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir.
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun!
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, tüm dünyanın birlikte kutladığı eşitlik, dayanışma, birlik ve haksızlıkla mücadele günüdür.
Romatizma Teşhis Tahlilleri Nelerdir?
Romatizma teşhisi bu konuda uzman romotologların gözlemi ile konulmaktadır.
NST Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?
NST; anne karnında bebeğin kalp atışlarının ölçülmesidir.
Gaitada Amip Antijeni Nasıl Bakılır?
Amibiazis; parazit kaynaklı bir bağırsak hastalığıdır. Amip araştırılması için gaitada amip antijeni testi yapılmaktadır.
Kruger Yöntemiyle Yapılan Spermiogram Testinde Normal Şekilli (Morfoloji) Spermatozoa Yüzdesi Oranlarının Değerlendirilmesi
Bu yazımızda Kruger yöntemiyle spermiogram testinde normal şekilli (morfolojili) spermatozoa bulunma oranı değerlendirilmesi ve muhtemel gebelik oranları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.
Ankara Diyabet Derneği Diayabet Hastalarını 13 Kasım'da Buluşturuyor
Ankara Diyabet Derneği, Dünya Diyabet Günü nedeniyle, Ankara Güven Hastanesi işbirliği ile diyabetli hastalara yönelik eğitim etkinliği düzenledi.
Tahlil İçin Kan Vermeden Önce Önemli Öneriler
Tahlil için kan vermeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu önerileri birlikte inceleyelim.