Çikolata Kisti Ultrason Sonucu Renkli

Mesane dolumu homojendir. İntraluminal patoloji saptanmadı.Uterus boyutları normaldir. Kontürü düzgündür.Endometrium ve myometrium homojendir.Bilateral over boyutları normal olup doğal görünümdedir. Her iki over kanlanması tabiidir.Sağda solid kistik lezyon saptanmadı.Sol overde 71x43 mm ebatlı düzgün sınırlı hafif ekojen-yoğun içerikli, vaskülaritesi olmayan kistik lezyon izlendi (Endometrioma ?).Douglasta serbest sıvı izlenmedi.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar ultrason sonucunuzu inceledim. Normal değil. Endometrioma veya halk arasında çikolata kisti olarak bilinen durum gözlenmiş. Gerek görürse doktorunuz birkaç ilave tahlil ve muayene ile sonucu tanıyı kesinleştirebilir. Bu aşamadan sonra cerrahi tedavi gündeme gelecektir. Doktorunuz size cerrahi bir tedavi planlayabilir.
Genel bir bilgi olarak çikolata kisti yada diğer adıtla endometriomanın cerrahi tedavisinde altın standart laparoskopik kistektomidir. Bu kapalı ameliyat olarak da bilinir. Bu ameliyat ile kist dokusu çıkarılır.Yani kapalı ameliyat ile kist dokusunun çıkarılmasıdır.
Tabii ki tedavinizde son kararı ve tedavi yöntemini sizi takip eden, tanınızı koyan kadın doğum doktoru vermelidir.
Geçmiş olsun dileklerimle...