Beta HCG Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

31.01.2019 02:05 | Güncelleme: 31.01.2019 02:16
Beta HCG testi hamilelik olup olmadığını ve tahmini hamilelik haftasını belirleyen bir testtir. Gebelik testi kanda ve idrarda yapılmak üzere iki çeşittir. Kanla yapılan Beta HCG hormon test sonuçlarına göre hamileliğin ön tanısı konur. Gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğiyle ilgili Tahlil.com olarak birçok soru alıyoruz. Bu soruya yazımızla genel bir cevap vermek istedik.
Beta HCG Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?
A

Beta HCG hormonu hamilelikle birlikte yükselen ve testler sonucunda hamilelik varlığı hakkında bilgi veren bir kadın hormonudur. Beta HCG hormonunun yükselişine adet olmamak da eşlik ederse bir hamilelik olduğu anlaşılır. Erkeğin sperm hücresiyle kadının yumurta hücresi döllenerek hamilelik başlar. Kadın, bu süreçten sonra adet görmez. Döllenmeyi izleyen 8. Günden sonra Beta HCG hormon değeri gittikçe yükselir.

Döllenmeyi izleyen bu süreçte Beta HCG hormon seviyesi ikiye katlanarak gittikçe yükselir. Bu düzenli artış sağlıklı bir hamileliğin göstergesidir.

Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamilelik varsa kadın, beklenen tarihte adet görmez. Beklenen adet tarihinin gecikmesi durumunda kanda Beta HCG hormon testi yaptırılabilir. Yine de unutulmamalıdır ki hamileliğin kesin tanısı için ultrason muayenesi yaptırmak çok önemlidir.

Her Beta HCG hormon yükselmesi hamileliği göstermeyebilir. Bazı kimyasal gebelik, dış gebelik gibi sıkıntılı durumlarda da Beta HCG hormon düzeyi artış gösterebilir ve sağlıklı bir gebelik düşünülebilir. Bu karışıklığın önüne doktorunuzun yapacağı ultrason muayenesi ile geçilebilir.

Bazen de Beta HCG hormon düzeyi normal ve sağlıklı bir gebelikte olduğu gibi yükselirken bir anda düşer veya durur. Ultrason muayenesinde bebeğin bulunduğu kese görünmezse bu bize bir kimyasal gebelik veya bu tür sıkıntılı bir durumu gösterebilir. Beklenen adet tarihinde gecikme olması durumunda idrarda gebelik testi, kanda Beta HCG hormon ölçümü yapıldıktan sonra gebelik hakkında detaylı bilgi almak için ultrason muayenesi de yaptırılmalıdır.

Korunmasız cinsel ilişki sonrası adet görülmüşse bir hamilelik durumundan bahsedilemez. Bazen de halk arasında üstüne görme olarak geçen yerleşme kanaması, adet kanamasıyla karıştırılmaktadır. Üstüne görme hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Kanda Beta HCG testi sonucunu merak eden siz okurlarımız için günün her saatinde bizlere gerek kalmadan sonuçlarınızı öğreneceğiniz bir GEBEMATİK uygulamamız var.

Aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak, GEBEMATİK uygulamamızı ziyaret edebilirsiniz. Beta HCG değerinizi açılacak ilgili sayfaya girip hamilelik  olup olmadığını, hamilelik  varsa da  tahmini olarak kaç haftalık hamilelik olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

Tahlil.com doktorlarının sizin için hazırladığı GEBEMATİK ile hamile olup olmadığınızı öğrenmek için tıklayınız.

Aşağıdaki yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?

Kimyasal gebelik nedir?

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kadınlarda Sütyen Bedeni Nasıl Belirlenir?
Her genç kızın ergenliğe geçişte yaşadığı bir değişimdir, göğüs büyümesi
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Önlemek İçin Bir Öneri
HIV enfeksiyonu başta olmak üzere; toplumu korkutan, cinsel yollarla bulaşan pek çok hastalık vardır
Cinsel Doyumsuzluk Nedir?
Erkeklerde Don Juanizm kadınlarda ise Nymphomania olarak adlandırılan cinsel algı hastalığı kişinin karşısındaki partneri sadece cinsel obje olarak algıladığı bir durumdur
Kızlık Zarı 'Hymen' Bozulduktan Sonra Kaybolur Mu?
Kızlık zarı fizyolojik olarak bakıldığında vajina girişinde bulunan mukoza kıvrımıdır
Vajinal Duş Sağlıklı mıdır?
Vajinal duş; kadınların adetten ve cinsel ilişkiden sonra temizlenmesidir
Kadınlarda Mastürbasyon Hakkında Merak Edilenler
Mastürbasyon yapmak kadının orgazma ulaşmasını kolaylaştırır
Ön Sevişme Cinsel İlişkinin Kalitesini Arttırır
Her cinsel birliktelikte ön sevişme şart değildir
Aşırı Yağlı Yiyecekler Erkeklerde Sperm Sayısını Azaltıyor
Doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerle beslenen erkeklerin sperm sayısında azalma görülebiliyor
Mutlu Bir Cinsellik İçin Kadınlara 7 Önemli Uyarı
Mutlu bir cinsel beraberlik için, kadınların da cinsellikte  dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır
Cinsellikle İlgili 9 Önemli Sır
Cinsellik kuşkusuz insan hayatında büyük yer kaplıyor
Hamilelikte Cinsel İsteksizlik Sorunu
Cinsel isteksizlik hamile bayanlar arasında sık olarak rastlanan bir cinsel sorundur
Kontrol Edilmeyen Diyabet ve Erkeklerin Cinsel Hayatına Etkileri
Diabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı)  sinir ve  damarları olumsuz yönde etkileyerek   erkeklerde sertleşme fonksiyonlarını bozuyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com