HSV 1 IgG ve HSV 2 Pozitifliği

Genel enfeksiyon tahlili yaptırdım. Sonuçlarım resimde yer alıyor. Hsv 1 ve Hsv 2 pozitif gelmiş. İnternette okuyunca psikolojim bozuldu. Hemen herkese bulaşır hiçbir şeye dokunmayın vs yazıyor. Öğretmenim sosyal ortamda çalışıyorum. Ayrıca vucudumda hiç belirti ve şikayetim de yok. Ne yapmam gerekiyor. Bunu nasıl atlatabilirim? Evliyim ve çocuğum var. Yanlış pozitif olma ihtimali var mı?

Tahlil.com Cevabı :

Korkulacak bir durumunuz yok.HSV 1 IGG ve HSV 2 IGG pozitifliği aktif bir enfeksiyonu göstermez. Bulaştırıcılığınız da yok.
Bir kişide HSV Tip 1 IgG ve/veya HSV 2 ıgg testi pozitif çıktığında o kişi daha önce HSV-1 veya HSV-2  enfeksiyonu geçirmiş demektir.Böyle bir durumda da vücudun bağışıklık sistemi bu enfeksiyon ile mücadele etmek için enfeksiyona karşı antioklar üretmektedir.
Aktif yani geçirilen bir enfeksiyonu ise HSV-1 IG M ve HSV-2 IGM testlerinin pozitif olması gösterir. Sizde HSV-1 IGM ve HSV-2 IGG negatif çıkmış. Bu da aktif bir enfeksiyonunuz yok anlamına gelir.Eğer HSV IGM testleriniz pozitf çıksa idi bir geçirilmekte olan enfeksiyondan söz edebilirdik.

Sonuç olarak pozitif  IgG sonucuna sahip bir HSV testi,HSV enfeksiyonu geçirdiğiniz veya geçirmiş olduğunuz anlamına gelir. Pozitif sonuç, vücudunuzun HSV'ye karşı bir IgG bağışıklık tepkisi oluşturduğu anlamına gelir.
Aktif bir enfeksiyonunuz olmadığı için özel bir şey yapmanıza da gerek yok. Bulaştırıcılığınız da bulunmuyor.

Sağlıklı günler dileriz.