Sperm Testi Sonucum Nasıl Hocam

Hocam 15 aylık evliyim ben 27 eşim 25 yaşında çocuk sahibi olamadık daha hsg çekildi temiz dedi doktor eşimde her ay belirtiler oluyor hamilelik için ama hep negatif sperm testi için doktor iyi dedi ama sizinde yorumunuzun merak ediyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. sperm tahlil sonucunuzu inceledim. Ancak ömcesinde bazı bilgiler vermek isterim. 15 ay henüz çocuk olmaması konusunda umutsuzluğa kapılacak kadar uzun bir zaman değil. Ayrıca çocuk olmaması durumlarında sebebini araştırmaya yönelik tahliller bir çok bileşenden oluşur. Örneğin kadında hormonal tahliller çok önemli bir yer tutar. Guatr, kilo fazlalığı, yumurtlama sorunları ve yumurtalık hastalıkları buna örnektir. Sadece sperm tahlili ve HSG ile  ile çocuk olma potansiyelini değerlendirmek yeterli olmayacaktır.

Gelelim sperm tahlili sonucunuzun değerlendirilmesine.Tahlili 16 Mayıs 2023 de yaptırmışsınız. Tahlili inceledim aynen doktorunuzun belirttiği gibi genel hatlarıyla normal bir sperm tahlili.Sperm sayısı, hareketliliği ve normal sperm oranları normal.Kruger testinde baş defekti yani sperm hücresinin baş kısmındaki bozukluklar biraz yüksek ama tek başına bir sorun teşkil edeceğini sanmıyoruz. Zira krugere göre normal sperm yüzdesi 10 çıkmış ki bu kabul edilebilir bir değer. Tabii bu değer yüzde 14 ve üstü olsa çok daha iyi olur.

Benim önerim bu testi bu yıl bir daha tekrar ettirin, bakalım yeni çıkacak değerler bu tahlil sonucu ile örtüşecek mi ve kruger değerleri nasıl çıkacak. Bu tahlili mümkünse yine aynı merkezde tekrar ettirmeniz sonuçların standartı yönünden de ideal olacaktır.

Sonuç olarak sperm testiniz normal kabul edilebilir. Ancak bir başka test ile teyit edilip sonuçların mukayeseli değerlendirilmesi uygun olacaktır. Son olarak bir üroloji uzmanına da muayene olmanızda yarar var bazen ilaç tedavisi ile destek verebiliyorlar. Veya başka ileri genetik testler isteyebiliyorlar.

Sağlıklı günler dilerim.