Servisit miyim?

Tahlil.com Cevabı :

Sayın üyemiz isteğiniz üzerine sorunuz sitemizde paylaşılmamış ancak doktorumuzun sorunuza verdiği cevap paylaşılmıştır.
Doktorumuzun vermiş olduğu cevabı aşağıda görebilirsiniz:

Öncelikle geçmiş olsun. Merak ettiğiniz servisit diğer adıyla da rahim ağzı iltihabı için sizi kısaca bilgilendirmek isterim.Halk arasında rahim ağzında yara olarak da bilinir. Vajinal akıntı, kasık ağrısı sıklıkla görülen belirtilerdir. Jinekolojik muayenede servisit nedeniyle serviks iltihabı olacağından ve serviks de buna bağlı olarak şişme ile birlikte kızarık (kanlanması artmış)  şekilde gözükeceğinden tecrübeli bir doktor bu durumu muayenede görebilir.
Yani aslında çoğunlukla muayene tanıda yeterlidir. Ancak doktorunuz gerek görürse bu yönde de bazı tahliller isteyebilir. Özellikle trikomonas adlı bir parazit, klamidya adı verilen bir bakteri sıklıkla servisit etkenleri arasındadır.Yine bel soğukluğu olarak bilinen gonore enfeksiyonu da servisite yol açaabilen etkenler arasındadır. Ancak serviksin tahrişi cinsel ilişki sırasında pen*sin vajinaya sert bir şekilde girmesi ile  de olabilir. Sizin ilk yaşadığınız cinsel ilişki de bunu tetiklemiş olabilir. Vajinal akıntı da servisit varlığında sıklıkla görülür.

Bu hastalıkta anormal vajinal kanama, kaşınma, vajinada yanma, ilişki esnasında ağrı, idrar yaparken yanma ve bel ağrısı da gözlenen diğer şikayetlerdir. Kimi zaman akıntı kötü kokulu ve iltihap içeren şekilde de olabilir. bulunur.
Doktorunuz bu tür bir şüphe duyduğunda yani sizde servisitten şüphe duyduğunda şüpheli bölgeden biyopsi alabilir gerekirse kolposkopi denilen bir yöntemle de şüpheli serviks bölgelerinden örnek alabilir.

Gelelim sizin durumunuza öncelikle doktorunuza bakire olmadığınızı söyleyin ki sizi detaylı bir jinekolojik muayeneye alsın bu şekilde serviksde iltihabi bir durum olup olmadığını daha net bir şekilde anlayabilir.
Tahlil sonuçlarınızı inceledim. Sonuçlarınızda (idrar kültürü, ürogenital kültür, trichomonas araştırılması gibi) sizin de söz ettiğiniz gibi olağan dışı bir durum bulunmuyor.Ürogenital akıntı tahlilinizde üreaplasma ve mycoplasma yönünden normal çıkmış.
İdrar kültürü tahlilleriniz normal çıkmış. Sarı ve beyaz akıntılarından yapılan tahlilde ise bir şey bulunmamış yazdıklarınızdan ve tetkiklerinizden anlaşıldığı kadarıyla.Vajinal kültür de normal.

Sonuç olarak tanınızın tam olarak koyulması için detaylı bir jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekiyor.Şikayeetleinizin geçmediğini belirterek bir kadın doğum doktoruna tekrar başvurnuz. Doktorunuzun da serviksi ve dolayısıyla rahim ağzınızı görmesi gerekiyor.Bakire olmadığınızı belirtin lütfen.  Buna göre de gerek görülürse yeniden yapılacak smear, biyopsi, idrar kültürü, vajen kültürü gibi testlerle hastalığınız ve geçmeyen şikayetleriniz için ilave tahliller de incelenmelidir. Buna göre şikayetlerinize etken olabilen mikroorganizma tespit edilirse ona göre tedaviniz planlanacaktır. Geçmiş olsun diliyorum. Sevgilerimle,