Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm sebepleri arasında kalp krizi yer alır. Kalp krizi, kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması sonucu oluşur. Kan akımı tamamen kesilirse ölüme kadar gidebilir.

Kalp Krizi Geçirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

A

Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm sebepleri arasında kalp krizi yer alır. Kalp krizi, kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması sonucu oluşur. Kan akımı tamamen kesilirse ölüme kadar gidebilir.


Kalp krizinin en yaygın belirtileri düzensiz kalp çarpıntısı, yoğun bir halsizlik, göğüs ağrısıdır. Ancak her kalp krizi geçiren insanda bu belirtiler görülmüyor. Hatta bazen hiçbir belirti görülmediği de olabiliyor.


Araştırmalara göre yaşı ilerlemiş insanlarda görülen belirtilerin, orta yaş insanlarda görülen belirtilere göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu belirtiler şunlardır:


Vücudun üst kısmında görülen (genellikle dişler, çene, sırt, omuz ve kolda) ağrı, zihin bulanıklığı, ani kaygılı bir ruh hali, günlük aktivitelerde dahi yaşanan nefes darlığı, göğüs bölgesinde sıkışma ve darlık hissidir.


Hazımsızlık gibi hissedilebilecek göğüs ağrısı da meydana gelebilir. Sağlıklı bir kişinin hazımsızlık yaşaması korkulacak bir durum değildir. Ancak kalp krizi açısından risk altında olan kişilerde yaşanan hazımsızlık sancıları kalp krizinin habercisi olabilir.


Sigara kullanımı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, sağlıksız beslenme, aşırı kilo, yüksek kan şekeri gibi faktörler kalp krizi riskini yükseltmektedir. Aile geçmişinde görülen kalp krizi de bu riski artırmaktadır.


Eğer buna benzer belirtiler görülüyor ve yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmekte fayda olduğunu unutmayın.


Kalp ve damar sağlığı için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Hazır, konserve gıdalar yerine daha çok meyve sebze tüketmelisiniz. Mümkün olduğunca hareket edin. Sigara kullanıyorsanız bırakın. Aşırı kiloluysanız bir uzman kontrolünde kilo verin.


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Düzenli Olarak Yaptırmanız Önerilen 10 Tahlil Nedir?
Sağlığımızın takibi ve kontrolü için düzenli aralıklarla bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir. Özellikle doktorların hastalarından en sık istediği ve düzenli olarak yapılmasını…
Evde Kısırlık Testi
Kısırlık (infertilite); kadın veya erkekte, bebek sahibi olmayı engelleyen durumlardır.Kısırlık tanısında evde yapılan bazı testler vardır.Doktor kontrolünde sağlık merkezlerind eyapılan laboratuvar…
ASA (Anti Sentromer Antikor) Testinin Normal Değeri Nedir?
ASA; anti sentromer antikorun kısaltmasıdır. Anti Sentromer Antikor testi sonuçları incelendiğinde normal değeri ve anormal değerleri sıklıkla merak edilmektedir.
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri…
Kadınlar Hormon Tahlillerini Gönderirken Nelere Dikkat Etmeliler?
Sitemize kadınların hormon tahlilleri ile ilgili sorular sık olarak sorulmaktadır.Ancak sorularınızın sağlıklı şekilde cevaplanması için bazı bilgilere ihtiyacımız var.
Tahlil.com’a Soru Sormadan ve Tahlil Göndermeden Önce Lütfen Uyarılarımızı Okuyun!!!
Tahlil.com'a uzmanlarımız tarafından cevaplanmak üzere gelen sorularınızı göndermeden önce uyarılarımızı okumanızı öneriyoruz.
Kürtaj Tartışmaları Gebelik Testinin Önemini Arttırıyor
Son günlerde ülkemizde kürtaj tartışmaları gündeme oturdu.Kürtaj tartışmaları ise kan ve idrarda gebelik testinin önemini arttırıyor.
LDL Düzeyi Hangi Seviyede Olmalı?
LDL, düşük yoğunlukta lipoprotein anlamına gelmektedir.Halk arasında kötü kolesterol olarak da bilinir.Değerinin yüksek olması istenen bir durum değildir.LDL değerinin hangi seviyelerde…
Kadınlarda Testestoron Hormonu, Düşüklüğü ve Yüksekliği
Erkeklik hormonu  olan testesteron erkeklerde yüksek miktarlarda kadınlarda ise düşük miktarlarda salgılanır.Kadınlarda testestoron düşüklüğü ve yüksekliği…
Bakteri İzole Edilemedi Ne Demek?
Enfeksiyon şüphesi ve araştırması sebebiyle yapılan kültür tahlillerinde kimi zaman ''Bakteri izole edilemedi'' yazan sonuç raporları görülür. Bu sonucun ne anlama…
AMH TESTİ (Anti- Müllerian Hormon)
AMH doğrudan yumurta hücrelerinden salgılanan bir glikoproteindir.AMH testi doğurganlık çağındaki kadınlarda yumurtlama olup olmadığı ve doğurganlık potansiyeli yönünden yumurta…
Raynoud Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi Nedir?
Raynoud hastalığı, 1862 yılında Raynoud tarafından keşfedilmiştir.Bu yazımızda Raynoud hastalığı, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.