Tahlil sonuçlarımı detaylı yorumlar mısınız? Hasta 124 kilogram ve boyu 184 cm'dir.

Şeker ve kolestrol durumumu merak ediyorum, size yönlendirdiğim tahlil sonuçlarına göre hangi değerlerde problem/ sıkıntı var?Öne çıkan değerler nedir?İyi çalışmalar ve sevgiler.Okuyucuya not:Hasta erkek, 1980 doğumlu ve 124 kg 184 cm boy

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, sonuçlarınızı değerlendirdik. Öncelikle hastamıızn kilosu oldukça fazla. Vücut Kitle Endeksi (BMI): 36,6 kg Buradan da anlaşılacağı üzere hastamız ileri derecede obez ve bu konuda tıbbi destek alması gerekiyor. Bu nedenle tercihen bir endokrinoloji uzmanı ve ayrıca diyetisyenden destek almasını öneriyoruz.
Gelelim tahlil sonuçlarına ve öne çıkan değerlere:

 Kan şekeri olan glukoz 136 çıkmış Üst sınır 110 olmasına rağmen. Ayrıca yine kan şekerinin son 3 aylık ortalamasını gösteren HBA1C değeri ise 6. bu da yüksek bunun en fazla 5,7 olması beklenir. Bunun da yüksek olması son 3 aylık kan şekeri yani glukoz değerinin yine 130 lu rakamlarda olmasını gösteriyor. Bu sonuçlar hastamızın Şeker Hastalığı diğer adıyla da Diabetes Mellitus yönündne risk altında olduğunu gösteriyor. İlk fırsatta bir endokrinoloji uzmanı doktora başvurup tedavi planlamasının kan şekeri değerleri daha da yükselmeden yapılması gerekiyor.

Bu arada yine karaciğer testleri olan SGOT, SGPT ve GGT değerleri de sırasıyla 49,49 ve 59 çıkmış. Bu değerler de yüksek  ve muhtemelen karaciğerde yağlanma olduğu gösteriyor. Karaciğer yağlanması da şeker hastalığına sıklıkla eşlik eden bir durumdur.
Sonuç olarak hastamızın en kısa sürede şeker hastalığı takibi yönündne muayenesi ve tahliller yapılması ile birlikte bir tedavi alması uygun görülüyor. Aynı zamanda da gerek diyetisyen gerekse de spor desteğiyle kilo vermesi gerekiyor. Karaciğer yağlanmasının kesin tanısı için ise ultrason muayenesi de uygun görülmekte.

Sağlıklı günler diliyoruz, sevgilerimizle.