Tahli̇l Hakkinda Bi̇lgi̇

Peki hocam demek istediğinizi anladım negatif diyorsunuz bir şey daha sormak istiyorum diğer test sonuçlarımda …. negatif ve birim olarak coı yazıyor , ama neden bunda sadece referans değerim 0-1 ve 0.52 yazıyor , diğerleri coı bu neden S/CO onu merak ettim ve negatif de yazmıyor diğer test sonuçlarım da sayı değer ve negatif coı yazıyor bunda yazmıyor açıklarsanız sevinirim

Tahlil.com Cevabı :

Burada size önemli bir bilgi vermek isterim. Doktorlar sonuçları değerlendirirken coı veya  S/CO gibi birimlere yani çıkan sayısal değerin yanımdaki birimlere hiç bakmazlar. Onların baktığı sayısal değerdir. Örneğin HIV testinde sonucun 1 ve üstü olması gibi. Test sonuçlarının yanındaki coı veya  S/CO gibi birimler farklı cihaz veya farklı laboratuvarlarda farklı olabilir bu birimler boş yere kafanızı karıştırmasın önemli olan sonucun sayısal değerinin normal değer aralığında olmasıdır.
Test yaptırdığınız laboratuvar test sonucunu S/CO olarak vermiş bu da olağan bir durum yani sizin sonucunuzda test birimi S/CO olarak belirtilmiş. Birimle kafanızı meşgul etmeyip test sonucunun sayısal değerine bakın, çıkan değer (0.525) normal aralıkta yani sağlıklı bir insanda olması gerektiği gibi.  Bu nedenle sonucunuz normal ve negatif.