Anti-Hbs Testi 75.81 pozitif.

Hocam merhaba, Akciğer enfeksiyonu sonrası geçmeyen öksürüğüm için doktor alerji bölümüne yönlendirme yaptı. Daha net sonuçlar alabilmek için kan tahlilinden de bakılmak istendi ve sonuçlarım arasından anti-hbs( elisa) sonucum 75.81 pozitif çıktı. Doğrulama kanı vermem için hastane tekrar kan vermem için çağırdı. Pozitif sonucumdan dolayı, cinsel anlamda yakınlık durumu nedeniyle nişanlımdan da aynı testler için kan alındı ve anti-hbs (elisa) negatif çıktı. Bana ve nişanlıma ek olarak sifiliz antikoru ve vdrl-rpr testlerine bakıldı ve ikimizde de negatif çıktı. Bu kan tahlilini verdiğim dönemde primolut n ilacından kullanmıştım. Bu ilaç test sonucuna etki etmiş olabilir mi? Nişanlımın negatif çıkıp benim pozitif çıkmam normal bir durum mu?

Tahlil.com Cevabı :

Tahlillerinizi inceledim.Sizde cinsel yolla bulaşan bir  enfeksiyon veya bu yönde korkulacak bir durum yok.Hepatit test sonuçlarınızı değerlendirdik.
Anti HBS testiniz 75.81 ile pozitif çıkmış. Bu korkulacak bir durum kesinlikle değil. Aksine biz doktorların istediği bir durum. Anti HBS testinizin pozitif çıkması şu anlama gelir.Sizde Hepatit B ye karşı bağışıklık yani koruyuculuk oluşmuş.
Bu sonuç iki nedene bağlı gelişebilir.
Aşağıda olası iki nedeni görebilirsiniz.

1.Daha önce Hepatit B aşısı olmuşsunuz.Olduğunuz aşıya bağlı olarak bağışıklık gelişmiş.Bu nedenle Anti HBS testiniz pozitif çıkmış.
2.Önceden Hepatit B enfeksiyonu geçirmişsiniz ve sonrasında da vücudunuz buna karşı bağışıklık oluşturmuş.

Her iki durumda da şu anda  bir hastalığınız bulunmadığını gösterir sonucunuz, korkulacak bir durum yok.Bu sonucu ilaç kullanmanız ise kesinlikle etkilemez.

VDRL ve Sifilis testleri de zaten negatif çıkmış. Nişanlınızda Anti HBS negatif çıkması ise bir hastalık bulgusu değildir. Anti HBS testinin nişanlınızda negatid çıkması sizde olduğu gibi Hepatit B ye karşı bir koruyuculuk olmadığı anlamına gelir.Nişanlınızda da sizde de bir enfeksiyon yok bu nedenle cinsel yolla birbirinize bulaştıracağınız bir enfeksiyon yok.
Ayrıca hafif bir IGG yüksekliğiniz var ama bu tek başına bir hastalığı ifade etmez. Endişe duymanızı gerektiren bir durum bulunmuyor.
Sağlıklı günler dilerim.