Gebe miyim Diane 35 kullanıyorum.

Adet düzensizliği için 6 aydır Diane 35 kullanıyordum 11 gündür kullanmıyorum 24 Şubat en son adet oldum 3 Mart bir ilişki yaşadım ama tam içime boşalmadi hatta tam içime bile girmemişti içime sinmedi 4 Mart'ta Ella kullandım ilişkiden 12 13 saat sonra aynı gün Diane de kullandım kullanmaya devam ediyorum Diane kullanmaya devam etmeli miyim bırakmalı miyim gebe miyimdir Diane kullanmaya devam edeyim mi etmeyin mi arada mide bulantım oluyor ilaçla alakalı mıdır

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Öncelikle kullandığınız Diane 35 hakkında sizi bilgilendireyim. DIANE 21 günlük bir doğum kontrol ilacıdır; 21 gün boyunca her gün bir tablet alınır ve sonraki 7 gün boyunca hiç tablet alınmaz. Bu şekilde kullanıyorsanız zaten hamile kalmanız beklenmez. Ancak kullanmayı kesmişsiniz anlaşılan.
 3 Mart bir ilişki yaşadığınızı belirtiyorsunuz. İlişki de anladığım kadarıyla tam bir ilişki olmamış ve içe boşalma da olmamış. Ayrıca uygun zamanda da ertesi gün hapını kullanmışsınız. Bu durunda ertesi gün hapını da zamanında aldığınızı da göz önüne aldığımda hamile olmanızı beklemiyorum. Hamilelik yönünden endişe duymayın.
Ancak şu bilgiyi vermeliiym doğum kontrol haplarının ilişkiden sonra kullanılması hamileliği engelleyen bir durumdur. Bu tür hapları başta bahsettiğim üzere ilişkiden önce düzenli olarak en az 1 periyod boyunca kullanmak gerekir.
Şu aşamada ertesi gün hap ve ilişkinizin türü  nedeniyle bir hamilelik riski bulunmadığından Diane 35 e tekrar başlamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Şu aşamada Diane 35 i kullanmanız 3 Marttaki ilişkiye bağlı hamileliği önlemede etkili olamaz.
Burada önemli olan hangi nedenle doktorunuzun size Diane 35 e başladığının bilinmesi ve şu aşamada bu ilaca ne ölçüde ihtiyacınız olduğudur. Dianenin bir takım ciddi yan etkileri vardır bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalı veya kullanımına ara verilmemelidir.
Belirttiğiniz gibi Diane karın ağrısı da yapabilmektedir. Bu nedenle şu aşama Diane 35 kullanımıza devam edip etmeyeceğiniz ile ilgili en doğru kararı size bu ilacı başlayan doktor vermelidir.

Sağlıklı günler dilerim.