Orak Hücreli Anemi Nedir?

21.11.2017 09:56
Orak hücreli anemi, hemoglobinin anormalliği sonucu alyuvarların orak şeklini almasıdır
Orak Hücreli Anemi Nedir?
A

Orak hücreli anemi, hemoglobinin anormalliği sonucu alyuvarların orak şeklini almasıdır. Genetik bir rahatsızlıktır. Solunumla aldığımız oksijen akciğerlerden kana geçerek kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin proteinine bağlanır. Orak hücrede ise hemoglobin şekli farklıdır. Bu kişilerde kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar) ortamdaki oksijen miktarı az olduğundan şekil değişikliğine uğrayıp orak şeklini alır. Vücuda oksijen taşımak ve karbondioksiti akciğerlere taşımakla görevli olan kırmızı kan hücreleri orak şeklini aldıklarından yeterince oksijen taşıyamazlar. Bu hücreler orak şeklinde olduğundan damarları tıkayabilmektedir. Hastalık yüzünden kanda pıhtılaşma sorunu yaşanır. Bu hastalığa sahip bireyler her ay kontrole giderek ve kanına gerekli maddeleri alarak normal yaşantısına devam edebilirler. Hastalığın belirtilerinden bazıları ağrılı kriz, hematolojik kriz, ani akciğer solunumu şeklinde gelmektedir. Uzun süreli sonuçları ise büyüme ve gelişmede sorunlar, kemik ve eklem hastalığı, santral sinir sistemi ile ilgili bozukluk, kalp-damar hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, göz problemleri ve bacak ülseri gibi sorunlar kendini göstermektedir.


Orak hücre hastalığı genetik bir hastalık olduğundan nesilden nesle  geçebilmektedir. Anne ve babanın her ikisinin de taşıyıcı ya da birinin taşıyıcı diğerinin hasta olması durumunda ise doğacak çocukların hasta olma olasılığı vardır. Orak hücre anemisi bulaşıcı değildir. Orak hücre anemili hastadan alınan kanla da hastalık geçmez. Orak hücre anemili bir hastada anemiye bağlı halsizlik-solukluk, dolaşım bozukluğuna bağlı vücutta şiddetli ağrılar, kırmızı kürelerin dalakta parçalanmasına bağlı sarılık, sık geçirilen enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş gibi şikayetlerde sık rastlanmaktadır. Orak hücreli anemi hastaları enfeksiyonlara karşı önlem almalılardır. Çocuklarda koruyucu ilaç kullanılması, aşılama programına yeni geliştirilen aşılarının eklenmesi, bunun yanında bol sıvı alınması, folik asit ve çinko takviyesinin yapılması, diş sağlığına dikkat edilmesi, belirli aralıklarla çocuk kan hastalıkları hekimi tarafından muayene ve tetkiklerinin yapılması şarttır. Hastalığın dolaşım bozukluğuna yol açması nedeniyle gerekli tedaviler hekim tarafından değerlendirilerek anlatılır.


 


Ayakta Hapşırmak Neden Sakıncalıdır?
Hapşırmak; tamamen isteksiz gelişen, vücudun savunma mekanizmasının çalıştığını ifade eden reflekslerdendir
Oruç, Vücuda Yağ Yakmayı Öğretiyor
Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, oruç kaygısı da başlamıştır
Ramazan Sigarayı Bırakmak İçin Fırsat Olabilir
Ramazan; sigarayı bırakmak için güzel bir fırsattır
Böbreklerinize İyi Bakın
Böbrekler; hayati organlardandır
Çocuğu Sevginizle Tehdit Etmeyin
Okul sürecinin başlaması; çocuklar ve aileler için de zor bir sürecin başlangıcıdır
Bebeği Öperken Dikkat
Pasif sigara içiciliği; kişinin sigara içmediği halde, sigara dumanına maruz kalması sonucu, sigara içiyormuş gibi zarar görmesidir
Beslenme Saatlerinizi Çocuğunuza Göre Ayarlayın
Okulların açılmasıyla birlikte; çocuklar kadar veliler de heyecanlanıyor
Şişkinliğe Sebep Olan Besinler
Şişkinlik, beslenme sonrası karında hissedilen, ağırlıktır
Bulumiya Nervoza Nedir? Zayıflatır Mı?
Bulumiya nervoza; tamamen psikolojik sebeplere dayanan yeme bozukluğudur
Çocukla Nasıl İletişim Kurulmalıdır?
Çocuğun ilk kişi münasebeti, konuşma adabı, psikolojik gelişimi ailede başlar
Cilt Kızarması Neden Olur?
Açık ten rengine sahip pek çok kişinin ortak sorunudur cilt kızarıklıkları
Kış Gebeliklerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Gebelik; bebeğin, anne rahmine  düştüğü  ilk andan itibaren başlar
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com