HIV Combo Testi Nedir? HIV Combo Testi Neden Yapılır?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 04.03.2020 05:47
HIV Combo testi, HIV enfeksiyonunun erken tanısında sıklıkla  kullanılan duyarlı bir kan bir testidir. Bu test kanda HIV virüsü bulunup bulunmadığı konusunda bilgi vermektedir.
HIV Combo Testi Nedir? HIV Combo Testi Neden Yapılır?
A

HIV Combo Testi Nedir? 

HIV Combo testi, HIV enfeksiyonunun erken tanısında sıklıkla ve güvenle tercih edilen bir testtir. HIV Combo testi, P24 Antijeni ile birlikte HIV 1-2 antikorlarının da aynı test içinde çalışıldığı, son derece güvenilir bir tahlildir.
Antijen antikordan daha önce saptanabildiği için bu test erken tanı için tasarlanmıştır.


HIV Combo Testi Neden Yapılır?

HIV ag/ab combo testlerinin esası, hem HIV antijeni hem de HIV antikoru araştırması yapmasıdır.
HIV P 24 antijeni kanda daha çabuk saptandığı için test sonucu da daha erken evrelerde ortaya çıkmaktadır. P 24 antijeni HIV virusuna özgü bir proteindir.
P 24, HIV in vucuda alımından yaklaşık 2 hafta sonra kanda belirmeye başlar.P 24 antijenemi olarak bilinen bu süreç bir kaç hafta sürer.
Enfeksiona yakalanma sürecini takiben 6. haftaya kadar antijen oluşabilmektedir.Bu nedenle 6. haftayı takip eden süreçte, ortalama 45. gün de yapılması önerilir.
HIV enfeksiyonu bulaşı halinde bir ile üç ay arası bir dönemde de antijene karşı antikor üretimi de başlar.
P 24 araştıran testlerin en büyük avantajı ise, henüz antikor oluşmadan erken dönemde HIV tanısını koyabilmeleridir.
Sonuç olarak, HIV Combo testi, HIV 1 ve 2´ye karşı olusan antikorları ve p24 antijenini saptayan kantitatif mikropartiküler EIA (enzim immüno assay) testidir.

Son olarak Tahlil.com ekibi olarak özellikle bir konunun altını çizmek istiyoruz.HIV enfeksiyonu yönünden bir şüpheniz var ise, ne zaman ve hangi testin yapılması gerektiğine dair size en doğru bilgiyi muayenenizin ardından bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı verecektir.Bu nedenle bu tür testleri gereksiz yere para ve zaman  da kaybetmemek adına asla kendi başınıza yaptırmayın.Mutlak suretle bir doktorun önerisi sonrası yaptırınız.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

poyraz-kartal | 15.09.2018 12:23

Ben 3 gun once hiv pozitif biriyle korunmasiz iliskiye girdim . O kisi 3 yildir tedavi goruyor ve rna si1250 bulasma ihtimali ne kadar sizce test yaptiracam ama bir zaman gecmesini bekliyorum .bu surecte n de cok korkuyorum hic iyi degilim . Kesin bulasir mi ya da bulasma ihtimali ne kadar yardimci olun lutfen?

Tahlil.Com | 15.09.2018 10:21

Şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanacağı şüphesi ve endişesiyle HIV testi yaptıran veya yaptırmak isteyen bir çok Tahlil.com okurundan benzer sorular geliyor.

Tahlil yorumlayan sitemizde sürekli yaptığımız bir uyarıyı tektar hatırlatmakta fayda görüyoruz .
HIV şüphesi nedeniyle asla  kendi başınıza test yaptırmayın.Gereksiz yere özel laboratuvarlara para harcayarak masrafa girmeyin ve vakit kaybına uğramayın.

Şüpheli bir durumunuz varsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun  ve muayene sonrası gereken tahlilleri onun kontrolünde yaptırın.
Aşağıdaki yazımızda şüpheli ilişki sonrası hangi HIV testinin ne zaman yapılacağına dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz.
 

 

sahinahmed826 | 07.02.2015 06:05

merhabalar, tam 24 gun sonra p24 antjen ve HIV 1/2 antikor testi yaptirdim ikiside negatif cikti, ama yinede korkum var iliskiden sonra ham grip hem ishal oldum bunlar ne annama gelir?

Tahlil.Com | 08.02.2015 09:24

HIV testi sonuçlarınızı  normal olarak değerlendirdik.
Verdiğiniz bilgilerden ve anlattıklarınızdan HIV Testleri, HIV Enfeksiyonu  ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....aslihan.ulukan | 06.02.2015 10:07

Merhaba, cilt doktoru eteklerinde dolayi insülin direnci olabileceğini söyledi. Kan sonuçlarını yorumlar misiniz
Açlık glukoz 104
Hesaplanan glukoz seviyesi (eAG) 74
Tesekkurler

Tahlil.Com | 07.02.2015 01:23

Açlık kan şekeri yani glukoz değerinizdeki hafif yükseklik diyabet hastalığı yönünden risk altında olabileceğinizi gösteriyor.
Bir endokrinoloji doktoruna başvurmanız en doğru yaklaşım olacak.
Doktorunuz gerek görürse ilave testler de isteyecektir.

erdal.caber | 05.02.2015 02:39

Bır sorum olacak bu antıkorlar ne zamana kadar üretılıyor yanı AIDS donemine yaklaşarak da bu antıkorlar üretılirmı ? ve ELISA testlerde anaşilirmı?

Tahlil.Com | 06.02.2015 05:13

Herhangi bir tahlil sonucu sormamışsınız.Ancak merak ettiğiniz konularla ilgili olarak sitemizde bir çok yazı yayınladık ve soru cevapladık.
Dilerseniz merak ettiğiniz konulara dair sitemizdeki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Tahlil.com'un arama motorunu kullanarak site içinde dilediğiniz konuyu araştırmak için tıklayınız....

infantry | 04.02.2015 07:33

Hocam; 23.12.2014 korunmalı ilişkiden sonra sol 2 parmağıma vaginal sıvı değdiği için 42. gün 02.02.2015 Düzen laboratuarında Hiv Combo testi yaptırdım. sonuçlar P24 : 0 negatif 0<25 Antikor 0,03 negatif 0<25 Hala çok korkuyorum. bir yere dokunamıyor, tokalaşamıyorum ve bulaştırmaktan korkuyorum...

Tahlil.Com | 04.02.2015 11:27

HIV enfeksiyonu yakalanma  korkusu psikolojinizi bozmuş.
Günümüzde HIV paranoyası ve HIV korkusu   psikiatrik bir  sağlık problemi  olarak kabul ediliyor.
Bu tür benzer  korkuları yaşayan  ziyaretçilerimiz için yazdığımız yazımızı okumanızı öneriyoruz.


sahinahmed826 | 04.02.2015 04:00

Merhaba Hocam, şüpheli ilişkiden 1 hafta sonra grib sonra ishal oldum. çok korkuyorum combo testi ne zaman yapılmalım ?

Tahlil.Com | 04.02.2015 10:26

Şüpheli ve korunmasız cinsel ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanacağı şüphesi ve endişesiyle HIV testi yaptıran veya yaptırmak isteyen bir çok Tahlil.com okurundan benzer sorular geliyor.

Tahlil yorumlayan sitemizde sürekli yaptığımız bir uyarıyı tektar hatırlatmakta fayda görüyoruz .
HIV şüphesi nedeniyle asla  kendi başınıza test yaptırmayın.Gereksiz yere özel laboratuvarlara para harcayarak masrafa girmeyin ve vakit kaybına uğramayın.

Şüpheli bir durumunuz varsa bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurun  ve muayene sonrası gereken tahlilleri onun kontrolünde yaptırın.
Aşağıdaki yazımızda şüpheli ilişki sonrası hangi HIV testinin ne zaman yapılacağına dair gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

erdal.caber | 03.02.2015 09:16

2010 da bi ilışkim oldu yeni ELİSA yontemıle anti hiv testi yaptirdim negatif çikti, konuyu kapatayimmi? Yoksa pcr mi yapmalidım

Tahlil.Com | 04.02.2015 10:27

HIV şle ilgili tahlil  sonuçlarınız normal.
HIV korkusu, paranoyası  veya endişesi yaşayanlara Tahlil.com doktorları olarak önerimiz ise; testlerini kendi başlarına değil de  bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurarak ve onun tavsiyesi ile testlerini yaptırmaları olacaktır.

HIV endişesine dair olarak konuyu kapatıp kapatmayacağınız ise sizin bileceğiniz bir durum.Burada test sonuçlarınızı yorumluyoruz.

Ayrıca geçmeyen bir  HIV korkunuz var ve  bu konuyu kafanızdan hiç atamıyorsanız aşağıdaki HIV korkusuna dair yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Bu yazımızı dikkatle okuyup bu konudaki uyarılarımızı dikkate almanız faydanıza olacaktır.
salar.chamanian | 25.01.2015 01:55

Merhaba, ben 2 yil once subheli iliskim oldu, p24 ve hiv 1/2 antikor testi yaptim negative cikti ( 0.04 ). Acaba dogru test mi yapmisim yoksa baska test mi yapmaliyim. 2 yil sonra yaptigim combo test ne kadar dogru sonuc verir.

Tahlil.Com | 28.01.2015 10:56

HIV tahlil sonuçlarınız normal, doktorunuz gerek görmedikçe bir daha test yaptırmanıza gerek yok,

HIV testi ile ilgili  Tahlil.com'a sorulmuş yüzlerce soru, verilmiş cevap ve yayınlanmış yazıları okumak için tıklayınız..

kbr.shnn14 | 13.10.2014 09:51

Yaş 17.5 bayan.Bundan 33 gün önce 3 dakika sürtünme yoluyla ilişkim oldu boşalma olmadı karşıdaki kişi 5 ay önce Kızılay'a kan vermiş ve hiçbir hastalık çıkmamış ağzımda bir yara çıktı (pamukçuk). 45. Günde elisa testi yaptırcam negatif çıkarsa konuyu kapatmama yeterlimi.Hıv korkusundan uyayamıyorum

Tahlil.Com | 13.10.2014 10:38

Yazdıklarınızdan ve AİDS konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
HIV virusu, bulaşsa bile  bu kadar kısa zamanda enfeksiyona yol açıp belirti vermez. 
AİDS belirtileri, testin ne zaman yapılacağı gibi konular hakkında detaylı  bilgi almak ve benzer sorulmuş yüzlerce soru ve cevabı okumak için tıklayınız....evandro.roncattoo | 14.09.2014 05:29

Hocam Mrb tam 6 gun oldu şüpheli iliskiden ilk ishal sonra peniste agrı ve sivilce burnum akıyor 2 kere doktora gittim Safak sayar gibiyim napicam bilmiyorum hiv hemen belirti verirmi birde kadına combo testi yaptircam ????

Tahlil.Com | 14.09.2014 05:56
Anlattığınız belirtiler  büyük ihtimalle HIV enfeksiyonu ile ilgili değildir, ancak cinsel yolla bulaşan çok sayıda enfeksiyon olabilir, enfeksiyon uzmanına muayene olmanızı öneririz..
DAHA FAZLA GÖSTER
Trigliserit Yüksekliği Vücutta Nelere Yol Açabilir?
Trigliserit yüksekliği istenen bir tahlil sonucu değildir
Kan Tahlili Yorumlanması ve Kan Tahlili Bilgileri
Kan tahlilleri yorumlayan ilk ve tek sağlık sitesi Tahlil
Tahlil Yaptıracağınız Laboratuvarlar için Laboratuvar.com'u ziyaret edebilirsiniz.
Tahlil yaptırmak için laboratuvar arıyorsanız Laboratuvar
TSH ile T3 ve T4 Hormonları Test Sonuçları Yorumu
Kan dolaşımındaki tiroid hormonları (T4 ve T3) azalınca hipofizden TSH salgısı artar
Viral Hepatitler ve Hepatit Tanısında Kullanılan Tahliller
Hepatit sürekli gündemde yer bulan bir hastalıktır
Çocuğu Olmayan Çiftlere Yapılan Tahliller Nelerdir?
Çocuğu olmayan çiftler, çocuk sahibi olabilmek için bir çok test ve tahlil yaptırmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com