Peptik Ülser Nedir? Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?

26.08.2017 10:46 | Güncelleme: 04.05.2020 04:19
Peptik ül.ser, mide veya duodenum iç yüzeyinde genellikle Helicobacter pylori adı verilen bir bakterinin  neden olduğu mikrobik enfeksiyon sonucu oluşan bir yaradır
Peptik Ülser Nedir? Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?
A

Peptik Ülser Nedir?

Peptik ülser, mide veya duodenum iç yüzeyinde genellikle Helicobacter pylori adı verilen bir bakterinin  neden olduğu mikrobik enfeksiyon sonucu oluşan bir yaradır.
Mide,besinleri parçalayıp sindirme amacıyla  hidroklorik asit ve pepsin gibi enzimler salgılar. Mideyi dıştan gelecek asite karşı koriyon mukus niteliğinde sümüksü bir katman vardır. Ayrıca midedeki kasların kasılması ve iltihaplanma reaksiyonunda rol oynayan hormona benzer prostaglandinler de midenin  iç yüzeyinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Ancak bu savunma sistemleri fonksiyonlarını yeterli yapamaz ve  asit ve pepsin iç yüzeyi aşındırırsa ülser denilen  yaralar meydana gelir.

Peptik Ülser Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen peptik ülser belirli aralıklarla hissedilen, yemek yedikten birkaç saat sonra veya geceleri ortaya çıkabilen, yiyeceklerle ve/veya antiasitlerle geçebilen ya da hafifleyen  orta şiddette karın ağrısıdır.
Yanma tarzında da hissedilebilir. Ayrıca kilo kaybı, karında şişkinlik,gaz, bulantı ve kusma da görülen belirtiler arasındadır.
Tedavi edilmeyen veya ileri ülser vakalarında daha şiddetli belirtiler görülebilir.Bunlar da aşağıda belirtilmiştir.
Ani ve  sürekli mide ağrısı, midede kanamaya bağlı  kanlı veya siyah renkli dışkı, kanlı veya kahve telvesi görünümünde kusma gibi belirtiler de görülebilir.
Bu durumda mutlak suretle tıbbi tedavi gerekmektedir.  

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Adenit Nedir ?
Bir bez veya lenf düğümünün enflamasyonu için kullanılan genel bir terime adenit denir.
Hamilelik Döneminde Tansiyon Yükselmesi İnme Olasılığını 40% Arttırıyor
Hamilelik döneminde yüksek kan tansiyonu, annelerin hayatlarını ömür boyunca inme, veya iskemik beyin-damar hastalığı riski yaratmaktadır.
Covid 19 (Corona Virüs) Nasıl Bulaşır?
Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol Merkezi, Covid 19 virüsünün insanlara bulaşmasına ilişkin yeni bilimsel kanıtları resmi olarak açıkladı.Buna göre virüsün…
Jocasta Sendromu (Kıskanç Anne Sendromu) Nedir?
Jocasta sendromu çoğumuza ismen yabancı gelse de hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir hastalıktır. Annenin erkek çocuğuna aşırı bir bağlılığı ve sevgisi söz konusudur.
Diş Gıcırdatma Nedir? Neden Diş Gıcırdatılır?
Halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinen hastalığın tıptaki ismi Bruksizm’dir
Nasır Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?
Yürümenin getirdiği bir sorun olan nasır toplumda oldukça yaygındır. Nası tedavisinde de farklı yöntemler uygulanmaktadır.
4 Soruda HPV(Human Papilloma Virusu)
Human Papilloma Virusu son yıllarda kadınlarda kanser etkenleri arasında önemli bir yer alması ve cinsel ilişki yoluyla da bulaşıın olması nedeniyle sağlık gündeminde ön sıralarda yer bulmaktadır.
Bell Felci Nedir?
Bell felci, 7. sinir felci olarak bilinir.
Üner Tan Sendromu Nedir?
Üner Tan Sendromu, ilk kez Türkiye’de Prof.Dr. Üner Tan tarafından tanımlanmıştır. 
Sinüzit Görme Yetinizi Etkiler!
Sinüsler, baş kısmında burnun her iki yanıyla alın kısmında yer alan boşluklardır. Enfeksiyon gelişimi sonrası bu boşluklar iltihaplı mukus salgısıyla dolar ve sinüzit oluşumuna neden olur.
Tırnak Batması Nedir?
Tırnak batması birçok kişide görülmekte olan ve insanın yürüyüşüne, günlük aktivitesine engel olacak kadar rahatsız eden,oldukça  ağrılı bir…
Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Tırnak batması sıklıkla karşılaştığımız ve özellikle hareketli kişilerin yaşam kalitesini  bozan bir hastalıktır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com