Glukoz Testi Nedir ?

02.08.2015 10:09 | Güncelleme: 04.03.2020 05:55
Glukoz testi, kan şekeri de olarak bilinen glukozun kanda bulunan miktarının ölçülmesidir.Biyokimya laboratuvarlarında tatbik edilen ve doktorlar tarafından özellikle şeker hastalığının takip ve tedavisinde sıklıkla istenen bir kan tahlilidir.
Glukoz Testi Nedir ?
A

Glukoz testi, kan şekeri de olarak bilinen glukozun kanda bulunan miktarının ölçülmesidir. Bu durum sonucunda kişide olası bir şeker hastalığının varlığı veya şeker hastalığı yönünden yatkınlık  araştırılır.

Test sonucunda kişi şeker hastası çıkmasa dahi çıkan glukoz seviyesine göre bu hastalığın varlığı veya yokluğu ön görülebilir. Kanda 100 mg/dl ve üstü glukoz değerleri şeker hastalığı yönünden bir risk veya hastalık varlığı ifade etmektedir. 

Kanda glukoz testi en az 9-10 satlik bir açlık sonrası, sabah aç karına toplar damarlardan alınan kanın test edilmesiyle tatbik edilmektedir.

ASMA (Anti-Düz Kas Antikoru) Nasıl Değerlendirilir?
ASMA; kronik ve aktif hepatit tanısında kullanılan testtir.
Gıda İntolerans Testi (Gıda Duyarlılık Testi) Nedir?
Gıda intolerans testi bir diğer adıyla da gıda duyarlılık testleri son yıllarda sıkça gündeme gelen testlerdir. Günümüzde gıda alerjisi ve/veya intoleransı olduğu düşünülen…
DİGOKSİN TESTİ
Bu test kalp hastalarında kullanılan digoksin ilacının kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
Ödem, Şişkinlik ve Gaz Şikayetleri ile York Test İlişkisi
Şişkinlik, aşırı gaz ve ödem günümüzde özellikle aktif iş temposu olan bir çok kişinin ortak sorunudur.
Eritropoietin Testi Neden Yapılır?
Bu test, kandaki eritropoietin miktarını ölçer.
Hamilelikte Grup B Strep Testi ve Önemi
Streptokok cinsine ait bazı bakteri grupları insanın bağırsak ve genital bölgesinde kolaylıkla çoğalabilirler.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com