Horlama Nedir? Nedenleri Nelerdir?

11.04.2018 02:26
Solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmaması durumuna horlama denir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge, kendiliğinden daralabilen bir bölgedir.Bu bölegede, birbirlerinin üstüne geldiğinde, solunumla birlikte titreşmekte ve horlama meydana çıkmaktadır.

Horlama Nedir? Nedenleri Nelerdir?

A

Solunum yollarındaki hava geçiş alanının yeterli açıklıkta olmaması durumuna horlama denir. Dilin arkası, yumuşak damak ve küçük dilin olduğu kısmın genizle birleştiği bölge, kendiliğinden daralabilen bir bölgedir.Bu bölegede, birbirlerinin üstüne geldiğinde, solunumla birlikte titreşmekte ve horlama meydana çıkmaktadır.


Kişinin burnu açık iken horlamayan kişide horlama görülmeye başlamaktadır. Bu durum, kişilerin alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horladığını gösterir.


Burun deformasyonları ve burun tıkanıklıkları da horlama sebepleri olarak sayılmaktadır.


Burun tıkanıklığı olan kişi, havayı almak için genizde aşırı vakum yaratır. Ortaya çıkan bu vakum boğazda çökmüş durumda olabilen dokuları hava yoluna doğru çeker. Horlama durumu ortaya çıkar.


Yetişkinlerde de horlama görülmektedir. Bu kişilerin çoğunluğu, ciddi sağlık problemlerine yol açmayan, basit horlama şeklindedir.


Dil ve boğaz kasları gevşek yapıda olanlarda da horlama görülmektedir. Bu olay, alkol ya da ilaç alarak gevşemiş kişinin uykusunda kas kontrolünün kaybolması ile ortaya çıkmaktadır.


Boğaz dokusu kalın olan kişilerde horlama görülmektedir. Şişman insanlarda, kalın boyun dokusu horlamaya neden olarak gösterilir.


Yumuşak damağı ve küçük dili, normalden uzun olan kişilerde de horlama görülebilir.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Gaitada (Dışkıda) Parazit Taraması Nasıl Yapılır?
Özellikle bağırsakta yaşayan parazitlerin varlığı yapılan dışkı analizinde tespit edilebilir.Gaitada parazit taraması ideal olarak parazitoloji laboratuvarlarıında parazitoloji uzmanlarınca yapılmalı…
Mikroskopik TESE Nedir?
Mikroskopik TESE, erkek üreme hücresi spermlerin üretildiği testis dokusunda sperm arama yöntemidir.
Total Bilirubin Testinin Normal Değerleri Nedir?
Bilirubin yüksekliğinde sarılık görüldüğünden , bilirubin sık olarak merak edilen bir biyokimya testidir.Total bilirubin testinin normal değerleri hem hastalar hem de doktorlar açısından son derece önemlidir.Normal…
Grip Testleri Nedir? Grip Testleri Ne Zaman Yapılır?
Sonbahar aylarında grip vakaları artmaktadır.Grip tamısını koymak için de doktorlar grip şühhelendikleri hastalarından çeşitli grip testleri istemektedir.Bu testlerin çoğu kısa süre içinde sonuçlanıp…
Anksiyete Nedir?
Anksiyete, neden olmaksızın duyulan içsel korku ve tedirginlik hali olarak tanımlanabilir.Psikiyatrik bir hastalık tablosudur.Çoğunlukla tedaviyi gerektirir.
TG Hormon Testi Nedir?
TG hormon  testi ile kandaki tiroglobulin miktarı ölçülür.TG testi biyokimya laboratuvarlarında çalışılan bir kan tahlilidir.
HBsAG Testi Nedir?
HBs AG testi Hepatit B yüzey antijenini ifade eder.Heptit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan önemli bir tahlildir.
Ödem Nasıl Atılır?
Ödem, vücutta tutulan, biriken su anlamına gelir. Vücut bu fazlalığı bir şekilde atamaz ve hücreler arasında sıvı hacmi artar. Neticede, yüzükler parmağa girmez, ayakkabılar dar gelir, yüz ve dudaklar…
ACTH Hormonu Hangi Hastalıkların Tanısında Ölçülür?
ACTH hormonunun ölçüm amacı böbrek üstü ve hipofiz bezi hastalıklarının teşhisidir.Genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir hormon tahlilidir.
Fankoni Hastalığı Nedir? Tanısında Kullanılan Testler Nelerdir?
Fankoni genetik bozukluğunun görüldüğü bir hastalıktır.
Protein C Aktivitesi Testi Nedir?
Protein C Aktivitesi testi koagulometrik yöntemle çalışılan bir tahlildir.Biyokimya laboratuvarlarında çalışılır.
Boşalma Sonrası Tahlilde Sperm Çıkar mı?
Boşalma; erkeğin spermini cinsel ilişki veya uyarılma sürecinde orgazm sonrası vücut dışına atmasıdır.