Sebzenin Vitaminini Kaybetmemek İçin Pişirme Önerileri

22.11.2017 10:24
Sebzeler, pek çok kişiye lezzetli gelmese de, çok önemli vitamin kaynaklarına sahip olan ve kesinlikle haftada en az üç kez tüketilmesi gereken besinlerdir
Sebzenin Vitaminini Kaybetmemek İçin Pişirme Önerileri
A

Sebzeler, pek çok kişiye lezzetli gelmese de, çok önemli vitamin kaynaklarına sahip olan ve kesinlikle haftada en az üç kez tüketilmesi gereken besinlerdir. Özellikle lif açısından zengin besinler olan sebzeler, sindirim sistemi düzenlemelerinde çok önemlidir. Kalori miktarı da çok az olan sebzeler, diyetler için de son derece uygundur.

Sebzeler, ham halde daha çok faydalıdır. Ancak her sebze çiğ vaziyette yenmez. Pek çoğunu pişirmek gerekir. İşte böyle durumda doğru pişirme teknikleri çok önemlidir. Aksi takdirde, sebze tüm vitaminini kaybedebilir ve boşuna tüketilmiş olur.

Sebze pişirmekte en önemli husus, sebzenin suyunu kaybetmemesidir. Bu sebeple sebze, az suda pişirilmelidir ki, kendi suyunu da içine hapsetsin. Zaten sebzeler ısındıkça kendi suyunu salacaktır. Haliyle dışarıdan ekleyeceğiniz çok az miktarda su, sebzenin besin değerini koruyarak pişmesini sağlayacaktır.

Sebzeyi yıkama işlemi, sebze doğranmadan yapılmalıdır. Önce doğranıp sonra yıkandığında, akan suyla birlikte sebzenin de bütün vitamini gider. Sebze yemeği yapma işlemleri sırasıyla şöyle olmalıdır; yıkanmalı, ayıklanmalı, doğranmalı ve az su ile pişirilmeli.

Diğer dikkat edilmesi gereken husus, sebzeye dokunan bıçak darbesidir. Sebze ne kadar bıçak darbesine maruz kalırsa o kadar vitaminini kaybeder. Özellikle C vitamini zengini besinler bu duruma maruz kalır. Tabii ki bu sebzelerin en başında C vitamini ve demir zengini olan ıspanak gelir. Bu sebeple mümkünse özellikle yeşil sebzelerde bıçak kullanmak yerine elle parçalamak daha doğru bir işlem olacaktır. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Erken Ergenlik Nedir? Çocuğa Zararı Var Mıdır?
Doğal olarak yaşanan ergenlik dönemi genellikle 12-21 yaş aralığında görülmektedir
Bebeklerde İsilik Nasıl Önlenir?
Bebeklerde isilik çok sık görülen bir durumdur
Yetişkinler de Çizgi film İzleyebilir!
Çizgi filmlerin çocuklara has bir program olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz
Sahte Rakı İçtiğinizi Nasıl Anlarsınız?
Üreticilerin maliyeti düşürmek ve daha fazla kazanç elde etmek için yaptıkları zararların başında içkiye ve kolonyaya katılan metil alkol geliyor
Yaşasın 1 Mayıs!
Ekmek kadar kutsaldır emekle akan alın teri
Küba’dan Akciğer Kanseri Aşısı Müjdesi
Dünya ve ülkemizde yaygın olarak görülen ve tedavisi oldukça güç olan akciğer kanserinden korunma ve tedavi için iyi haber Küba’dan geldi
Adet Düzensizliği Hamile Kalmayı Engeller mi?
Bir kadının hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında döllenme için bekleyen hazır bir yumurtanın olması gerekir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com