Tiroid sorunu

Ekteki tahlil yeğenime ait. Erkek, 21 yaşında. Tiroidlerinde problem vardı, (hipertiroid) doktorun verdiği ilacı kullandı. THYROMAZOL kullandı günde 2 adet.Şu an kullanmıyor. Tahlilleri değerlendirmenizi rica ediyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Test sonuçlarınızı inceledik.Tiroglobülin yüksekliğinin tiroid bezi hastalıklkarında tanısal bir değeri yoktur. Ameliyat edilmiş tiroid kanserlerinin takibinde kullanılır.
Anti TPO yüksekliği de bulunuyor.Bu değer de tedavi gören (THYROMAZOL) hastaların hastalığının bir seyri olarak değerlendirilir ve klinik olarak anlamı bulunmaz.Ancek ferritin değerindeki düşüklük demir depolarının azaldığını gösterir ki bu durumda ilave tahliller ve muhtemelen demir hapı tedavisi gerekecektir. İnsülin değeri de düşük çıkmış.Bu da bir problem değil.İnsülin yüksekliği şeker hastalığı için risk oluşturken düşüklüğü problem yaratmaz.
D vitamini değeri de az da olsa düşük.Biz 30 ve üstü olmasını isteriz.Sizde 22 çıkmış. D vitamini takviyesi de yeğeniniz için gerekebilir.Bunun dışında tahlillerd egenel bir sorun bulunmuyor.

Geçmiş olsun dileriz.