Sperm Testimiz Normal mi?

Merhaba hocam eşimin tahlil sonuclarını paylasıyorum. İmmotil nedir.. sizde sperm testi normal ve saglıklı mı 1 yıldır cocugumuz olmuyor.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, eşinizin test sonuçlarını inceledim. Öncelikle sizi immotil sperm konusunda bilgilendireyim. Semen testi  analizinde hiç hareketli sperm izlenmeyen olgular immotil sperm olarak tanımlanır. Yani, immotil sperm hareketsiz sperm anlamına gelir ve çocuk olmamasındaki faktörlerden biridir. Ayrıca gönderdiğiniz ikinci sayfadaki kruger test sonuçlarında da problem var. Normal morfolojili yani normal şekilli olması gereken sperm yüzdesi düşük.
Dünya sağlık örgütüne göre normalde % 4 ün üstünde olması gereken bu kriter eşinizde % 3 çıkmış.  Spermlerin eşinizdeki gibi  %0 ile %3 aralığında normal morfolojiye sahip olması ise doğurganlığın zayıf olduğuna işaret etmektedir.
Bu testi incelediğimizde sperm hücrelerinin baş kısmında şekil bozukluğu olduğunu yine kuyruk kısmında da anormallikler olduğunu söyleyebiliriz.
Sonuç olarak sperm testi normal ve sağlıklı değil.

Ancak şu aşamada üzülmenizi gerektirecek bir durum yok. Bu tür vakalar tedavi sonrası çocuk sahibi olabilmektedir.

Öncelikle deneyimli bir üroloji uzmanından randevu alın, eşinizde varikosel adı verilen ve çocuk olmasını engelleyen bir hastalık olabilir. Varikosel, testis toplardamarlarının varis tarzı genişlemesine denir. Bu ameliyatla tedavi edilebilen bir durumdur. Ayrıca eşinize erkeklik üremesine bağlı hormon testleri ve renkli doppler skrotal ultrason muayenesi planlanabilir. Bu tetkiklerin değerlendirilmesi ile eşinizin tedavisi planlanacaktır.

Size ve eşinize sağlıklı günler dilerim.