Orak Hücreli Anemi Nedir?

21.11.2017 09:56
Orak hücreli anemi, hemoglobinin anormalliği sonucu alyuvarların orak şeklini almasıdır
Orak Hücreli Anemi Nedir?
A

Orak hücreli anemi, hemoglobinin anormalliği sonucu alyuvarların orak şeklini almasıdır. Genetik bir rahatsızlıktır. Solunumla aldığımız oksijen akciğerlerden kana geçerek kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin proteinine bağlanır. Orak hücrede ise hemoglobin şekli farklıdır. Bu kişilerde kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) ortamdaki oksijen miktarı az olduğundan şekil değişikliğine uğrayıp orak şeklini alır. Vücuda oksijen taşımak ve karbondioksiti akciğerlere taşımakla görevli olan kırmızı kan hücreleri orak şeklini aldıklarından yeterince oksijen taşıyamazlar. Bu hücreler orak şeklinde olduğundan damarları tıkayabilmektedir. Hastalık yüzünden kanda pıhtılaşma sorunu yaşanır. Bu hastalığa sahip bireyler her ay kontrole giderek ve kanına gerekli maddeleri alarak normal yaşantısına devam edebilirler. Hastalığın belirtilerinden bazıları ağrılı kriz, hematolojik kriz, ani akciğer solunumu şeklinde gelmektedir. Uzun süreli sonuçları ise büyüme ve gelişmede sorunlar, kemik ve eklem hastalığı, santral sinir sistemi ile ilgili bozukluk, kalp-damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göz problemleri ve bacak ülseri gibi sorunlar kendini göstermektedir.


Orak hücre hastalığı genetik bir hastalık olduğundan nesilden nesle  geçebilmektedir. Anne ve babanın her ikisinin de taşıyıcı ya da birinin taşıyıcı diğerinin hasta olması durumunda ise doğacak çocukların hasta olma olasılığı vardır. Orak hücre anemisi bulaşıcı değildir. Orak hücre anemili hastadan alınan kanla da hastalık geçmez. Orak hücre anemili bir hastada anemiye bağlı halsizlik-solukluk, dolaşım bozukluğuna bağlı vücutta şiddetli ağrılar, kırmızı kürelerin dalakta parçalanmasına bağlı sarılık, sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş gibi şikayetlerde sık rastlanmaktadır. Orak hücreli anemi hastaları enfeksiyonlara karşı önlem almalılardır. Çocuklarda koruyucu ilaç kullanılması, aşılama programına yeni geliştirilen aşılarının eklenmesi, bunun yanında bol sıvı alınması, folik asit ve çinko takviyesinin yapılması, diş sağlığına dikkat edilmesi, belirli aralıklarla çocuk kan hastalıkları hekimi tarafından muayene ve tetkiklerinin yapılması şarttır. Hastalığın dolaşım bozukluğuna yol açması nedeniyle gerekli tedaviler hekim tarafından değerlendirilerek anlatılır.


 


YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Meme Kanserinde Nöbetçi Lenf Bezleri Biyopsisi
Meme kanseri tanı ve tedavi yöntemleri tüm dünyada hızla değişiyor
Selülit Nedir ? Selulit Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?
Selülit özellikle bayanların bacaklarında, basen bölgesinde, kalça ve karın bölgesinde görülen çukurumsu görüntülerdir
Çocuklarda Beslenme Sorunları Kabızlığa Neden Oluyor
Kabızlık çocuklarda ve dolayısıyla da ailelerinde yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur
Tahlil.com 3 Yaşında
Tahliller ve tahlil bilgileri konusunda en geniş kapsamlı sağlık sitesi olan Tahlil
Kahve Keyfinde Anti-Aging Etkisi
Gençliğinizi uzun yıllar korumak için anti-aging yöntemlerine başvuranlardan iseniz,kahveden size güzel haberler var
Memede Bulunan Silikon Kanser Riskini Gizler mi ?
Silikonlar, teorik olarak meme kanserinin erken bulgularını gizleyebilirler
Kışın Nasıl Beslenelim? Kışın Beslenme Önerileri
Havaların iyice soğuduğu ve kışın giderek kendini hissettirmeye başladığı bu günlerde,nezle,soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan doğru bir beslenme programıyla kurtulabilirsiniz
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com