Tatlıyı Ne Zaman Yemeli?

22.03.2018 10:16
Bir toplumun yemek yeme alışkanlığı, o toplumun sağlık durumunu ortaya koyar
Tatlıyı Ne Zaman Yemeli?
A

Bir toplumun yemek yeme alışkanlığı, o toplumun sağlık durumunu ortaya koyar. Topluma bakıldığında ise giderek sağlıksızlaşan, obezleşen, aşırı tüketim yapan nesiller ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi, hali hazırda uygulanan beslenme alışkanlıkları son derece yanlıştır.

Su içmenin öneminden her zaman bahsedilir. Su tüketimi pek çok hastalığı önlediği gibi, obeziteye karşı da koyabilen en hayati besindir. Ancak suyun dahi içilme vakti çok önemlidir. Suyun gerçek faydasını görebilmek için yavaş yavaş gün içine yayarak ancak büyük çoğunluğunu öğlene kadar olan vakitte tüketmek gerekir. Bunun yanında; yemekle birlikte değil, yemeklerden en az yarım saat önce su içilmelidir ki, mideyi hem besinlere hazırlasın; hem de, açlık hissini biraz bastırsın ki, hızlı yemek yeme durumunu engellesin. Tıpkı su içme de detaylar olduğu gibi diğer besinleri tüketmekte de bazı ince püf noktaları vardır.

Bunların başında tatlı yeme vakti gelir. Toplumumuzda alışkanlık olduğu üzere, yemeğin üzerine hemen tatlı beklenir. Tatlısı olmayan sofralar neredeyse eksik olarak değerlendirilir. İşte bu durum yüzünden pek çok kişi kilo alışını durduramamaktadır.

Her yemekte midede belli miktarda asit üretilir ve bu asidin görevi besinlerin sindirilmesidir. Tabii yemek sonlarına doğru artık bu asit miktarı azalır hatta bitme noktasındadır tıka basa doymuşsanız. İşte tam bu esnada (yemeğin üstüne gelen tatlıda) mideye biraz daha yük geldiğinde yani tatlı yediğinizde bu tatlı sindirilemez. Sindirilemeyen her besin gibi depo edilir ve yakılmadığı zaman karşımıza yağ olarak geri döner.

Bu sebeple tatlı tok karınla özellikle yemekten hemen sonra yenmemelidir. Tavsiye edilen tatlı yeme vakti; aç karınladır. Bu sayede hem bir öğünü geçirmiş olursunuz, hem de daha az sınırlama yaparak tatlının tadını çıkarabilirsiniz. Şayet aç karınla tatlı yiyemiyorsanız, yemeğin üzerinden en az üç saat beklemeniz uygun olacaktır. Böylelikle vücudunuzda yağ olarak birikmesini engelleyebilirsiniz. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Vücut Mutsuz Olduğunda Yemek Yemez!
Mutsuzken veya aşırı kaygı halinde insanlığın genel olarak eğilim gösterdiği bir davranış da gereğinden fazla yemek yemektir
Anne Sütünü Arttırmak İçin Su İçin.
Emziren anneler her zaman bebeklerini yeteri kadar besleyip beslemediğinden emin değildir
Kına Sağlığımız İçin Yararlıdır
Kına doğal bir anti-inflamasyon ajanıdır
Kahvede Bulunan Kafeinin Kortizol Hormonunu Uyarıcı Etkisi Vardır
Kafein doğal olarak kahvenin içinde bulunur ve vücutta salgılanan kortizol hormonunu uyarıcı etkisi vardır
Bebekte Yanlış Bez Kullanımı Pişiğe Neden Olur.
Bebeklerin cildi oldukça narin ve hassastır
Erkeklerde Sünnetin Faydaları Nelerdir?
Erkek çocuklarda sünnetin en önemli faydası idrar yolu ve özellikle böbreklere bulaşan enfeksiyonlarının riskinin azalmasıdır
Suyu Çok Tüketmemiz İçin 10 Önemli Neden
Suyun vücudumuz için önemi hemen herkes tarafından bilinmektedir
Somnambülizm (Uyurgezerlik) Neden Olur?
Uyurgezerlik yaygın olarak görülen bir durumdur
Kök Hücre Yardımıyla Kornea Tedavisi
Kök hücre kullanımının yakın gelecekte pek çok hastalığın tedavi edicisi olarak uygulanacağı ümidi hızla güçlenmektedir
Kilo Almaya Neden Olan Faktörler
Genelde herkes kilo alınca yağları suçlar ve yağ tüketimini azaltırsa kilo verdiğini sanar
Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranları
Ankara Centrum Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof
Tüp Bebek Yöntemi Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?
Rahim  borularının tıkanıklığına bağlı olan kısırlıklarda son zamanlarda  uygulanmaya başlanan henüz araştırma dönemini yeni geçmiş bir tekniktir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com