tahlil sonucu p24 ag combi

Hocam merhabalar Erkek arkadaşımla ilk kez korunmadan 16 gün önce cinsel ilişkiye girdik ve kafama çok takıldığı için anti hiv testi yaptırdım Anti hiv +p24 Ag combi test sonucu 0.25 negatif birim S/CO Referance karar aralığı 0-1 olarak yazmakta . nasıl hissetmeliyim çok paniğim

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Yaptırdığınız testin normal değeri 1 ve altı değerlerdir. Sizin çıkan 0,25 birimlik testiniz de 1'in altı olduğu için sonucunuz negatif. Ancak testi biraz erken yaptırmızşısınız. Bu nedenle yapılan test 16 gün gibi kısa bir zamanda oluşabilecek virüs antijeni ve/veya antikorunu tespit edilemeyebilir. Bu testler kanda HIV'i genellikle temastan 21 ila 45 gün sonra tespit edebilir.
Yaptırmış olduğunuz  HIV ag/ab combi testlerinin esası, hem HIV antijeni hem de HIV antikoru araştırması yapmasıdır.HIV virüsü ile karşılaşma sonrasında, enfeksiyona  yakalanma sürecini takiben 6. haftaya kadar antijen oluşabilmektedir.Bu testin temas sonrası 3. haftadan  6. haftaya kadarki süreçte ( 21 ile 45.günler arası) yapılması önerilmektedir.
Şu an için panik olacak bir durumunuz yok. İçiniz rahat olsun. Ancak 1 hafta ile 10 gün arası bir süreçte testi tekrar ettirmeniz uygun olacaktır.
Sağlıklı günler diliyoruz.