Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

19.04.2018 09:05

Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm sebepleri arasında kalp krizi yer alır. Kalp krizi, kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması sonucu oluşur. Kan akımı tamamen kesilirse ölüme kadar gidebilir.

Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

A

Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm sebepleri arasında kalp krizi yer alır. Kalp krizi, kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması sonucu oluşur. Kan akımı tamamen kesilirse ölüme kadar gidebilir.


Kalp krizinin en yaygın belirtileri düzensiz kalp çarpıntısı, yoğun bir halsizlik, göğüs ağrısıdır. Ancak her kalp krizi geçiren insanda bu belirtiler görülmüyor. Hatta bazen hiçbir belirti görülmediği de olabiliyor.


Araştırmalara göre yaşı ilerlemiş insanlarda görülen belirtilerin, orta yaş insanlarda görülen belirtilere göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu belirtiler şunlardır:


Vücudun üst kısmında görülen (genellikle dişler, çene, sırt, omuz ve kolda) ağrı, zihin bulanıklığı, ani kaygılı bir ruh hali, günlük aktivitelerde dahi yaşanan nefes darlığı, göğüs bölgesinde sıkışma ve darlık hissidir.


Hazımsızlık gibi hissedilebilecek göğüs ağrısı da meydana gelebilir. Sağlıklı bir kişinin hazımsızlık yaşaması korkulacak bir durum değildir. Ancak kalp krizi açısından risk altında olan kişilerde yaşanan hazımsızlık sancıları kalp krizinin habercisi olabilir.


Sigara kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sağlıksız beslenme, aşırı kilo, yüksek kan şekeri gibi faktörler kalp krizi riskini yükseltmektedir. Aile geçmişinde görülen kalp krizi de bu riski artırmaktadır.


Eğer buna benzer belirtiler görülüyor ve yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmekte fayda olduğunu unutmayın.


Kalp ve damar sağlığı için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Hazır, konserve gıdalar yerine daha çok meyve sebze tüketmelisiniz. Mümkün olduğunca hareket edin. Sigara kullanıyorsanız bırakın. Aşırı kiloluysanız bir uzman kontrolünde kilo verin.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili
CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.
Ghrelin Nedir? Ghrelin ile obezitenin ilişkisi nedir?
Ghrelin günümüzde sıklıkla önemi fark edilen ve üzerinde araştırmalar yapılan bir hormondur.Halk arasında yağ yakan hormon olarak da bilinir.Obezite hastalığı olanların tedavilerinin…
Spermatosel Nasıl Teşhis Edilir?
Spermatosel; testisin üst kısmında oluşan şişliktir.
HIV Combo Testi Nedir? HIV Combo Testi Neden Yapılır?
HIV Combo testi, HIV enfeksiyonunun erken tanısında sıklıkla  kullanılan duyarlı bir kan bir testidir. Bu test kanda HIV virüsü bulunup bulunmadığı konusunda bilgi vermektedir.
Ramazan Ayı Yaklaşırken Nasıl Hazırlık Yapılmalı?
Dünya üzerinde korona virüsle mücadele kapsamında insanlar evlerine çekilmiş ve gündemlerinde daima virüs varken, bu durumdan bir nebze olsun uzaklaşmak için…
Erken Gebelik Testi Yaptıranların Sonuçları Nasıl Yorumlanmalıdır?
Gebelik umudu veya kimi zamanda gebe kaldım mı korkusu ile kadınlar zamanından erken sürelerde gebelik testi yaptırmaktadırlar.
Mikroebjeksiyon ve Tüp Bebek Yönteminin Farkı Nedir?
Tüp bebek yönteminde; normal spermin yumurtayı döllemesi işlemine benzer.
Rahim Ağzı Film Yöntemi Nedir?
Rahim ağzı film yöntemi, uygun gereçlerle rahim bölgesi ve tüplerin röntgen ile görüntülenmesi prensibine dayanır.
Çocuklarda Katarakt Testi
Katarakt; daha çok ileri yaşlarda görülebilen bir göz problemidir.Ancak çocuklarda da doğuştan katarakt nadir de olsa olabilmektedir.
Ülkemizde Hepatit B Taşıyıcılığı Azalıyor
Kronik hepatit ve karaciğer sirozlu hastaların yaklaşık yarısında altta yatan nedenin Hepatit B virüsünün olması günümüzde Hepatit B enfeksiyonunu gündemden düşürmüyor.
Çocuk Sahibi Olabilmek İçin Sık Kullanılan Bir Yöntem
Çocuk sahibi olamayan kadınlara bu konuda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.