Esrar kullanımına göre idrarda esrar ne kadar kalır?

Merhaba,Düzensiz olarak esrar tüketiyorum, genelde marijuana/tütün ile karışık sigara şekilde. Bazen 1 ay boyunca günde 8-10 tane içiyorum, ondan sonra bazen 2-3 ay hiç içmiyorum. Benim sorum şuydu, bu tarz bir düzende (düzensizlikte) esrar idrarda en son kullanımdan sonra yaklaşık ne kadar kalır?Günlük ve yoğun kullanan kişilerde 30 günü bulabildiğini okudum ancak o sanırım hayatının normal rutininde devamlı olan insanlar için yani hiç ara vermeyenler için geçerli.Cevabınızı bekliyorum.Çok teşekkürler.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Esrarın vücudumuzda kalma süresi ve idrar tahlilinde saptanabilmesi kullanımın sıklığı ve yoğunluğuna göre değişir. Kenevirden üretilen esrar vücut sıvılarında( örneğin idrarda ) genellikle son kullanımdan sonra sizin de belirttiğiniz gibi 1 ila 30 gün arasında saptanabilir. İdrarda esrarın kalması ve bulunması da esrarın ne kadar sıklıkta kullanıldığı ve ne yolla alındığına da bağlıdır.
Esrar kullanımının idrar tahlilinde araştırılması için esrarda bulunan THC isimli kimyasal madde araştırılır. Yani idrardan yapılan uyuşturucu testleri THC'yi ve yan ürünlerini veya metabolitlerini ölçer. Bu metabolitler, esrarın etkisi vücudumudan geçtikten uzun süre sonra dahi sisteminizde kalır.
Ancak temel olarak şu bilgiyi vermeliyiz; esrarın vücudunuzda süre ile tespit edilebileceği, ne kadar esrar kullandığınıza bağlıdır.
Ancak sorunuzu daha detaylı cevaplamak adına bu konuda yapılmış bilimsel çalışma sonuçlarına göre esrar kullanımı ve idrarda ne kadar süre ile bulunabileceği konusunda bazı örnekler vermek isterim.
Sadece tek kullanım sonrası 3 gün, orta düzeyde kullanım (haftada dört kez): 5 ila 7 gün ve kronik kullanım (her gün kullanımı halinde ) 10 ila 15 gün süreyle idrarda esrar bulunabilir.
Son olarak ileri düzeyde kullanımdan örnek vermek isterim. Bu aşırı bir kullanım oluyor.Sizin de verdiğiniz örnekteki gibi ( hiç ara vermeden kullananlar) Buna kronik yoğun kullanım da diyebiliriz. Yani günde birkaç kez esrar kullanımı gibi, bu tür kullanımda ise idrarda esrar 30 günden fazla bulunabilir.
Sizin kullanımınız anlattığınız üzere tek kullanım ile orta düzeyde kullanıma denk geliyor. Tabii ki net bir süre veremesek de bu tür bir kullanımda ortalama veyaklaşık olarak 3-5 gün süreyle idrarda esrar olabileceğini belirtebiliriz.
Ancak bu konuda her sefer yaptığım uyarıyı hatırlatma k isterim. Lütfen bu zararlı alışkanlığı tamamen bırakın ve bu süreçte gerekirse tıbbi destek alınız. Sağlıklı günler dilerim.