Horlama, Apne, Apne İndeksi Ne Anlama Gelmektedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 08.07.2020 04:36 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Horlama, apne,  ve apne indeksi son zamanlarda sıkça merak edilen tıbbi terimlerdir.
Horlama, Apne, Apne İndeksi Ne Anlama Gelmektedir?
A

Horlama, apne ve apne indeksi son zamanlarda sıkça merak edilen tıbbi terimlerdir.
Tahlil.com olarak merak edilen bu terimlerin kısaca açıklamalarını ve aralarındaki farkı yayınlıyoruz:

Horlama

Horlama: Üst solunum yolunun kısmi tıkanıklıklarına bağlı olarak gelişen sesli uyku haline verilen addır. Sadece kişinin uyku kalitesini bozmakla kalmaz, diğer bireyler için de bir sorun haline gelir.

Horlama daha sık görülen ve pek çok sebebi olan bir durumdur. bu sebeple öncelikle horlamanın neden olduğu tespit edilmelidir.

Yanlış pozisyonda uyumak horlama sebebidir. Kişi doğru bir şekilde nefes alamıyor ve akciğerlere yeteri kadar hava çekemiyorsa, bu durumda daha yoğun nefes alabilmek için vücut uğraşır ve horlama meydana gelir. Bu durumda kişi uyku pozisyonunu değiştirince horlama kesilir. Sırt üstü yatma durumunda horlama en sık görülür.

Kilo problemi uykuda horlamaya yol açar. Fazla kilolu kişiler yine nefes almakta zorluk çeker. Bu sebeple horlamalar meydana gelir. Kişi zayıfladıkça horlamasının da azaldığını hissedecektir.

Sigara kullanımı horlama sebebidir. Sigara, sadece akciğerlere zarar verdiği için değil, ayrıca solunum yollarını da tıkadığı için horlamaya yol açar. Bu sebeple sigara kullanımının bırakılması, horlamayı da ortadan kaldırabilir.

Apne

Apne: Burun ve ağız solunumunun 10 saniye ve üstü sürede geçici olarak durmasıdır. Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 4 tür.

Uyku apnesi uyku kalitesini bozduğundan; beraberinde gün içinde yorgunluk halsizlik, verimsizlik, ağız kuruluğu, baş ağrısı gibi problemlerini getirir.

Uyku testi ve uyku endoskopisi yapılarak hastanın durumu değerlendirilir. Uyku endoskopisinde, kişi anestezi ile tam uyku haline getirilir ve bu durumda solunumu kontrol edilir. Uyku apnesinde problem solunum yolunda bir sıkıntı ise, ameliyat tedavisi önerilebilir.

Apne İndeksi

Apne indeksi: Uyku esnasında bir saat boyunca gözlenen apne sayısına verilen addır.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tiroid Bezi Nedir ? Tiroid Bezinin Görevi Nedir?
Tiroid bezi boyun bölgesine yerleşmiş, hormon salgılayan bir bezdir
Aç Kalarak Zayıflamak Sağlıklı Bir Zayıflama Değildir
Zayıflamak için bir diyetisyen desteği almadan, sadece az yiyerek ve aç kalarak zayıflama çabası sıkça görülen bir girişimdir
Estetik Operasyonlar ve Estetik Operasyon Öncesi Hastanın Bilmesi Gerekenler
Bu yazımda bir Estetik Cerrah olarak ,estetik operasyonlar ve estetik operasyon öncesi hastalara genel yaklaşım konusuna değinmek istiyorum
Kanser Tedavisinde Kemoterapi ve Radyoterapi
Kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde birçok farklı yan etki baş gösterebiliyor; halsizlik, yorgunluk, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı, kusma,…
Bahar Alerjisine Karşı Alınacak 10 Önlem Nedir?
Bahar aylarının gelmesiyle  birlikte burun akıntısı, hapşırma, göz kızarması, öksürük, nefes tıkanması ve cilt kaşınmasından yakınanların sayısı artıyor
Meyve Suyu Sağlığa Neden Faydalıdır?
Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmelerinde meyve ve meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor
Kanser Hastaları, Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli
Kanser tedavisi sonrasında duygusal olarak hastalığın etkilerinden kurtulmak ve yeni yaşama adapte olmak zaman alabiliyor
Grip Neden Gündemden Düştü ?
Sonbaharın sonuna geldiğimiz şu günlerde grip nedense gündemimize hiç girmedi
Ankara’da 100 TL indirimli York Test Fırsat Kuponu Tahlil.com’da
Besin İntoleransı testleri arasında en popüler olan testlerden biri olan Pinner Testi  Ankara'da bulunan Tahlil
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com